$
דו"ח המבקר

דו"ח המבקר

מבקר המדינה: "ליקויים בפעילות בנק הדואר, ופספוס האפשרות לבנק חברתי"

המבקר מצא כי לא יושמה ההפרדה בין פעילות בנק הדואר לדואר לשם הגדלת מגוון השירותים הפיננסיים שמספק הבנק הדואר וחיזוקו. בנוסף, הממשלה עדיין לא דנה בסוגיית הגדרתו של בנק הדואר כבנק חברתי

יואב סטולר 16:0222.10.18

על רקע התהליכים להבשלת הפרטת חברת דואר ישראל, במשרד מבקר המדינה התייחסו לטיפול בסוגיית בנק הדואר. החששות המרכזיים אותם מעלה המבקר בדו"ח הם הפגיעה בשוויה הפוטנציאלי של החברה במסגרת ההפרטה, ממשל תאגידי לקוי ופספוס האפשרות לבנק חברתי בישראל.

 

 

 

 

אופי הפעילות הפיננסי של בנק הדואר, טיפולו באוכלוסייה ממגזרים מוחלשים והיותו מנוע צמיחה משמעותי של חברת הדואר, מחייבים אותו להתנהל באופן מקצועי ולהקפיד על חיסכון, על יעילות ועל כללי מינהל תקין – קבע המבקר. הוא מצא ליקויים בהתנהלות הגופים השונים כשבראשם אי יישום תיקון 11 בעניינו של בנק הדואר.

 

מטרת התיקון מ-2012 היא הפרדה בין פעילות בנק הדואר ובין הדואר לשם הגדלת מגוון השירותים הפיננסיים שמספק הבנק הדואר וחיזוקו. למרות זאת, מצא המבקר כי שיישום תיקון 11 שהופקדו עליו משרד האוצר, משרד התקשורת וחברת הדואר נדחה כחמש שנים. עוד נמצא כי סוגית ההון העצמי של בנק הדואר, שהיא המניעה העיקרית כיום ליישומו, טרם הוסדרה ולא הועמד ההון העצמי הדרוש לקידום המהלך. "אי-היישום של הוראות תיקון 11 מעכב את פיתוחו ואת חיזוקו של בנק הדואר ובכך נמנעת העלייה הפוטנציאלית של ערכו".

 

כשלצד הסוגייה הפיננסית, מצביע המבקר בדו"ח כי בבנק לא נערכים לקראת הוראות התיקון והשפעותיו. כך, הוא מציין כי בדואר ישראל לא נעשים המאמצים הנדרשים לפיתוח אפליקציה עבור פעילות הבנק, ושיתופי פעולה חיוניים עם גורמים שונים והממשלה.

 

 

סניף דואר ישראל סניף דואר ישראל צילום: אוראל כהן

 

כמו כן, נכתב בדו"ח על אי איוש משרות בכירות הנוגעות לבנק הדואר והכרחיות לטיוב מצבו וקידום ההליכים. "טרם מונו לדירקטוריון בנק הדואר יושב ראש קבוע ודירקטור חמישי, דבר שאיננו מאפשר את התכנסות הדירקטוריון ופוגע בעבודתו התקינה", כתב המבקר.

 

המבקר גם משמיע ביקורת על ההתנהלות בבנק ובחברת הדואר בנוגע לטיב שירות הלקוחות, מצבן של מערכות המידע "המיושנות ושמצריכות חידוש ושדרוג" בבנק שאינן ערוכות לשעת חירום והיעדר פירוט הוצאותיה של החברה האם בדו"חות הכספיים.

 

לסיום הליקויים, מצביע המבקר על כך שהממשלה עדיין לא דנה בסוגיית הגדרתו של בנק הדואר כבנק חברתי, הדרישות ממנו ככזה והאם ביכולתו לעמוד במשימה.

 

בהמלצותיו קרא מבקר המדינה להגביר ולהאיץ את הטיפול, הבקרה והביקורת בעניינו של בנק הדואר. וכאמור, קרא למשרדי התקשורת והאוצר להסדיר את מעמדו של בנק הדואר באמצעות יישום תיקון 11 או בכל דרך שתגדיל את מגוון השירותים הפיננסים בישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x