$
משפט

רבים על כל שקל: האלוביצ'ים דרשו ריבית של 6%, ביהמ"ש קבע שיסתפקו בריבית בנק ישראל

שאול ואיריס אלוביץ', החשודים במתן שוחד לראש הממשלה, דרשו שכספי מתנות בר מצווה של ילדיהם שישוחררו לידיהם יישאו ריבית משמעותית לאור "יכולת מיקוח גבוהה" שלהם מול הבנקים. ביהמ"ש קיבל את עמדת המשטרה שהריבית הרלוונטית היא נמוכה בהרבה - זו של בנק ישראל. המשמעות: כ-100 אלף שקל פחות לאלוביצ'ים

תומר גנון 20:3925.10.18

המשטרה ובני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', שנכסיהם בהיקף של כ-80 מיליון שקל הוקפאו במסגרת חקירת החשד למתן שוחד לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ממשיכים לריב על כל שקל.

 

לאחר שבית המשפט הורה לאחרונה לשחרר לידיהם של האלוביצ'ים כספי מתנות בר מצווה של ילדיהם, שהופקדו בשני חשבונות בנק לפני מספר שנים, הגישו בני הזוג חוות דעת שבה דרשו שהסכום המדויק שישוחרר, המוערך במאות אלפי שקלים, יישא ריבית של כ-6%. זאת לטענתם לאור "יכולת מיקוח גבוהה" שלהם מול הבנקים לגבי הריבית על הכספים שהופקדו.

 

במחלק הלבנת הון ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (היאל"כ) ובפרקליטות התנגדו לחישוב. הם הגישו חוות דעת נגדית שבה טענו שהריבית הרלוונטית לחישוב הסכום על פני שנות הפיקדון היא נמוכה בהרבה - זו של בנק ישראל (ב"י).

 

איריס ושאול אלוביץ' איריס ושאול אלוביץ' צילומים: אוהד צויגנברג

 

השופט עלאא מסארווה מבית משפט השלום בת"א קיבל אתמול (ד') את עמדת המדינה, כך שבשורה התחתונה הסכום הסופי שישוחרר לבני הזוג יהיה נמוך בכ-100 אלף שקל. "סבורני", כתב השופט, "כי שחרור חלק יחסי של הכספים, משיקולים שונים ולפנים משורת הדין, איינו מתיישב עם חישוב לפי גובה ריבית המתאים להשקעות לטווח ארוך הלוקח בחשבון 'יכולת מיקוח גבוהה' (משוערת) מול הבנקים לנוכח סכומי ההפקדה הגבוהים במקור - כפי שטוענים המשיבים (האלוביצ'ים, ת.ג)".

 

"בין הצעת המשטרה לחישוב לפי ריבית בנק ישראל", כתב השופט, "לבין הצעת בני הזוג אלוביץ' לחישוב לפי ריבית המבוססת על הערכה מיטבית של 6% (בהתבסס על פרסום של אתר "כלכליסט" לעניין תנאי הריבית על פיקדונות לטווח בינוני ארוך), אני מעדיף את הצעת יחידת החילוט".

 

"גם אם החישוב בבסיס חוות הדעת מטעם בני הזוג אלוביץ' משקף טוב יותר את הריבית המקובלת ביחס לתוכנית חסכון ארוכת טווח בסכומי כסף הקרובים לסכומי ההפקדות, מצאתי שבהקשר הנוכחי שחרור חלק יחסי מהחשבונות לטובת הילדים במסגרת עקרון המידתיות ולפנים משורת הדין – נכון לאמץ את גישת יחידת החילוט".

 

בני הזוג אלוביץ', המיוצגים על ידי עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, וילדיהם ליאור ולירון, המיוצגים על ידי עורכי הדין איתן מעוז ודניאל עינב, שוקלים לערר על ההחלטה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x