$
משפט

השרה שקד לא מוותרת בבג"ץ: העונש לפוזננסקי-כץ צריך להיות השעיה לשנה

השופטת פוזננסקי-כץ עתרה לבג"ץ נגד החלטת בית הדין המשמעתי להדיחה משיפוט על חלקה בפרשת המסרונים שהחליפה עם נציג התביעה בדיוני המעצרים בתיק 4000. שופטי בג"ץ קבעו ביקשו משקד להודיע מהו העונש ההולם בעיניה, משום שאין סמכות להשעותה לדבריהם

משה גורלי 15:1915.11.18
שרת המשפטים איילת שקד הודיעה היום (ה') לבג"ץ כי העונש המתאים לדעתה לשופטת רונית פוזננסקי-כץ הוא השעיה לשנה ללא תשלום שכר והרחקה מתיקים פליליים למשך שנתיים. בכך חזרה שקד על עמדתה המקורית שהוצגה בפני בית הדין המשמעתי.

 

פוזננסקי-כץ עתרה לבג"ץ באמצעות עורכי הדין רם כספי ופנחס רובין מ'גורניצקי' נגד החלטת בית הדין המשמעתי להדיחה משיפוט על חלקה בפרשת המסרונים שהחליפה עם נציג התביעה בדיוני המעצרים בתיק 4000.

 

 

בית הדין המשמעתי בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס והשופטים ניל הנדל ואסתר הלמן, קבע שאין סמכות חוקית לעונש של השעיה שאינו קבוע במפורש בחוק. וזאת, למרות שהצדדים – השופטת והקובלת, שרת המשפטים – הסכימו עליו. שופטי בג"ץ ביקשו בשבוע שעבר משקד להודיע מהו העונש ההולם בעיניה, בהנחה שאכן אין סמכות להשעות.

 

השופטת רונית פוזננסקי-כץ. מושעית כבר 8 חודשים השופטת רונית פוזננסקי-כץ. מושעית כבר 8 חודשים צילום: יריב כץ

 

שקד חזרה היום על עמדתה - עונש נזיפה הוא קל מדי ואילו הרחקה לצמיתות הוא עונש כבד מדי. לכן יש להשעות לשנה.

 

פוזננסקי כץ מושעית כבר שמונה חודשים מתוקף החלטה מנהלית של הנשיאה חיות להשעייה עד סוף ההליכים בעניינה. הציפייה הייתה שהשרה תסתפק בנזיפה, העונש הנקוב בחוק, שמצטרף לשמונת חודשי ההשעייה בפועל, אולם שקד סירבה וחזרה על עמדתה העקרונית-המקורית, אפילו שהיא בניגוד לעמדת בית הדין המשמעתי. תשובת השרה נמסרה בידי עו"ד נחי בן אור ממחלקת הבג"צים.

 

עתה ייאלצו שופטי בג"ץ להכריע אם יש או אין סמכות להרחקה זמנית ואם יש האם להחזיר את הדיון לבית הדין המשמעתי או להחליט בעצמם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x