$
משפט

כתב אישום בכפוף לשימוע נגד מנכ"לי פזגז ואמישראגז על הסדרים כובלים

למנכ"לים של פזגז ואמישרגז, עידן בן ארי ואמיר ארז, מיוחסות עבירות של אחריות מנהלים; כמו כן חשודים בפרשה סמנכ"ל השיווק באמישרגז וארבעה עובדים נוספים מהחברות

תומר גנון וליאור גוטמן 18:0031.12.18

קרטל חברות גז הבישול: רשות ההגבלים עסקיים זימנה לשימוע לפני הגשת כתבי אישום על עבירות של הסדרים כובלים, את מנכ"ל אמישרגז עידן בן ארי, מנכ"ל פזגז אמיר ארז, סמנכ"ל השיווק באמישרגז, שמעון הורביץ; וארבעה עובדים נוספים מהחברות. למנכ"לים של פזגז ואמישרגז מיוחסות עבירות של אחריות מנהלים. כתבי האישום מתייחסים גם לשתי החברות עצמן.

 

 

 

על פי החשד, במחצית השנייה של שנת 2016 החלה חברת כלבוגז להתחרות ביתר שאת באזור באר שבע על לקוחות ביתיים הצורכים גז. לפני כן כמעט ולא עברו לקוחות ביתיים בין החברות המרכזיות המספקות גז ללקוחות ביתיים באזור זה.

 

 צילום: אוהד צויגנברג

 

לפי החשד, בעקבות פעילות כלבוגז הסכימו אמישראגז ופזגז לשתף פעולה ביניהן כדי לפגוע בפעילותה התחרותית של הראשונה. על פי החשד, לשם יישום ההסדר העבירה חברה אחת את המידע לחברה השנייה, על מנת שזו תגיש הצעה מטעמה ללקוחות, ותמנע מכלבוגז להעבירו. ההסדר בוצע במסגרת פגישות, שיחות והודעות תוך ניסיון להסתיר את הקשר. המידע שעבר כלל: כתובות של לקוחות שהסכימו לעבור לכלבוגז; פרטים על לקוחות אלה לרבות תאריך המעבר העתידי לכלבוגז; הודעות המעבר שנשלחו על ידי כלבוגז לספק הגז היוצא; כתובות של לקוחות אליהם פנתה כלבוגז בהצעת מחיר; מבצעים עתידיים; מידע ביחס לפעילות כלבוגז בבאר שבע באופן שוטף.  

 

כאשר נכנסת חברה קטנה יחסית לשוק הלקוחות הביתיים מחירי מגז בישול יורדים באופן משמעותי, ועל כן ההסדר האסור בין אמשיראגז ופזגז לפגוע במשותף בפעילותה התחרותית של כלבוגז פגע בתחרות.

 

גפ"מ (גז בישול) הוא אחד ממקורות האנרגיה המרכזיים למשקי הבית בישראל. אחוז ניכר מתושבי המדינה עושה שימוש בגפ"מ לצרכי בישול והסקה. היקף שוק הגפ"מ בישראל עומד על מעל ל-2 מיליארד שקל, מתוכו כ-800 מיליון שקל בתחום הביתי.

 

פזגז מסרה כי "החברה פעלה על פי כל דין. טרם קיבלנו את חומרי החקירה ולכשיתקבלו נלמד את הדברים. אנו מאמינים כי חפות החברה תוכח בהליך השימוע".

 

עו"ד ערן זך ממשרד וינשטוק-זקלר ושות' המייצג את הורוביץ, מסר בתגובה כי "לקוחו מכחיש את החשדות נגדו ומשוכנע כי רשות ההגבלים העסקיים תחליט להימנע מהגשת כתב אישום לאחר שתשמע את טענותיו במסגרת השימוע. למעשה, כבר מכתב החשדות ברור כי אותה 'פגיעה' מיוחסת, בוצעה באמצעות תחרות עזה, ממנה נהנו צרכני הגז בבאר שבע".

 

תגובת חברת אמישראגז: "אמישראגז דוחה מכל וכל את הטענות כנגדה. החברה מקפידה על הוראות החוק ופועלת על פי הדין, והדברים יובהרו בדרך עניינית במסגרת השימוע הצפוי".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x