$
דעות

פרשנות

ליברמן אמנם התפטר, אך עדיין חושק בתיק הביטחון בסיבוב הבא

יו"ר ישראל ביתנו אולי כועס על רה"מ ואף כינה אותו בעבר שקרן ורמאי, אבל חרף התפטרותו הוא עדיין שואף לכהן כשר הביטחון גם בממשלה הבאה. שגם אותה ככל הנראה ירכיב נתניהו, כבר בחודשים הקרובים

צבי זרחיה 17:1214.11.18

ממשלתו של בנימין נתניהו הגיעה היום (ד') אל סוף הדרך לאחר מקץ שלוש שנים וחצי לכינונה. אמנם יחלפו כמה שבועות עד שהמסמר יינעץ בארון המתים של הממשלה - בדמות חקיקתו של החוק לפיזור הכנסת - אבל היום כבר החלה ספירת ימיה לאחור.

 

 

התפטרותו של יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, בעצם היוותה את תחילת הסחף. יו"ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם, הודיעה כי היא תפרוש מהקואליציה אם יו"ר מפלגתה שר החינוך נפתלי בנט לא ימונה כשר הביטחון במקומו של ליברמן.

 

הסיכוי שהדבר יקרה קלוש. מקורבי נתניהו הודיעו כי תיק הביטחון יעבור לידיו של ראש הממשלה, שיחזיק לראשונה גם בשני התיקים הבכירים החשובים: תיק הביטחון ותיק החוץ.

 

אם בנט יתפטר אז לנתניהו לא יהיה רוב בכנסת, וממילא הממשלה לא תוכל לתפקד כממשלת מיעוט. ההערכה היא שבעוד כמה שבועות הכנסת תתפזר ותצא לבחירות שייערכו בסביבות מרץ 2019.

שר החינוך נפתלי בנט ושר הפנים אריה דרעי. הראשון חושק בתיק הביטחון, השני מעוניין להישאר בתפקידו שר החינוך נפתלי בנט ושר הפנים אריה דרעי. הראשון חושק בתיק הביטחון, השני מעוניין להישאר בתפקידו צילום: עמית שעל, אוראל כהן

 

 

ומה יקרה אז? אם הסקרים האחרונים אכן יתממשו - אז נתניהו עשוי להרכיב את הממשלה הבאה, פחות או יותר עם אותם שותפים קואליציוניים שעימם הוא מתגושש כעת.

 

ליברמן פירט היום באריכות מדוע הוא מתפטר (בגלל הפסקת האש עם החמאס אתמול, העברת דלק לרשות, העברת 15 מיליון דולר במזוודות ועוד). במאי 2015 כינה את נתניהו שקרן ורמאי, אך כשהצטרף לקואליציה במאי 2016, חזר בו מהדברים ונחת בכורסת שר הביטחון. היום, במסיבת העיתונאים, כשנשאל אם יכהן כשר הביטחון גם בממשלה הבאה בראשות נתניהו, אמר שמוקדם לפשוט את עור הדוב בטרם ניצוד.

 

 

ליברמן ונתניהו. שר הביטחון המתפטר אמנם קרא לראש הממשלה רמאי ושקרן, אך שואף לקבל את תיק הביטחון גם בהמשך ליברמן ונתניהו. שר הביטחון המתפטר אמנם קרא לראש הממשלה רמאי ושקרן, אך שואף לקבל את תיק הביטחון גם בהמשך צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי

 

 

יו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון חושק בתיק החוץ בממשלה הבאה. הוא מבין שאת הישגיו בממשלה הנוכחית יתקשה לשחזר, כי הכנסות המדינה ממסים שהיו גבוהות ומעל לתחזית מתחילת הקדנציה עד לחודשים האחרונים - לא ימשיכו כך. נתניהו עשוי להשאירו במשרד האוצר, כשם שהבטיח לאחרונה לשותפים הקואליציוניים שבקדנציה הבאה "יעשה צילום מצב".

 

אבל, אם הליכוד יבלע את "הבית היהודי", מן הסתם בנט ואיילת שקד לא יקבלו את תפקידיהם בממשלה הנוכחית.

 

ומה עם החרדים? הם שואפים להישאר בתפקידם גם בקדנציה הבאה: אריה דרעי בראשות משרד הפנים, יעקב ליצמן בבריאות, ומשה גפני יו"ר ועדת הכספים.

 

הרכב חלוקת השלל בממשלה הבאה תלוי כמובן בכמות המנדטים שיקבל נתניהו, ויקבלו יתר המפלגות. בכל המפלגות מצהירים שהם לא מפחדים מבחירות. השאלה היא איך ייצאו מהקלפי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x