שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

המחיר הכפול של חולי סרטן הריאה

סל התרופות לחולי סרטן הריאה בישראל הוא מהנדיבים בעולם, וכולל את הטיפולים המתקדמים ביותר. אז למה יש חולים שאינם זוכים לקבל את הטיפולים הללו, ובמקום זאת נאלצים לעבור טיפולים קשים, הכוללים הקרנות? רו"ח אורי איס על המחיר הכפול שהוא כמעט שילם לאחר שאובחן עם סרטן ריאה וגרורות במח

רו"ח אורי איס 07:2009.11.18
סל התרופות בישראל, כך נהוג לומר, הוא מהסלים הממלכתיים הרחבים בעולם. אינני יכול לשפוט אמירה זו באופן מקצועי, אבל אני יכול לומר מניסיוני שעבור חולי סרטן הריאה הוא מהנדיבים בעולם וכולל בתוכו את הטיפולים המתקדמים ביותר. טיפולים מדויקים המותאמים לסוג הספציפי של הגידול. טיפולים אלו הנקראים "ממוקדי מטרה" פועלים כמו טיל מונחה ישירות כנגד המוטציה שגורמת לסרטן בריאה להתפתח ו"מכבה" אותה.

 

 

 

אך למרבה האבסורד, לא כל מי שחלה בסרטן ריאה ומתאים לעבור את הטיפולים המתקדמים, יקבל את הטיפולים המתקדמים הללו במסגרת סל התרופות הממלכתי, למרות שהוא זכאי להם. חמור מכך, לרוב הוא עשוי לקבל טיפולים כימותרפיים קשים והקרנות באזור המח שעלולות להוביל לנזק בלתי הפיך. אז מדוע חולי סרטן ריאה בישראל נאלצים לשלם "מחיר כפול" על טיפולים שמגיעים להם בסל הממלכתי?

 

סרטן ריאות, גידול סרטני סרטן ריאות, גידול סרטני צילום: medscape

 

לפני שנה הסרטן הידפק אצלי בדלת. הרופאים אבחנו סרטן ריאה בשלב מתקדם, עם גרורות במוח. עוד לפני שהספקתי לעבור את כל הבדיקות הכלולות בסל הממלכתי לגילוי מוטציות הידועות כגורמות להתפתחות של סרטן ריאה, במטרה להתאים לאחד הטיפולים ממוקדי המטרה להם אני זכאי, נאמר לי על ידי רוב הרופאים כי אין טעם לחכות את משך הזמן הארוך עד לקבלת תוצאותיהן. לדבריהם הסיכוי שאמצא מתאים לאחד הטיפולים ממוקדי המטרה להם אני זכאי הוא קלוש, כיוון שעישנתי הרבה בעברי הרחוק. הרופאים קבעו כי עלי להתחיל מיד בטיפול כימותרפי והקרנות במוח. ההמלצה גרמה לי ולמשפחתי חששות כבדים ולפחד מנזקים כבדים שעלולים להיגרם כתוצאה מהטיפולים.

 

אני ומשפחתי לא ויתרנו ובמקביל להכנות לקראת הטיפולים, נעזרנו רבות בעמותה הישראלית לסרטן ריאה, בניהולה של שני שילה, כדי לשאוב ביטחון ולחפש מידע על טיפולים יעילים אחרים. בשל ההחמרה במצבי הפיזי, והלחץ להתחיל לטפל בסרטן שלי במהירות האפשרית, אך גם ללא נזקים מיותרים, פרופ' ניר פלד אליו פנינו לחוות דעת שנייה, חיזק את החלטתנו לבצע בדיקת FoundationOne, בדיקה המבוצעת בטכנולוגיה מתקדמת ובוחנת בו זמנית מאות גנים שונים הקשורים לסרטן ועשויים להיות המניע להתפתחותו. את הבדיקה נאלצתי לעשות באופן פרטי כי היא איננה ממומנת בסל התרופות הממלכתי בישראל.

 

התוצאות היו מדהימות, ובזכותן אותרה בגידול שלי מוטציה הידועה בסרטן ריאה, שגילויה מאפשר לי לקבל בסל הממלכתי ללא עלות טיפול חדשני ומתקדם ממוקד מטרה. ולא פחות חשוב, אינני צריך לעבור טיפולים כימותרפיים והקרנות במח. כל זאת בזכות אותה בדיקה. מחקר של פרופ' ניר פלד, מבכירי האונקולוגים בארץ, קובע כי הבדיקה יכולה לאתר מוטציות שאינן מתגלות על ידי בדיקות אחרות. הבעיה היא שהבדיקה הזאת איננה נמצאת בסל התרופות, ומי שרוצה להיבדק באמצעותה צריך לשלם כסף רב.

 

שפר מזלי, והיה ברשותי ביטוח בריאות פרטי. בתוך חודש וחצי מתחילת הטיפול החדשני שקיבלתי דרך סל התרופות הממלכתי, הגוף שלי התנקה כמעט לחלוטין מסרטן – כולל הגרורות במוח. היום אני מתפקד באופן מלא ושבתי לעבוד ולנהל את משרד רואי החשבון שלי. אבל מה עם כל אותם 60% מאזרחי ישראל שאין ידם משגת לביטוח פרטי ובטח שאינם יכולים לרכוש בדיקה מתקדמת מסוג זה בכספם האישי?

 

הם ככל הנראה ימשיכו לשלם מחיר כבד – הם לא יקבלו את הטיפולים המתקדמים שלהם הם זכאים להם בסל הממלכתי, ובמקום זאת ייאלצו לעבור טיפולים קשים הכוללים הקרנות. זאת מעבר לכך שחולים אלו אינם חוזרים למעגל העבודה ומהווים לעיתים גם נטל כלכלי על בני משפחותיהם והמדינה.

 

ואם לא די בכך, בשנה האחרונה ארה"ב, הסמל למערכות בריאות פרטיות בעולם, קיבלה החלטה לממן את הבדיקה המתקדמת עבור אזרחיה המבוגרים ואלו בעלי הכנסה נמוכה במסגרת ביטוח הבריאות הממשלתי. זוהי אומנם ככול הנראה החלטה "קרה" אבל היא מעצימה את העוולה עוד יותר . מחקר כלכלי שפורסם לאחרונה בארה"ב הראה כי השימוש בטכנולוגית ריצוף חדשנית מוביל לאבחון מהיר יותר, לטיפול מדויק יותר, ולחיסכון תקציבי לביטוח הממשלתי בארה"ב– ומדובר בחיסכון של מיליוני דולרים.

 

אני סבור שהגיע הזמן, לעצור את העוולה הזו ולאפשר לכלל החולים בסרטן הריאה לממש את זכותם לטיפולים החדשניים ולממן עבורם את הבדיקה בסל הממלכתי . אין שום סיבה שהם ימשיכו לשלם את המחיר.

 

המחבר הוא חבר העמותה הישראלית לסרטן הריאה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x