$
משפט

זאב רובינשטיין, האיש שעזר לשרה עם תיקי הקניות, הסתבך בתיק משלו

רובינשטיין הוא לפי החשד הצלע השלישית ביחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ'. מי שמשמש כסגן יו"ר הבונדס נחשב לקמב"ץ של בני הזוג נתניהו בארה"ב. הוא בעל קשרים ענפים בליכוד ונתפס כ"מאעכר"

עמיר קורץ ותומר גנון 08:1203.12.18

בסוף השבוע האחרון נערכה בפלורידה הוועידה השנתית של ה־IAC, המועצה הישראלית אמריקאית. סגן יו"ר הבונדס ואיש העסקים זאב רובינשטיין (66) העלה ביום שישי תמונות רבות לעמוד הפייסבוק שלו שבהן הוא מצולם מחייך, מחובק עם דמויות כמו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, מרים פרץ ששכלה את שני בניה וכמובן לחיצת יד חמה עם לא אחר מאשר סגן נשיא ארה"ב מייק פנס.

 

 

 

48 שעות אחרי האופוריה הזו מצא עצמו רובינשטיין ברשימת החשודים בתיק 4000, כשהמשטרה ורשות ני"ע ממליצות להעמידו לדין על ביצוע עבירות של תיווך במתן שוחד ולקיחת שוחד (בצוותא). לטענת המשטרה ורשות ני"ע התגבשה תשתית ראייתית מספקת נגד רובינשטיין, שמקורב הן למשפחת נתניהו והן למשפחת אלוביץ'.

 

הקשרים עם אלוביץ'

 

רובינשטיין, כך מתברר, הוא לשיטת צוות החקירה הצלע השלישית ביחסי השוחד בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה, לבין שאול אלוביץ' ואשתו איריס. הצלע הראשונה היתה מנכ"ל משרד התקשורת, עד המדינה שלמה פילבר, שפעל לכאורה בשם נתניהו לקדם את האישור הרגולטורי לעסקת בזק-yes. הצלע השנייה היתה יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, עד המדינה ניר חפץ, שפעל להעביר מסרים בין המשפחה לבין אתר "וואלה" בנוגע לסיקור המבוקש. כעת מתברר שעל פי החשד הצלע הנוספת להעברת המסרים בעניין הסיקור המלטף היה רובינשטיין. המשטרה ורשות ני"ע חושדות כי בסמוך לעסקת בזק-yes בשנת 2015 פעל רובינשטיין כמתווך מטעם הצדדים כדי לקדם את עסקת השוחד: אישורה במשרד התקשורת, בתמורה לסיקור מלטף למשפחת נתניהו באתר "וואלה".

  

זאב רובינשטיין עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס זאב רובינשטיין עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס צילום מסך: עמוד הפייסבוק של זאב רובינשטיין

 

 

מי היא אותה דמות מסתורית ומפתיעה ומה הקשר שלה לאלוביץ' ולנתניהו? רובינשטיין הועסק כבר ב־1994 על ידי אלוביץ' כמנהל השיווק ביורוקום, שאז שיווקה בארץ את מוצרי פנסוניק ונוקיה. ב־1998 הוא מונה לסמנכ"ל שיווק בחברת בזק־כל, ששיווקה מרכזיות למגזר העסקי, אז חברה בת של בזק הממשלתית.

 

מי שהביא את רובינשטיין לבזק־כל היה שאול שניידר, פעיל ליכוד שאותו מינתה שרת התקשורת דאז לימור לבנת למנכ"ל בזק־כל (חרף התנגדותו של מנכ"ל בזק דאז עמי אראל, שעזב). "מרגע שהשניים הגיעו לבזק־כל, תוך כמה ימים החברה עזבה את כל הספקים שלה ועברה לעבוד רק עם יורוקום", מספר הגורם. אחרי שבנימין (פואד) בן אליעזר החליף את לבנת כשר התקשורת מצאו עצמם שניידר ורובינשטיין מחוץ לחברה, סמוך לשנת 2000.

 

 

זאב רובינשטיין עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין זאב רובינשטיין עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צילום מסך: עמוד הפייסבוק של זאב רובינשטיין

 

זמן קצר לאחר מכן החליט רובינשטיין לעבור לארה"ב. לדברי גורמים המכירים אותו, הוא מתגורר בארה"ב מאז שנת 2001, כיום בניו ג'רזי. לפי עמוד הלינקדאין שלו, במהלך השנים הוא עבד בחברת התקשורת לידקום, כמנכ"ל המשרד בארה"ב, כמנהל פיתוח עסקי של בנק דיסקונט בארה"ב, כמנכ"ל תדיראן ארה"ב, כמנהל פיתוח עסקי בפרויקט תגלית – מיזם למניעת התבוללות של הדור היהודי הצעיר בתפוצות, כמנכ"ל המועצה האמריקאית ליהדות העולם בראשה עמד איל הנדל"ן ג'ק רוזן, ומאז 2013 משמש כסגן יו"ר ארגון הבונדס.

 

לדברי גורם שמכיר אותו היטב מפעילותו בארה"ב, "זאב הוא איש מדהים ומיוחד, הוא בולט בקהילה היהודית. הוא לא איזה מליין, ממש לא ארנון מילצ'ן, אלא איש ממוצע, איש רעים להתרועע, מכיר המון אנשים, ובין היתר היה חבר של שרה וביבי, כך הכרתי אותו, כחבר קרוב של הזוג. הוא דאג להם ולילדים ואירח אותם כשהגיעו לארה"ב".

 

לדברי גורם נוסף שמכיר את רובינשטיין מזה שנים, "עד לפני כמה שנים הוא העלה פוסטים ותמונות רבות בפייסבוק שלו כשביבי ושרה והילדים הגיעו לארה"ב והוא היה מארח אותם ומלווה אותם. לא בכדי הוא כונה 'הקמב"ץ של נתניהו בארה"ב', בעיקר של שרה. כך למשל הוא העלה תמונות שהוא מלווה את שרה לקניות וסידורים ולכנסים, אבל בשנים האחרונות הוא מיתן את זה והפסיק להעלות תמונות כאלה, בעיקר מאז שהתחילו כל החקירות".

 

 

זאב רובינשטיין עם השר גלעד ארדן זאב רובינשטיין עם השר גלעד ארדן צילום מסך: עמוד הפייסבוק של זאב רובינשטיין

 

בכתבה שפורסמה ב־2012 ועסקה בג'ק רוזן נכתב כי רובינשטיין "נחשב לאחד האישים המקורבים ביותר לנתניהו. הוא מייעץ לנתניהו בהתנדבות וגם מארגן עבורו אירועים כשראש הממשלה מבקר בניו יורק". שמו גם נחשף בתחקיר "ביביטורס" ב־2011 של רביב דרוקר, כ"שגריר הלא רשמי של משפחת נתניהו בארה"ב". על פי התחקיר, רובינשטיין נהג לארגן את נסיעותיהם של הזוג נתניהו לארה"ב, התלווה אליהם, הלך עם שרה לקניות, אירח את הילדים אבנר ויאיר בביתו ואף נתן הוראות לאנשי לשכתו של נתניהו. רובינשטיין טען בתגובה שהוא "לא עושה את זה במסגרת מדינת ישראל, אלא כחבר של המשפחה".

 

כמה גורמים שונים ששוחחו עם "כלכליסט" תיארו את רובינשטיין כ"מאעכר", בעל יכולות להפעיל קסם על שומעיו וקשרים פוליטיים ענפים. "היו לו קשרים עם פוליטיקאים ישראלים ומצד שני הוא לא אחת הבטיח לאנשי עסקים ישראלים שהוא יביא אותם לעסקאות בארה"ב בעזרת הקשרים שהוא יצר עם הממשל האמריקאי", מספר אחד הגורמים. לדברי גורם נוסף שפגש אותו בארה"ב באחד מהארועים של הקהילה היהודית, "זאביק מכיר את כולם ולוחץ ידיים לכולם, איש עם חן שיודע להתחבב על אנשים. כשאתה מגיע לניו יורק ואתה צריך יהודי שיגיד עליך מילה טובה – זה האיש, והוא באמת תמיד ישמח לעזור לך".

 

"חיבר את ביבי ליהודים"

 

מלבד נתניהו, אומר גורם בליכוד, רובינשטיין היה מקורב מאוד לשרה לשעבר לימור לבנת. בתמונות שלו בפייסבוק אפשר לראות אותו מצולם גם עם פוליטיקאים נוספים מהליכוד, גלעד ארדן למשל. ואפילו עם מיט רומני, שהתמודד על נשיאות ארה"ב כנציג המפלגה הרפובליקאית, וזכה לתמיכה חמה מנתניהו. התמונות צולמו ב־2014 בארוע בוושינגטון, שבו נכח גם חיים סבן.

 

ביום הולדתו ה־60 חגג רובינשטיין בין היתר עם שגריר ישראל באו"ם לשעבר רון פרשאור, הקונסול דאז בניו יורק עדו אהרוני, עשרות מחברי הקונסוליה הישראלית בניו יורק, והדובדבן – ברכה מצולמת מראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה למסיבת ההפתעה שאורגנה לרובינשטיין.

 

אדם שעבד בעבר באחת מלשכות שרי הליכוד מספר ש"כאשר השרים היו מגיעים לארה"ב עם ביבי, רובינשטיין היה מחבר את ביבי ואת השרים ליהודים בארה"ב. הוא היה דואג להרים את הארועים יחד עם ארי הרו, תמיד כשהיינו עם ביבי בחו"ל גם רובינשטיין היה שם". עכשיו הוא גם שם, לצד בנימין ושרה נתניהו, בסיכומי המשטרה ורשות ני"ע לתיק 4000.

 

עורכי הדין פנינת ינאי ורמי תמם מסרו מטעמו של רובינשטיין: "לזאב רובינשטיין אין ולא היה כל קשר לחשדות הנחקרים, והדיווחים השונים המבקשים לקשור אותו לעניין מצערים מאד. העובדה שרובינשטיין מכיר את ראש הממשלה ואת אלוביץ' הכרות אישית מלפני שנים רבות, בודאי שלא יכולה להעיד על דבר ו/או לקשור אותו לעניין הנחקר בשום צורה ודרך. רובינשטיין חי את חייו בארה"ב, שם הוא פועל בכל מאודו עבור מדינת ישראל וחי את חייו עם משפחתו בצניעות. אין לנו ספק כי הפרקליטות תעשה את עבודתה נאמנה, וכי רובינשטיין לא יהיה חלק משום הליך, לו ובמידה ויהיה כזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x