$
משפט

בלעדי לכלכליסט

עדות נוספת על הבודקת אגסי שניקתה את ויזל: "אני לא רוצה לשמוע אותך"

עובדת בחברת תרכובות ברום התלוננה שמנהלה הישיר הטריד אותה מינית. לדבריה, כשניסתה לדבר עם השופטת בדימוס אורנית אגסי שמונתה כבוררת למקרה, זו השיבה לה: “אני לא רוצה לשמוע אותך, נקודה”

ענת רואה 06:4921.10.18

צעירה שעובדת בחברת תרכובות ברום והתלוננה נגד מנהלה הישיר כי הטריד אותה מינית, טוענת כי השופטת בדימוס אורנית אגסי שמונתה כבוררת החליטה להשעות את המטריד למשך שנה מעבודתו, אך סירבה לשוחח עמה ולשמוע את גרסתה.

 

חסמה אותה בווטסאפ

 

אגסי שימשה כבוררת החיצונית בפרשת הראל ויזל וקבעה שלא היו הטרדות מיניות בפוקס. במקרה של פוקס אגסי הגיעה למסקנותיה מבלי ששוחחה עם המתלוננות, שלטענתה לא פנו אליה.

 

 

 

 

במקרה אחר שבו בדקה אגסי טענות נגד המשנה למנכ”ל בזן שלומי בסון, היא הכריעה שלא ניתן לקבוע שהטרדה כזו התרחשה. לאחר מכן פרסם ערוץ 2 טענה של אחת העובדות שאגסי סירבה להגיע לאזור חיפה שם ממוקם המפעל ושם מתגוררות העובדות, כדי לשמוע אותן.

 

כעת מתברר כי במקרה נוסף אגסי לא ראתה צורך לשוחח עם המתלוננת. הצעירה סיפרה ל"כלכליסט" כי היא התלוננה על ההטרדה ונפתחה עקב כך חקירת משטרה. לדבריה, "התיק בפרקליטות ממתין להחלטה, אבל כהליך נוסף ההנהלה החליטה לפטר אותו. הוועד וההסתדרות הגנו עליו וזה הגיע לבוררות בפני אגסי. אני הגעתי בכל פעם לדיון, ניסיתי לדבר איתה, אבל היא אמרה לי: ‘אני לא רוצה לשמוע אותך, נקודה'".

 

המתלוננת הוסיפה כי "פעמיים הגעתי מבאר שבע למוסד לבוררות וליישוב סכסוכים בתל אביב, והיא סירבה לשמוע אותי. אם ההליך הוא בין שני צדדים — ההסתדרות והחברה — אז למה אותו הכניסו ביחד עם שלושה עורכי דין ולי לא נתנו הזדמנות לדבר?".

 

לדברי המתלוננת, נודע לה שבשבוע שעבר קיבלה אגסי החלטה להשעות את העובד לשנה: "אבל אני עדיין טוענת שלא ייתכן שהגיעה להחלטה כזו מבלי לשמוע אותי. בעוד שנה הוא יחזור לעבודה. אני עכשיו מתכוונת לצלצל אליה ולבקש לקבל את ההחלטה".

 

ואכן, המתלוננת פנתה לאגסי באמצעות אפליקציית הווטסאפ וביקשה לקבל העתק מפסק הבוררות. אגסי אמרה שאינה יכולה לתת לה אותו. כשהמתלוננת שאלה אותה כיצד, אם כך, תוכל להשיג אותו, כתבה לה אגסי "אסור לי לייעץ לך", וחסמה אותה, כך שהצעירה לא תוכל לפנות אליה שוב.

 

מפעל תרכובות ברום מפעל תרכובות ברום צילום: גיא אסייאג

 

 

מבחינה משפטית, לא בטוח שאגסי היתה מחויבת לשמוע את המתלוננת, אך בהיבט האנושי קשה להבין התנהלות שלא מאפשרת למתלוננת שחפצה בכך ועושה מאמץ ניכר לצורך כך להשמיע את דבריה.

 

"אפס סובלנות"

 

אגסי מסרה בתגובה: "מדובר בבוררות בין מעסיק להסתדרות. נתתי (למתלוננת) הסבר מפורט לשאלתך וגם לעורכת דין מטעמה בזמן אמת". העובדת טוענת שאגסי מעולם לא הסבירה לה.

 

עורכת דינה אמרה שהתקיימה שיחת טלפון אחת בינה לבין אגסי, ובה הסבירה לה אגסי שאין צורך שתשמע את המתלוננת.

 

מחברת תרכובות ברום נמסר בתגובה כי "החברה נוקטת מדיניות אפס סובלנות להטרדה מינית ופעלה באופן מיידי — מבירור התלונה על ידי הממונה על הטרדה מינית ועד להשעיית העובד ופתיחה בהליך משמעתי של 'עבירת משמעת חמורה', על פי תקנון ההסכם הקיבוצי המחייב אותה. לצורך השלמת התהליך המשמעתי ובשים לב להליך פלילי מקביל, התקיימה בוררות בין ההנהלה למועצת העובדים שבסיומה החליטה הבוררת על שנת השעיה לעובד ללא שכר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x