$
משפט

מה ידע פיני גינזבורג כשמכר מניות אל על?

במסגרת החשד לשימוש במידע פנים, רשות ני"ע חושדת כי גינזבורג, מבעלי השליטה בחברה, ידע על ניסיון כושל לגדר את מחיר הדלק הסילוני וכן על תקלות במטוסי אל על

תומר גנון 06:4821.11.18

פרשת השימוש במידע פנים באל על: רשות ניירות ערך חושדת כי המידע המוקדם שעמד לכאורה ברקע מכירת מניות החברה נוגע לתקלות במטוסים ולעסקאות גידור כושלות על מחיר הדלק הסילוני.

 

 

 

במוקד הפרשה עומד החשד כי פיני גינזבורג, מבעלי השליטה באל על ואחד הדירקטורים בה, עשה שימוש במידע פנים כדי למכור מניות לפני צניחה צפויה בערכן. גינזבורג מחזיק ב־7.9% ממניות החברה.

 

 

פיני גינזבורג פיני גינזבורג צילום: בועז אופנהיים

 

לפי מקורב לחקירה, התקלות והעסקה הכושלת היו אמורות להשפיע לרעה על התוצאות הכספיות של אל על ברבעון השני של 2017. לכן, כך חושדים ברשות, גינזבורג מכר לגופים מוסדיים 2% ממניות החברה - חודש לפני פרסום הדו"חות.

 

גינזבורג מכר למוסדיים 10 מיליון מניות אל על בשווי של 33.6 מיליון שקל, בשלוש עסקאות מחוץ לבורסה ביולי 2017. חודש לאחר מכן, עם פרסום הדו"חות, צנחה המניה ב־18.6%. בכך, גינזבורג נמנע לכאורה מהפסד של כ־7 מיליון שקל. במקומו, חסכונות הציבור שהגופים המוסדיים מנהלים ספגו את הצניחה במניה.

 

לפי דו"חות הרבעון השני של אל על, הוצאות הדלק למטוסים היוו כ־20% מהמחזור. מחיר הדלק הסילוני לחברה, לפני פעולות הגידור שנועדו לקבע את מחיר הדלק, זינק בכ־14% באותו רבעון. פעולות הגידור הצליחו למנוע רק 6% מהעלייה במחיר, כך שהמחיר האפקטיבי עלה רק ב־8%.

 

החוקרים מנסים לברר גם אם העסקאות שביצע גינזבורג הפרו נהלי אכיפה פנימיים בא על. החברה אוסרת על נושאי משרה לסחור במניה תקופה מסוימת לפני פרסום הדו"חות, המכונה תקופת האפלה, כדי לנסות למנוע תופעות כמו זו שעומד במוקד החשד של רשות ניירות ערך. לא ידוע בשלב זה מה תקופת ההאפלה שנקבעה באל על. החברה מסרה בתגובה לשאלת "כלכליסט" בנושא כי "אנחנו לא יכולים להתייחס לכל דבר שקשור לחקירה".

 

החקירה באל על נפתחה ביום רביעי שעבר. חוקרי הרשות פשטו על משרדי אל על, עיכבו לחקירה את גינזבורג, המיוצג על ידי עו"ד אורן אדרת, וזימנו לחקירה בכירים נוספים. גינזבורג נחקר באזהרה בחשד לשימוש במידע פנים. בית משפט השלום בראשון לציון שחרר אותו למחרת בתנאים מגבילים.

 

עוד לפי החשד, במסגרת מכירת המניות גינזבורג הניע את הצד הרוכש לרכוש את מניות החברה תוך העלמת עובדות מהותיות בנוגע למידע הפנים. לכן, הוא חשוד גם בעבירה של הנעה בתרמית לרכוש ני"ע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x