$
משפט

ביהמ"ש בביקורת על המשטרה: "התנהלות שערורייתית - מנעה מחשוד ב-LLD לפגוש עו"ד"

השופט גיא אבנון קבע שחוקרי היאחב"ל, שמנהלת את חקירת פרשת הברחת היהלומים בחברה של לב לבייב, מנעו מאחד העובדים שנעצר אתמול להיפגש עם עורכת דינו שהמתינה יום שלם מחוץ למשרדי להב 433; השופט: "המשטרה מנעה זכות בסיסית מחשוד". העובד שוחרר למעצר בית"

תומר גנון 17:0112.11.18

פרשת הברחת היהלומים ב-LLD של לב לבייב: המשטרה מנעה מאחד מהחשודים שנעצרו אתמול (א') מלפגוש את עורכת דינו שהמתינה במהלך כל היום מחוץ למשרדי להב 433 בלוד, וזאת על אף שהפצירה בחוקרים שיידעו אותו בהגעתה ויאפשרו לו להיוועץ בה. בעת ההמתנה בחוץ של הסנגורית, עו"ד עינת בן משה, אף מסר לה אחד השוטרים לדבריה כי החשוד לא רוצה לפגוש בה, ובכל מקרה אין ביכולה להיכנס בשעתיים הקרובות "בשל טקס שעתיד להיערך בלהב".

 

 

 

שופט בית משפט השלום בראשל"צ, גיא אבנון, הורה היום על שחרורו למעצר בית של העובד, איש המחשבים של LLD, תוך שהוא מותח ביקרות חריפה על החוקרים. "התנהלות היחידה החוקרת הייתה שערורייתית", קבע השופט. "החקירה החלה מבלי שהחשוד נשאל במפורש האם הוא מעוניין להיפגש עם עורך דין".

 

מפרוטוקול הדיון בבקשה שהגישה היום המשטרה להאריך ב-4 ימים את מעצרו של העובד, עולה שהוא עוכב אתמול בבוקר על ידיי חוקרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה החמורה והבינלאומית (היאחב"ל) ולנלקח לחקירה. זמן קצר לאחר מכן הגיעה הסנגורית שלו משרדי להב 433 וביקשה לפגוש אותו. על פי מסרונים שהציגה בפני השופט עם רפ"ק אסף וישניה, ביחידה החוקרת התעלמו מפניותיה וסירבו לאפשר לה לפגוש את העובד. כמו כן לא הפסיקו לבקשתה את החקירה עד אשר יימסר לו שהיא ממתינה בחוץ ורוצה לפגוש אותו.

 

 

עו"ד עינת בן משה עו"ד עינת בן משה צילום: כפיר זיו

 

השופט ציין פגם נוסף לכאורה בחקירה. לפי פרוטוקול החקירה שהובא בפניו היא ארכה כשמונה שעות (10:41 עד 18:26), כאשר בפועל התיעוד הכתוב שלה מחזיק 9 עמודים בלבד. השופט אבנון הוסיף כי לא הובא בפניו שום מזכר המסביר איך נכתב כה מעט על חקירה שנמשכה זמן רב.

 

"בשום שלב לא הוסבר לחשוד לפי המסמכים שהוצגו בפני", כתב השופט, "כי באת כוחו ממתינה מחוץ למשרדי היחידה החוקרת ומבקשת להיפגש עמו". הוא הוסיף כי "עורכת הדין הגיעה למשרדי להב בידיעה מראש של צוות החקירה, בתיאום עם צוות החקירה. היא יצרה קשר עם החוקרים מיד כשהגיעה לכנסיה למתחם, ולמרות זאת לא אפשרו לה להיפגש עם החשוד. בהתנהלות זו מנעה לכאורה היחידה החוקרת מימוש זכות בסיסית של חשוד".

 

בסוף ההחלטה כתב השופט כי: "מצופה מהיחידה החוקרת לערוך בירור ראוי כיצד נפלה תקלה מסוג זה במשטרת ישראל, בפרט ביחידה עילית זו המנהלת החקירה כאן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x