$
משפט

בעודם בכלא: הוגשה בקשה לייצוגית נגד דנקנר ושטרום

השניים שהורשעו בהרצת מניות אי.די.בי החלו לרצות את עונשם באוקטובר. התובענה מוערכת ב-90 מיליון שקל

הצרות נמשכות. לאחר שנוחי דנקנר ואיתי שטרום נכנסו באוקטובר האחרון לכלא לרצות עונש מאסר בפרשת הרצת המניות באי.די.בי, הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה נגררת להרשעה בפלילים כתובענה ייצוגית המוערכת בכ-90 מיליון שקל.

 

הבקשה הוגשה כנגד נוחי דנקנר שהיה בפברואר 2012 בעל השליטה באי.די.בי אחזקות ונגד חברו של דנקנר, בנקאי ההשקעות איתי שטרום. המבקש, אריה רהב,  מבקש באמצעות עו"ד סיני אליאס ואיתן חיימוביץ כי "עניינה של התובענה שלפנינו בפרשת מרמה מהדהדת בשוק ההון הישראלי. בגזר הדין עמד בית המשפט בצורה מפורטת על הפגיעה החמורה שגרמו מעשי דנקנר ושטרום לאינטרס הציבורי ובכללו הגנה על ציבור המשקיעים מפני התערבות מלאכותית בשוק ההון".

 

המבקש מציין כי הוא מבקש לייצג את כל מי שרכש ניירות ערך של אי.די.בי החל מה-21 בפברואר 2012 ועד ה-27 בנובמבר 2012. בנוסף, הוא מציין כי רכש 210 מניות רגילות של החברה ב-23 בפברואר 2012 והן נמכרו ב-3 במאי 2012.

מימין: איתי שטרום ונוחי דנקנר מימין: איתי שטרום ונוחי דנקנר צילום: אוראל כהן

 

 

המבקש טוען, כי הרשעת דנקנר בתוכנית הרצת המניות "גוזרת את המסקנה המתחייבת כי הסתרת התוכנית המרמתית להשפיע על שערי נייר הערך של אי.די.בי מהווה הסתרה של פרטים מהותיים ביותר מציבור המשקיעים". המבקש טוען כי רכש את ניירות הערך ביום 23 בפברואר 2012 על בסיס מדע שגוי ומטעה ובמחיר הנובע מפעולות התרמית בני"ע שהאחראים לו הם דנקנר ושטרום. "רכישה זו הסבה למבקש נזק כספי הנאמד בשלב זה בסך של 755 שקל. טרם הוגשו תגובות שטרום ודנקנר לבית המשפט.

 

בסוף אוגוסט הטיל בית המשפט העליון פצצה על דנקנר ושלח אותו לשלוש שנים לכלא ולמעשה אימץ את הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי בתל אביב שקבע כי דנקנר "אשם מעבר לספק סביר" בעבירה של הרצת מניות". העליון החמיר בעונשו של דנקנר בשנה והעמידו על שלוש שנים במקום שנתיים. עוד קבע בית המשפט, כי דנקנר וחברו, איש שוק ההון איתי שטרום, "הוציאו אל הפועל תוכנית מרמה רחבת היקף, בה הושקעו מיליוני שקלים בהרצת מניות שנועדה לייצב את שער ניירות הערך של אי די בי, זאת על רקע הנפקת מניות החברה לציבור והשאיפה להבטיח את הצלחתה בגיוס כספים שהיתה זקוקה להם".

 

פסק הדין היווה מכה קשה לדנקנר ושטרום שבארבע השנים האחרונות נאבקו על חפותם והאמינו כי בסוף יקבלו את החותמת זכאי מבית המשפט העליון. שטרום נשלח לכלא לשנתיים והגיש לאחרונה בקשת חנינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x