$
דעות

דעה

שומרים על השמנת: במקום לתרום, תצמידו למדד

יש לדרוש מהח"כים להפסיק להתייפייף. במקום לתרום כספים שהגיעו ממילא מהקופה הציבורית בתמורה לחשיפה תקשורתית, הח"כים צריכים להצמיד את שכרם למדד המחירים לצרכן

צבי זרחיה 08:2920.12.18

בכל חודש דצמבר, לקראת העלייה הצפויה ב־2%‑3% בשכר חברי הכנסת, מתנדבים כמה מהם לוותר על התוספת. הפעם היו אלה חברי הכנסת של מפלגת כולנו. חברי יש עתיד הודיעו לפני כמה שנים שהם תורמים את העדכון, אך חלקם לא חשפו למי וכמה ממנו. הכנסת אף חוקקה חוק שמאפשר לחברי הכנסת להודיע לחשבות שהם מוותרים על העדכון.

 

אין צורך למחוא להם כפיים. חברי הכנסת דחו את המלצת הוועדה הציבורית מ־2015 שביקשה להצמיד את שכרם למדד המחירים לצרכן - במקום ההצמדה הנוכחית לשכר הממוצע במשק. ולא די בכך, החליטו חברי ועדת הכספים בינואר 2018 להעלות את שכר ראש הממשלה נתניהו ב־5,500 שקל ברוטו בחודש, להעלות את שכר השרים ב־5,000 שקל ברוטו בחודש ולהצמידו לשכר הממוצע במשק. בעקבות העלאה זו החליט שר הפנים אריה דרעי להעלות את שכר ראשי הרשויות.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

 

בחודש הבא יעודכן שכר נושאי המשרות הללו בשיעור עליית השכר הממוצע במשק ב־2018, שגדל בעשורים האחרונים הרבה יותר ממדד המחירים לצרכן. כל נושאי המשרה הבכירים צמודים זה אל זה. על כן, כששכרה של קבוצת נושאי משרה אחת מתעדכן עולה גם שכרן של יתר הקבוצות.

 

לשכר חברי הכנסת צמודים לא רק ראש הממשלה, השרים וסגניהם, אלא גם נשיא המדינה, השופטים, השופטים בבתי הדין הרבניים, בתי הדין השרעיים, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש המוסד, ראש השב"כ ונציב שב"ס. אל שכר השרים צמודים ראשי הרשויות המקומיות.

 

במשך 18 שנה סירבו הח"כים להצמיד את שכרם למדד. למה להם? הם החתולים השומרים על השמנת, הסמכות האחרונה שתחליט על שכרם ותנאיהם.

 

כעת מתברר שחלק מהחתולים הללו מוכנים לתרום מהשמנת. אבל במקום לתרום לנזקקים, כמובן בתמורה לחשיפה תקשורתית, יש לדרוש מהח"כים לשנות את שיטת ההצמדה בשכרם ולהצמיד אותו למדד המחירים לצרכן. ערב הבחירות, אסור לוותר להם. צריך ללחוץ עליהם לשנות את ההצמדה ולא להתייפייף עם תרומותיהם, שבאות מהקופה הציבורית.

 

עד למועד העדכון בחודש הבא תגדל רשימת הח"כים והשרים המתנדבים לוותר על העדכון. יהיו שיציעו לתרום את התוספת למעונות לנשים מוכות, לנכים ולשלל מטרות ראויות. אלא שסכומי התרומה, כ־12,000 שקל מח"כ בשנה, לא באמת יסייעו לנתרמים. מי שיקבל תרומה מהח"כים, מן הראוי שיחזיר להם אותה עם דרישה לשנות את ההצמדה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x