שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

נתניהו: לא אתפטר אם אזומן לשימוע לפני הבחירות

במסיבת עיתונאים בברזיל אמר ראש הממשלה כי "השימוע לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך כזה לפני הבחירות". על המפלגה החדשה של בנט ושקד אמר: "יש סכנה שהיא תרסק את גוש הימין לרסיסי מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה"

איתמר אייכנר, ynet 20:0031.12.18

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (ב') כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו אם יזומן לשימוע לפני הבחירות לכנסת ה-21. במסיבת עיתונאים בברזיל, שם ענה על שאלות כתבים מישראל, אמר ראש הממשלה: "אני לא מתכוון להתפטר. אני מאמין שלא ייצא מזה כלום. שנית, ישראל היא מדינת חוק ולפי החוק ראש הממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע. שלישית, השימוע לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו עד הבחירות".

 

 

 

נתניהו הוסיף כי "הדבר ההגיוני וההגון הוא - לא להתחיל תהליך של שימוע, אבל אם יש כזה לא להתחיל לפני הבחירות אם אתה לא יכול להשלים אותו לפני הבחירות. אם מדיחים ראש ממשלה ואחר כך בשימוע סוגרים את התיק זה אבסורד. זאת התערבות בוטה בדמוקרטיה במקרה כזה. אבל זה לא עניין משפטי. זה עניין של שכל ישר, של היגיון. אין לי אפשרות להשפיע על זה. יש לי יכולת להשפיע על כך שהאזרחים הולכים לקלפי ויגידו: 'אנחנו קובעים מי יהיה ראש הממשלה הבאה'".

 

ראש הממשלה נשאל על אמירתה של שרת המשפטים איילת שקד בכנס "כלכליסט" הבוקר, שלפיה הקדנציה הבאה תהיה האחרונה של נתניהו. לדברי ראש הממשלה, "מאז שנבחרתי הסבירו לי שזאת הקדנציה האחרונה שלי ומשום מה לא הפוליטיקאים קובעים ולא הפרשנים קובעים. מי שקובעים אלה אזרחי ישראל והם חושבים אחרת פעם אחר פעם. מדינת ישראל בתוך מערבולות בינלאומיות כבירות ואנו מנווטים את המדינה בצורה אחראית ומוצלחת, משגשגת ומעצימה. מי שקובע אם אתה ראוי להוביל את המדינה או לא ראוי זה עם כל הכבוד לא פוליטיקאית זו או אחרת, אלא אזרחי ישראל".

 

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: קונטקט

 

נתניהו הוסיף: "אני חושב שכל מי שיושב איתי בדיוני הקבינט ובדיונים הביטחוניים הרגישים ביותר והעידו על כך ראשי מערכת הביטחון ואחרים והעדות של הפוליטיקאים לא פשוטה: לפני תחילת מערכת הבחירות כולם העירו הערה שאני מקבל ההחלטות על בסיס ענייני על בסיס מה שאני חושב שנכון לביטחון מדינת ישראל. ואני מאוד מקפיד על זה. אני שוקל את הדברים, כי האחריות על כתפיי עצומה. אני לא מספסר את עצמי. סיכנתי את עצמי כמה פעמים. לפחות חמש פעמים נגעתי במוות, למען מדינת ישראל. זה מעיד על משהו. זה תנאי הכרחי שהוא גם מספיק כי אני נוהג כך. אני חושב קודם כל על המדינה ואני זהיר מאוד ואחראי".

 

בהמשך התבקש נתניהו להתייחס באופן ישיר לתיק 4000 (בזק-וואלה), שבו ממליצה המשטרה להעמיד אותו ואת רעייתו לדין בגין לקיחת שוחד. לדברי ראש הממשלה, "לא נתתי שום הטבות מיוחדות. אישרתי החלטה של שלושה רגולטורים: הממונה על ההגבלים העסקיים, מועצת הכבלים והלוויין והיועץ המשפטי של משרד התקשורת. אישרו כולם, ואישרתי על סמך ההמלצה של המקצוענים האלה. לא רק שאלוביץ' (בעלי בזק) לא קיבל הטבות אלא שילם מיליארדים כי בתקופתי כשר תקשורת התחילו ליישם את הרפורמה הסיטונאית הגדולה ששברה את המונופול של בזק בשוק התקשורת הקווית וזה הקריס את מניית בזק".

 

נתניהו אמר עוד: "כשבאים לדבר על ראש ממשלה יש חוק. לא תכריעו על סמך תהליך משפטי חלקי והמחוקק חשב על זה כי ברור שיהיו כאלה שינסו כל הזמן לפתוח תיקים. 'נתניהו אשם עד שתוכח חפותו'. אז בסדר. כלומר, אני סומך בסוף על האמת והצדק אבל בתהליך המשפט הוא לא צריך להיות מוכרע על ידי תהליכים חפ"קיים אלא על ידי הציבור. במדינת ישראל קובעים מי יהיה בשלטון בקלפי ולא בתהליכים משפטיים".

 

על מפלגת "הימין החדש" שהקימו שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים בנט, אמר נתניהו: "יש שתי סכנות בפתיחת המפלגה החדשה: אחת, שהיא תרסק את גוש הימין לרסיסי מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה. הסכנה השנייה היא שאף אחד לא יודע מה יעשו עם המנדטים שהם יקבלו - כי הם כבר היו בברית אחים עם השמאל, יאיר לפיד, ויכולים בקלות להעביר מנדטים מימין לשמאל. מי שרוצה ממשלת ימין רוצה הצבעה בטוחה - אז הצבע בבקשה לליכוד בראשותי".

 

הוא הוסיף בהקשר זה כי "אני ער לכך שהמפלגה החדשה מסכנת הרבה מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה ואני אבדוק ואעשה כל מה שביכולתי למנוע את הדבר הזה, כדי לפעול באחריות כדי שגוש הימין ישמור על כוחו ולא לפעול בחוסר אחריות ובפעולה שמסכנת אותו. אני אבדוק את כל הנושאים של איחודים. צריך להסתכל על זה בכובד ראש מבחינה מעשית לאור העובדה שקיימת סכנה כזאת. בסוף, אם אתה רוצה להבטיח את שלטון הימים הצבע לליכוד. זאת הצבעה שתחזק את הממשלה הבאה".

 

נתניהו הוסיף בנוגע למפלגה החדשה של בנט ושקד כי "הבעתי פליאה שהדבר הראשון שהם עושים זה לתקוף אותי בשצף קצף. אלמלא הדוגמה שעשו עם לפיד את ברית האחים או האחיות - השאלה שעולה היא האם לא יקרה עוד פעם. אני מעוניין לקחת את כל מפלגות הימין ואעשה את זה גם בעתיד, אם אזרחי ישראל ייתנו לי המנדט".

 

ממפלגת הימין החדש נמסר בתגובה לדברי נתניהו: "לא ניגרר למתקפות של ראש הממשלה נגדנו. אנחנו מחזירים את המנדטים שעזבו את הליכוד מללכת לגוש השמאל של גנץ, לפיד ואורלי לוי, ומציעים לראש הממשלה להצטרף אלינו במשימה זו".

 

בנוגע להתמודדות המסקרנת של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, אמר נתניהו: "השאלה הראשונה זה מה הוא רוצה? באו אליי בטענות 'למה אתה אומר שבני גנץ בשמאל?' אמרתי שיש לי ניסיון חיים. מי שאומר שאינו יודע אם הוא ימין או שמאל - הוא שמאל. כמו לפיד". על השאלה האם תסכים לשבת בממשלה של לפיד או גנץ, השיב נתניהו: "על זה נאמר, אני לא עונה על שאלות היפותטיות שאני לא חושב שיתממשו".

 

הראיונות שבוטלו

עוד לפני מסיבת העיתונאים, ראש הממשלה תיאם ראיונות עם ערוצי הטלוויזיה הישראליים, אולם דקות לפני תחילת הסבב הודיעה לשכת ראש הממשלה למערכות כי הראיונות מבוטלים. הסיבה שנמסרה למערכות: ענייני לוחות זמנים והטענה שלא יספיקו לקיים ריאיון עם כל כלי התקשורת עד 20:00.

 

לפי גורמים המעורים בפרטים, הזמן שהוקצב לכל ריאיון עם נתניהו הוא עד 10 דקות, כלי התקשורת לא הוגבלו בשאלות, אולם מלשכת נתניהו ביקשו לדעת את רוח הנושאים שיעלן בראיונות והאם תהיה שאלה על הביקור עצמו בברזיל.

 

גורם מדיני: "נתניהו ביקש מטראמפ נסיגה מדורגת מסוריה"

מוקדם יותר אמר גורם מדיני בכיר כי ייתכן שנמנעה מלחמה בזכות מבצע "מגן צפוני" נגד המנהרות שחפר חיזבאללה בגבול הצפון. עוד אמר הגורם המדיני הבכיר כי ראש הממשלה נתניהו ביקש מהנשיא האמריקאי דונלד טראמפ שהנסיגה מסוריה תהיה מדורגת והבקשה נשקלת בחיוב.

 

בשיחה עם עיתונאים בברזיל, אמר הגורם כי נתניהו עודכן לפני קבלת ההחלטה על נסיגת כוחות ארה"ב מסוריה ושוחח על כך עם טראמפ. עוד אמר הגורם הבכיר כי "ראש הממשלה חושב שסביב נסיגת ארה"ב מסוריה יש הזדמנות. נכון לעכשיו הנוכחות האיראנית בשטח לא השתנתה מאז ההחלטה האמריקאית".

 

בעניין פוליטי, הגורם אמר כי למרות הקדמת הבחירות, ראש הממשלה מתכוון למסור את תיק החוץ לשר מכהן בממשלה - עוד לפני הבחירות, שייערכו ב-9 באפריל.

 

הגורם התייחס למגעים על קו תעופה ישראל-ברזיל, שיעבור מעל אפריקה (מצרים, צ'אד, סודן וניגריה). לדבריו, יש "התקדמות משמעותית" בהקמת קו תעופה חוצה אפריקה לברזיל, שבמסגרתו יטוסו גם חברות ישראליות.

 

לגבי העברת הכסף מקטאר לחמאס, כאשר על הרשות הפלסטינית מוטלות סנקציות, אמר הגורם הבכיר כי לישראל אין עניין להפסיק את שיתוף הפעולה עם הרשות אלא לייצב את המערכת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x