$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

בחירות 2019

בנט ושקד הכריזו על הקמת מפלגת "הימין החדש": "איבדנו את כוחנו להשפיע"

חמישה ימים לאחר ההחלטה על בחירות באפריל ושלושה ימים לאחר פיזור הכנסת, הודיעו שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד על פרישה מהבית היהודי והקמת מפלגה חדשה דתית-חילונית. "נתניהו הבין שהציונות הדתית יושבת בכיס שלו"

צבי זרחיה 20:2629.12.18

יו"ר מפלגת "הבית היהודי", שר החינוך נפתלי בנט ומס' 2 במפלגה שרת המשפטים איילת שקד, הודיעו הערב (שבת) על פרישה מהמפלגה ועל הקמת מפלגה חדשה בשם "הימין החדש". במסיבת עיתונאים שערכו בבית סוקולוב בתל אביב אמר בנט: "הבית היהודי הפך להיות כוח משפיע, אבל באחרונה עידן ההשפעה הגדולה חלף. אם בעבר הצלחנו למנוע שחרור מחבלים כעת בהדרגה איבדנו את כוחנו להשפיע. נתניהו הבין שהציונות הדתית יושבת בכיס שלו".

 

 

 

 

 

בנט אמר עוד: "אנחנו מציעים שותפות אמת כמו באוהל בטירונות, כמו בשולחן הסדר וכמו בבית הפרטי שלי, משפחתה של גילת אשתי חילונית, אבל אנחנו משפחה אחת. מפלגת הימין החדשה היא ימין. נקודה. בלי אבל ובלי בערך. נגד מדינה פלסטינית, נגד שחרור מחבלים, בעד מדינת ישראל. לו לפני 13 שנה הייתה קיימת המפלגה הזאת, ההתנתקות לא הייתה קורית. מפלגת ימין לדתיים ולחילונים". לדבריו, "אנחנו יוצאים לדרך חדשה ומציגים אלטרנטיבה להנהגה לאומית. הימין החדש הוא הימין האמיתי".

 

השרה שקד אמרה: "ב-2012 הגענו לבית היהודי, חילונית ודתי, שותפות אמיתית בין דתיים לחילונים. שש שנים עברו ואני אסירת תודה לציונות הדתית שפתחה בפני את דלתה, תמיד הרגשתי בבית, אני חשה אהבה לציבור הזה, הבית היהודי הפך להיות כוח משמעותי, מפלגה קטנה במספר אבל גדולה בהשפעה, השגנו הישגים רבים".

 

בנט הוסיף: "יש לנו הערכה גדולה לנתניהו על תרומתו רבת השנים למדינה אבל אסור שהמחנה הלאומי יהיה שבוי בידי מנהיג אחד". שקד הבטיחה להחזיר מנדטים שבורחים מהימין שמאלה. "בחרנו ללכת בדרך הקשה כי האמנו בדבר הנכון". היא אמרה שיש בינה לבין בנט חברות אמיתית.

 

בנט ושקד בנט ושקד צילום: מוטי קמחי

  

 

בנט עמד בראש הבית היהודי בשתי מערכות הבחירות האחרונות. הוא שינה את שם רשימה מהמפד"ל ל"הבית היהודי" שבה שותפה גם מפלגת האיחוד הלאומי. בסקרים האחרונים הגיעה המפלגה ל-11 מנדטים.

 

ח"כים מהבית היהודי הופתעו בצאת השבת מהודעת בנט ושקד. מתברר שהם לא היו בסוד העניינים שבנט ושקד מתפלגים מהם ומשתחררים מחובות המפלגה, הנאמדים בכ-22 מיליון שקל.

 

בנט ושקד מהווים שליש מהסיעה (ללא האיחוד הלאומי), כך שהם יכולים להתפלג ולרוץ ברשימה חדשה בלי החובות של הבית היהודי. בקבוצות הווטסאפ של הבית היהודי מתקיים שיח זועם נגד בנט ושקד.

 

בכנסת מעריכים כי לאחר פרישת בנט ושקד מהבית היהודי יחבור האיחוד הלאומי בראשות אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ למפלגת יחד בראשות אלי ישי. במחנה הימין חוששים כי התמודדות מפוצלת עלולה לגרום לכך שחלק מהרשימות לא יעברו את אחוז החסימה.

 

בכנסת מזכירים כי בסוף 2012 רצו בנט ושקד להקים מפלגה ולבסוף התמודדו בבית היהודי. ב-2015 הם רצו להתנתק מתקומה של אורי אריאל ולבסוף רצו ביחד.

 

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם, תצטרף לבנט ושקד. השלושה יוכלו לקבח מימון בחירות של מפלגה חדשה עם 3 מנדטים. מקדמת מימון הבחירות שיקבלו מהכנסת בעת הגשת הרשימה עומדת על כ-3.5 מיליון שקלים. ועדת הכנסת תצטרך לאשר את הפילוג.

 

 

שר החינוך נפתלי בנט שר החינוך נפתלי בנט צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

דוברות הבית היהודי הודיעה בתגובה: "מפלגת הבית היהודי מודה לנפתלי בנט ואיילת שקד על 5 שנים של עשייה גדולה למען עם ישראל. אנו מאמינים שעוד נכונו להם גדולות ונצורות בהובלת מחנה הימין.

 

"מפלגת הבית היהודי תיערך כבר בימים הקרובים להמשך דרכה כשברור לכל שתעמיד רשימה איכותית של אנשי ציבור ראויים ומוכשרים שימשיכו לפעול למען עם ישראל בכנסת ה-21.

 

"בהתאם לחוקת המפלגה מונתה ועדה שמורכבת מיו"ר נשיאות המפלגה, יו"ר ועדת הבחירות, יו"ר הוועדה המוניציפלית וחברת בית הדין של התנועה ושתנוהל על ידי כמנכ"ל המפלגה וכיו"ר המזכירות. הוועדה תתכנס כבר מחר (א'), תבחן את האפשרויות העומדות בפני המפלגה ותביא אותם להכרעת המרכז.

 

"כמו כן, יוקם צוות מיוחד שיאיץ את המו"מ עם חברינו מהאיחוד הלאומי על מנת להגיע להסכמות בהקדם האפשרי מיד לאחר בחירת יושבי הראש בשתי המפלגות.

 

"בני ובנות הציונות הדתית, מחויבים לשמירה ולביסוס הבית הפוליטי ומתכוונים אי"ה לאפשר לכל מי שמרגיש חלק מהמהלך הגדול שלנו בכל תחומי החיים במדינה, לבוא ולהצטרף למסע הזה".

 

מהליכוד נמסר: "יש מי שלא למד את הלקח של בחירות 92’ כשהימין ריסק את עצמו לרסיסי מפלגות ובכך הביא לעליית ממשלת שמאל ולאסון אוסלו. הדרך היחידה להבטיח את שלטון הימין היא להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו". 

 

 

רה"מ בנימין נתניהו רה"מ בנימין נתניהו צילום: קובי גדעון/ לע״מ

 

 

מפלגת האיחוד הלאומי מסרה כי "אנחנו מצרים על החלטתם של בנט ושקד לנטוש את רשימת הציונות הדתית והמחנה הלאומי. הבית היהודי והאיחוד הלאומי הם מפלגות שורשיות עם דרך ואידאולוגיה ברורה שלא משתנה לפי הלכי רוח, יחד עם תשתית אנושית של שליחי ציבור נאמנים בכל רחבי הארץ.

 

"אין לנו ספק שהרוב המכריע של הציבור יבחר בנאמנות לדרך ולערכים ולא יתפתה לטרנד פוליטי או למפלגת אווירה חדשה, הפעם בימין. אנחנו נשב באופן מיידי עם חברי הבית היהודי וכוחות נוספים כדי להוביל רשימה מאוחדת וגדולה שתביא לידי ביטוי את הערכים של הציונות הדתית והמחנה הלאומי שלא מפחד להניף גבוה את דגליו של הכרעת הטרור ללא פשרות וחיזוק ההתיישבות יחד עם שמירה על צביונה היהודי של המדינה".

 

יו"ר האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל אמר: "אני קורא להתאחד עם האיחוד הלאומי ולהקים סיעת ימין חזקה שתוביל את ההנהגה בימין. בעייני זוהי טעות של חבריי נפתלי ושקד אך מצד שני זוהי הזדמנות להקים סיעה חזקה של הציונות הדתית".

 

‏שר אוצר משה כחלון צייץ בטוויטר: "מפלגת בנט ושקד היא מפלגה סקטוריאלית נוספת. בקדנציה האחרונה פעלו בנט ושקד כאיגוד סקטוריאלי שחיפש את המפריד והמקטב בציבוריות הישראלית. ישראל זקוקה למפלגה ששמה את הישראלי במרכז. שנלחמת עבור כל ישראלי באשר הוא. שנלחמת כדי להסיר את ה'הם' מהשיח הציבורי. יש רק מפלגה לאומית, ממלכתית וחברתית אחת. כולנו!".

 

השרה מירי רגב אמרה: "בשנים האחרונות בנט ושקד ירו בתוך הנגמ"ש ועכשיו הם הפקירו את הבית ועשו סיבוב על הציונות הדתית. אני קוראת לאנשי הציונות הדתית: בואו למפלגת הימין האמיתית. הצביעו רק למפלגת הליכוד האמיתית והגדולה שבה יש מקום לדתיים וחילוניים, מזרח ומערב, פריפריה, מרכז ויהודה ושומרון.

היזהרו מחיקויים".

 

ח״כ דוד ביטן: "לאחר שנואש מלחתור תחת ממשלת הימין מתוך הממשלה החליט בנט שנוח לו יותר לתקוף את נתניהו והליכוד בתחפושת חדשה. הגיע הזמן שמישהו יסביר לו שלקחת קרדיט מזויף על הישגים ביטחוניים של ראש הממשלה וממשלת הליכוד זו לא מנהיגות. ליכוד חזק ורק ליכוד חזק יבטיח שמירה על האינטרסים הלאומיים שלנו".

  

מיש עתיד נמסר: "בזמן שהגוש של נתניהו מתפצל נוצרת פה הזדמנות היסטורית להחליף את השלטון. כפי שהראו הסקרים בשבוע האחרון, יש עתיד היא האלטרנטיבה היחידה להחלפת שלטון נתניהו. אם כל מי שבאמת מעוניין להחליף את השלטון יתייצב מאחורי יאיר לפיד ויש עתיד, אפשר לנצח בבחירות ולשנות את הכיוון אליו הולכת המדינה".

 

יאיר לפיד מסר: "לי דווקא אכפת איך מתחלקים המנדטים של נתניהו, מפני שעכשיו ברור שאפשר לנצח את נתניהו".

 

סיעת הבית היהודי תכונס הערב ב-22:00 לדון במצב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x