$
דעות

כחלון וזליכה, שחררו: המינוי לראשות ועדת יוקר המחייה - נטו פרובוקציה

אם זה לא היה ברור קודם, המינוי של זליכה לראשות ועדת יוקר המחייה הוא פרובוקציה שנועדה לקדם את מעמדו של זליכה כמי שנלחם לטובת הציבור, ולתת לכחלון שקט עד הבחירות. הפנייה לבג"ץ נגד סיכול המינוי תשרת בעיקר את שניהם - לא אף אחד מאיתנו

עמרי מילמן 13:0020.12.18

לא הרבה אחרי שהמשנה ליועמ"ש דינה זילבר הבהירה על פני 8 עמודים את מה שאמר לפניה היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, כי פרופ' ירון זליכה לא יכול לעמוד בראשות ועדה שתבחן את יוקר המחייה, חשף כחלון כי זליכה מתכוון לעתור על ההחלטה לבג"ץ.

 

 

 

אם זה לא היה ברור קודם, עכשיו כבר ברור לכולם שמדובר בנטו פרובוקציה. פרובוקציה שמקדמת את מעמדו של זליכה כנלחם לטובת הציבור מבלי שבאמת נקף אצבע בנושא, ומקדמת את כחלון כמי שרוצה לפתור את הבעיה.

 

מאחר וכחלון יודע שאין לו באמת זמן או כסף לפתור את הבעיות התשתיתיות (שהיה יכול לנסות לפתור בשלוש השנים האחרונות) בזמן שנותר לו עד הבחירות, להאבק על זהות יושב הראש של הוועדה, זה מספיק בשביל הכותרות.

 

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: ארן דולב

 

 

לא צריך מסמך משפטי מפורט כדי להבין עד כמה זליכה לא יכול למלא את התפקיד עליו הוא וכחלון מתעקשים. לא רק בגלל הייעוץ שהוא מספק ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (מקרובו של כחלון) והעובדה שההסתדרות מהווה חלק בלתי נפרד מכל סוגיית יוקר המחייה, לטוב ולרע (ולא רק בגלל העלאת שכר המינימום שבוודאי מעלה את כוח הקנייה של השכבות החלשות, אלא דרך משכורות העתק של הוועדים החזקים שעבורם ניסנקורן מקפיד להלחם), אלא גם דרך הייעוץ לוועדי עובדים של שלוש חברות קמעונאיות ביניהן מגה.

 

הניסיון של זליכה להתגונן מפני הטענה הזו רק ממחיש עד כמה הוא לא כשיר לתפקיד. לטענתו, אפשר להפריד את מקטע הקמעונאות מהבדיקה, שבלאו הכי פחות בעייתי בהקשרי יוקר המחייה. אולי זליכה צודק, אבל בדיוק בשביל זה אמורה לקום הוועדה. אם הוא כבר יודע את התשובה (ועל הדרך מקבל משכורת ממי שהתשובה הזו משרתת אותו) כנראה הוא לא האדם המתאים לבחון אותה בצורה אובייקטיבית.

 

גם מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שלעתים נדירות יוצא בפומבי נגד השר השלו, הודה לפי זילבר, כי בחינת יוקר המחיה בתחום המזון לא יכולה להיערך במנותק מפעילותן של הרשתות הקמעונאיות. ובאופן דומה, הטענה שלו לזהות עניינים בין הועדה שהוא רוצה לעמוד בראשה לבין התביעה הייצוגית נגד תנובה על גביית מחירים מופרזים מעידה שמבחינתו המסקנות כבר כתובות בראשו (ולא מן הנמנע שמתואמות עם כחלון).

 

אגב, אחד הדברים שעליהם זליכה מדבר בתקופה האחרונה הוא על הפחתת מחירי הגז, סביר להניח שדרך אותה ועדה. כדאי להזכיר שכחלון אמור להיות זה שייקבל או יידחה את ההמלצות, ומאחר וגזר על עצמו ניגוד עניינים סביב מתווה הגז, על רקע חברותו עם קובי מימון, המלצות בנושא הזה יהיו חייבות להישאר במגירה.

 

כדאי לשים את הדברים של זליכה בפרופורציות: לא זילבר ולא מסינג משרתים את הטייקונים, כפי שזליכה מרמז בתגובתו.

 

נראה שאם באמת יוקר המחייה וטובת הציבור היו אלה שעומדים לנגד עיניהם של כחלון וזליכה, כחלון היה אומר לזליכה יפה "תודה ושלום", שולח אותו לדרכו ומתקדם עם מי שאפשר, אולי למשל בכירי משרדו שתפקידם הוא לקדם רפורמות לטובת המשק, או מישהו חיצוני אם הוא לא סומך עליהם.

 

וזליכה היה ממשיך את מאבקו לטובת הציבור לתפיסתו דרך עתירה ייצוגית נגד תנובה וייעוץ להסתדרות. פנייה לבג"ץ תשרת בעיקר את שניהם, לא אף אחד מאיתנו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x