$
דעות

פרשנות

הפקידים ישמרו על התקציב: הצד המרסן של הבחירות

הבחירות עשויות להועיל למשק כי הן ישימו סוף להפקרות: כל הוצאה תעבור בחינה קפדנית של החשב הכללי באוצר, ותקציב המדינה ל־2019 לא יעבור שינויים. אנחת הרווחה של אגף התקציבים נשמעה למרחוק

אדריאן פילוט 07:0415.11.18

בספרות המקצועית שוררת תמימות דעים: כלכלה לא אוהבת חוסר יציבות פוליטית. כל המחקרים בנושא מגיעים לאותה מסקנה ‑ אי הוודאות הזו פוגעת בהשקעות במשק, בקצב הצמיחה ובפיתוח הכלכלי. אלברטו אלסינה מאוניברסיטת הרווארד, מי שנחשב לאחד המומחים הבולטים בכלכלה פוליטית, מסביר את הרציונל: שינויים בשלטון מעוררים אי ודאות באשר למדיניות הכלכלית הצפויה של השלטון החדש, ולכן השחקנים "שונאי הסיכון" במשק עלולים להסס ליזום פעילות כלכלית, או להשקיע את כספם במקומות אחרים.

 

 

אלא שממשלת נתניהו הרביעית הצליחה לשבור גם את כלל האצבע הזה. תום עידן נתניהו־כחלון הוא בשורה מרגיעה לכלכלת ישראל. שר האוצר משה כחלון ניהל בשנה וחצי האחרונות מדיניות של "כלכלת בחירות" שסיכנה את המשק הישראלי. הסיבה לכך שהמדיניות הזו מסוכנת ברורה ומוכרת: ההוצאה הממשלתית זינקה, אבל המסים הופחתו. ואכן, הנתונים מראים שלמרות הצמיחה המרשימה בימי כחלון־נתניהו, רמת ההכנסות כשיעור מהתמ''ג נותרה ללא שינוי (25.5%), בשעה שההוצאה האזרחית זינקה מ־27% מהתמ''ג ל־29% ממנו.

 

 

נתניהו וכחלון נתניהו וכחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

בשנתיים האחרונות התרחשה שורת אירועים שהסתירו את הפערים בין ההכנסות להוצאות. אלא שגם למזל של נתניהו וכחלון יש תאריך תפוגה. שני האישים הבכירים בממשלה, ומי שמוגדרים כמבוגרים האחראיים של המשק, נעשו פזרנים. הם ניהלו מלחמת קרדיטים שהוציאה את הניהול הפיננסי של הממשלה משיווי משקל. נתניהו נסוג לחלוטין מהמגרש הכלכלי והשאיר אותו לכחלון. כחלון חילק מתנות. גם אחרי חשיפת נתוני הגירעון של אוקטובר 2018, שהדליקו את כל נורות האזהרה (הגירעון בינואר‑אוקטובר היה הגבוה ביותר מאז 2013 והגיע ל־3.6% מהתמ''ג), כחלון לא עצר וחילק כספים לגמלאי המשטרה, למיגון הצפון, ולביטוח לאומי. כחלון לא מביע על כך חרטה אלא להיפך, הוא רוצה לקיים את מה שהבטיח. אלא שהוא פיזר הבטחות לכולם, ואלו מיהרו לפרוע את הצ'ק לפני ששר הביטחון לחץ על פעמון הבחירות.

 

הבחירות הללו עשויות להועיל למשק, כי הן ישימו סוף להפקרות. במקום להפחית יציבות, בלשון אלסינה, הן יוסיפו יציבות. בתקופת בחירות ישנן מגבלות ברורות. כל הוצאה תעבור את הבחינה הקפדנית של החשב הכללי באוצר ותקציב המדינה ל־2019 שכבר אושר לא יעבור שינויים. את אנחת הרווחה של אגף התקציבים באוצר ברחוב קפלן בירושלים היה ניתן לשמוע אתמול גם מקריית שמונה או מאילת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x