שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

איילת שקד לבג"ץ: לבטל את ההדחה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ

שרת המשפטים, על דעת היועץ המשפטי ופרקליט המדינה, הגישה את תגובתה לבג"ץ על עתירת השופטת פוזננסקי-כץ לבטל את הדחתה. שקד סבורה שיש להסתפק בהשעיה לתקופה קצובה

משה גורלי 18:3524.10.18

שרת המשפטים איילת שקד, על דעת היועץ המשפטי ופרקליט המדינה, סבורה שיש לבטל את עונש ההדחה שגזר בית הדין המשמעתי על השופטת רונית פוזזנסקי-כץ ולהסתפק בהשעיה לתקופה קצובה כסנקציה ש"הינה אפשרית במסגרת החוק, והיא נותנת ביטוי הולם, מידתי ומאוזן למכלול השיקולים הרלבנטיים בעניין".

 

 

 

שקד הגישה היום באמצעות עו"ד נחי בן אור ממחלקת הבג"צים, את תגובתה לבג"ץ לעתירה שהגישה השופטת רונית פוזננסקי כץ. שקד חוזרת על עמדתה שהוצגה בבית הדין המשמעתי שהדיח את השופטת בגלל המסרונים שהחליפה עם נציג התביעה בפרשת 4000, היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך עו"ד ערן שחם-שביט.

 

בית הדין החליט על הדחה בניגוד להסכמה שהושגה בין נציגי השרה (שהיא הקובלת בבית הדין המשמעתי) לבין נציגי השופטת. אבל, בגלל בהעדר האפשרות להגיש ערעור נגד פסיקת בית הדין המשמעתי, עתרה השופטת לבג"ץ. היא מבקשת לבטל את גזר הדין או לתת תוקף להסדר שנערך בין נציגיה לבין נציגי שרת המשפטים - להשעותה לתקופה קצובה ללא שכר והימנעות משיבוצה לתיקים פליליים למשך שנתיים.

 

שרת המשפטים איילת שקד והשופטת רונית פוזננסקי-כץ שרת המשפטים איילת שקד והשופטת רונית פוזננסקי-כץ צילום: אלכס קולומויסקי, יריב כץ

 

 

מחלקת בג"צים שמייצגת את השרה מצטרפת למעשה וכצפוי עמדת פוזננסקי-כץ שסתרת חזיתית את עמדת בית הדין שהורכב מהנשיא בדימוס אשר גרוניס, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל והשופטת המחוזית אסתר הלמן.

 

בית הדין קבע שאין בסמכותו להשעות שופט לתקופה קצובה, עליו להיצמד לעונשים הקבועים בחוק ולכן נדרש לעונש ההרחקה לצמיתות, שהוא החמור מכולם. זאת למרות שהתברר כי נסיבות ההתקשרות בין השופטת לנציג התביעה לא היטו משפט אלא אפילו סייעו לתוצאה צודקת. אין מחלוקת שהחלפת המסרונים אינה מעשה ראוי, אבל החומרה מתמצית בניראות יותר מאשר במהות.

 

פוזננסקי-כץ, וכעת מצטרפת לעמדתה מחלקת בג"צים, היא שבג"ץ יבטל את החלטת גרוניס וחבריו ויחזיר את הדיון לבית הדין המשמעתי לצורך בחירת עונש קיצוני פחות מהדחה - העברה למקום כהונה אחר, השעיה עצמית ללא תשלום לשנה בנוסף לנזיפה או העברה מן הכהונה על תנאי בתנאים שייקבעו.

 

הדיון בעתירה יתקיים לפני הרכב בראשות השופט עוזי פוגלמן בשבוע הבא. את פוזננסקי-כץ מייצגים עורכי הדין רם כספי ופיני רובין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x