$
משפט

בית המשפט אישר את פשרת האלטרוקסין: חולים יוכלו לקבל מעל 9,500 שקל

למרות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה, השופט עופר גרוסקופף אישר את ההסדר שבמסגרתו חברת פריגו תשלם פיצוי כולל 45.7 מיליון שקל לאחר ששינתה את הרכב התרופה בלי שהודיעה על כך למטופלים

ליטל דוברוביצקי 09:0130.11.18

לידיעת 330 אלף משתמשי תרופת האלטרוקסין: למרות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה , השופט עופר גרוסקופף אישר אתמול את הסדר הפשרה בפרשת האלטרוקסין. המשמעות: מי שיימצאו זכאים יזכו לפיצוי. סכום הפיצוי הכולל לכל קבוצת הזכאים עומד על 45.7 מיליון שקל.

 

הסדר הפשרה המקורי קבע כי סכום התשלום המרבי לחבר קבוצה זכאי יהיה 9,500 שקל, ואולם אתמול נקבע כי סכום זה יכול שיהיה גבוה או נמוך יותר בהתאם להיקף התביעות שיאושרו על ידי ועדת הפיצוי.

 

בפברואר 2011 שונה ההרכב של הרכיב הבלתי פעיל באלטרוקסין, תרופה אשר שימשה באותה עת לטיפול סדיר בכ-330 אלף חולים וחולות הסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס. שינוי ההרכב נעשה באישור משרד הבריאות, ותוך דיווח לאקוני לקופות החולים ולרופאים המטפלים. עם זאת, דבר השינוי לא פורסם למטופלים עצמם ובדיווח לגורמים המטפלים לא צוין כי נדרש לעדכן את המטופלים בשינוי או לבצע מעקב רפואי על מנת לוודא כי השינוי בפורמולציה של התרופה אינו מצריך התאמה במינון שנקבע למטופל.

 

אלטרוקסין אלטרוקסין צילום: שאול גולן

במהלך החודשים שלאחר השינוי החלו להצטבר דיווחים כי ישנם מטופלים המושפעים מהשינוי בפורמולציה, וחשים בתופעות לוואי, ובהן גם תופעות לוואי האופייניות ל"יציאה מאיזון".

 

בעקבות המידע שהצטבר ניתנו הנחיות ע"י משרד הבריאות והוקם צוות במשרד הבריאות שמצא כי "יש קשר נסיבתי בין הכנסת הפורמולציה החדשה לשוק במדינת ישראל לבין התגברות הדיווחים על תופעות לוואי".בקשה לאישור תביעה ייצוגית (שאיחדה כמה תובענות ) אושרה על ידי בית משפט כייצוגית ובסופו של יום חברת התרופות פריגו והתובעים הייצוגים הגיעו להסדר פשרה שלמרות שתוקן לא היה מקובל על היועמ"ש. אתמול, 7 שנים לאחר שהוגשה הבקשה לאישור תביעה ייצוגית בפרשה, אישר השופט את הסדר הפשרה עם תיקונים מסויימים. על פי הסדר הפשרה אושר גם תשלום בסך 6 מיליון שקל לכול עורכי הדין המייצגים של התובעים הייצוגים. כמו כן ששת התובעים הייצוגים יחלקו ביניהם סכום של 1.08 שקל.

 

עו"ד יעקב דוידוביץ מי שמוביל את ייצוג הקבוצה אמר עוד בשבוע שעבר כי "קיימת סבירות גבוהה שבית המשפט יאשר בימים הקרובים את ההסכם תוך התייחסות לתנאים האמורים לשפר את מצבם של חברי הקבוצה באורח משמעותי.בעינינו ראויה ציפור אחת ביד מאשר הימשכות הייסורים לחברי הקבוצה".

 

את התובעים הייצוגים מייצגים עוה"ד יעקב דוידוביץ, ארנון גרפי, דוד אור חן, עובדיה כהן, איתן פלג, אסף נוי ומופיד אגבאריה. את פריגו מייצגים משרד עו"ד אגמון ושות'. את היועמ"ש מייצגת עו"ד קרן אביסרור.

 

עו"ד דוד אור חן, אחד מבאי כוח התובעים המיוצגים מסר בתגובה לאישר הפשרה: "לאחר גישור ממושך הושגה פשרה שלאחר מספר ישיבות אצל השופט גרוסקופף עברה שינויים . במסגרת פסק הדין דחה השופט גרוסקופף את התנגדות היוהמ"ש לפשרה וכן מספר התנגדיות של משתמשי התרופה".

 

עו"ד ארנון גרפי , אחד מבאי כוח התובעים הייצוגים מסר: פסק הדין בנסיבות שנוצרו ועל רקע הזמן הרב שחלף מאוזן וצודק. 

 

 

עו"ד יעקב דוידוביץ עו"ד יעקב דוידוביץ צילום: אלון רון

 

עו"ד ארנון גרפי עו"ד ארנון גרפי צילום: פוטו פראג'

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x