$
דעות

הממשלה מחבלת בעבודת החרדים

הזינוק בחרדים הביא לכך ששיעור הגברים החרדים המועסקים צנח אל מתחת ל-50%. הממשלה מדברת על שילוב חרדים בעבודה אבל עושה הכול לחבל בכך ובעתיד המשק

שחר אילן 12:1212.12.18

באופן רשמי ממשלת ישראל פועלת להוציא גברים חרדים לעבודה ואף משקיעה בכך סכומים גדולים. יש לה אפילו יעד של 63% תעסוקה ב-2020. אבל רק באופן רשמי. מעשית היא עושה כל שביכולתה כדי לחבל בתהליך. מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שפורסם השבוע חושף את אחד ההישגים השליליים של הממשלה הזו: שעור הגברים החרדים העובדים שכבר הגיע ל-51% צנח ברבעון השלישי של השנה ל-48%.

 

 

 

המשק הישראלי מיצה את אפשרויות הצמיחה באמצעות שיפור ההשכלה של הציבור היהודי הלא חרדי. תנאי הכרחי להמשך הצמיחה שלו הוא שילוב הגברים החרדים והנשים הערביות בשוק העבודה. עתיד הכלכלה הישראלית וממילא רמת החיים של כולנו תלויים בהצלחת התהליך הזה. לאחרונה דיווח כלכליסט ששיעור הנשים הערביות העובדות חצה לראשונה את ה-40%.

 

הסיבה העיקרית לכישלון הממשלתי המוחץ בשילוב הגברים החרדים בעבודה ברורה. הזרמת התקציבים הגדולה לאברכים בימי הממשלה הנוכחית. זה קרה באמצעות הכפלת קצבת האברך מרמה 450 שקל בימי ממשלת הממשלה הקודמת ל-850 שקל בממשלה הזו, ביטול ההטבות לגברים עובדים במעונות יום, החייאת קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים ועוד. המהלכים האלה חידשו את המצב בו משפחות חרדיות רבות יכולות להתקיים על חשבון המדינה אם כי בדוחק והגברים אינם מוכרחים לעבוד. התוצאה: ב-2017 הגיע מספר האברכים שמממנת המדינה לשיא של כל הזמנים – 75 אלף.

 

 

 צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

במשך שנים עלתה שוב ושוב הטענה שאסור ללחוץ על הציבור החרדי להתגייס ולצאת לעבודה כי זה רק מביא לתוצאה הפוכה וכי יש לתת לתהליכים הטבעיים לעשות את

שלהם. הנתונים מוכיחים כמה מופרכת הייתה הטענה הזו. בתקופת הלחץ הגדול של ממשלת נתניהו לפיד גדל מספר החרדים העובדים. מרגע שהוסר הלחץ בימי הממשלה הזאת, הנחשבת לטובה ביותר למפלגות החרדיות מעולם, החלה הנסיגה. אם יש בכלל תהליך טבעי של יציאת גברים חרדים לעבודה, התברר שהוא אינו מספיק חזק והמפלגות החרדיות חזקות ממנו.

 

כוחה של ההנהגה החרדית הנוכחית מבוסס על כך שהציבור החרדי לא עובד ותלוי בה להשגת קצבאות. לחרדים עובדים יש אינטרסים אחרים והם עלולים לשלוח לכנסת נציגים אחרים. ההנהגה החרדית גם חוששת שאם הגברים החרדים יצאו לעבוד הם יפגשו תרבויות והשקפות אחרות ויעזבו את החרדיות. מבחינתה זו שאלה של הישרדות.

 

גם מבחינת ראש הממשלה בנימין נתניהו זו שאלה של הישרדות. לנתניהו יש יעד אחד אמתי להחזיק בשלטון בכל מחיר. הוא מאמין שתנאי הכרחי להישרדותו הוא השותפות עם המפלגות החרדיות. כדי להבטיח את העתיד שלו ושל משפחתו הוא מחבל בעתיד המשק. אם זה ימשך גם בקדנציה הבא, הילדים של כולנו ישלמו את המחיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x