דעות

שתיקה רועמת: המוסדיים לא חותרים לגילוי האמת בפוקס

למנהלי הפנסיה נוח לאמץ את דו"ח השופטת כי בסופו של דבר רק התשואה עומדת בראש מעייניהם

רחלי בינדמן 10:3016.10.18

בחודש האחרון אנו עדים לקרב מרתק וראוי להערכה שמנהלים גופי הפנסיה בישראל מול חברת הדלק פז במטרה להחליף את דירקטוריון החברה שלשיטתם לא היווה משקל נגד אמיתי מול ההנהלה החזקה. מנהלי הפנסיה של הציבור עושים מה שמצופה מהם ודואגים לשיפור כללי הממשל התאגידי בחברה גדולה שבה הם דה פקטו שולטים.

 

בכלל, בשנה האחרונה הצטרפו גופי הפנסיה לטרנד החם בארה"ב של השקעות עם ערך חברתי (השקעות אימפקט), וגם פסגות ומיטב דש השיקו קרנות כאלה. המוסדיים רוצים להראות שלא רק השורה התחתונה מעניינת אותם, ושאולי לחוסכים שלהם לא מתחשק להשקיע בחברות שמשווקות סיגריות (דוגמת גלוברנדס שהנפיקה לאחרונה בבורסה) או שמזהמות את הסביבה.

 

אלא שדווקא באירוע של פוקס הם בוחרים לשתוק. החברה מפרסמת תמצית של דו"ח ביקורת שפוסק כי לא היו אירועי הטרדה מינית ולא נפל רבב בממשל התאגידי בחברה, וזה מספיק למוסדיים כדי להזניק את המניה בבורסה.

 

 

ויזל. דו"ח הביקורת שפורסם הספיק כדי להזניק את המניה בבורסה ויזל. דו"ח הביקורת שפורסם הספיק כדי להזניק את המניה בבורסה צילום: צביקה טישלר

 

אז מה אם הבדיקה התמצתה בממשל התאגידי בחברה פנימה ולא נבדקו מערכות יחסים שהתקיימו לכאורה בין מנכ"ל פוקס הראל ויזל לבין נשים שאמנם אינן עובדות החברה אך נמצאות בממשק שעוטף אותה, אז מה אם למתלוננות לא ניתנה בהכרח הזדמנות להביע את עצמן - העיקר שוויזל נוקה מאשם, שהוא נשאר. בכל זאת, פוקס בלעדיו כנראה לא תהיה אותה פוקס, הוא הרוח החיה.

 

המוסדיים יכולים היו גם כאן לזעוק את זעקתם כפי שעשו בפז, לשלוח מכתבים ולדרוש את פרסום הדו"ח המלא וכן לדרוש מיצוי הטענות של המתלוננות גם מחוץ למעגל של עובדי פוקס. אבל הם בחרו שלא לעשות זאת.

 

הסיבה לכך ברורה - עם כל הכבוד לערכים חברתיים, בסוף מנהלי הפנסיה רואים לנגד עיניהם רק את התשואה שהיא כיום מנוע השיווק המרכזי שלהם. קשה לשפוט את המוסדיים בעניין הזה. הם מעולם לא קיבלו מנדט להיות שופטי מוסר. כל עוד ויזל עושה את העבודה והמניה עולה, אין להם סיבה לדרוש ממנו דין וחשבון. המקום שבו הם מצפים ל"ערכים" מגיע תמיד בד בבד עם ציפייה כי אותם ערכים ישרתו לבסוף את התשואה. כנראה שבמקרה של פוקס הם חושבים שהאירועים שבהם נקשר שמו של ויזל לא אמורים להשפיע על תפקודו בפוקס, ולכן לא מתפקידם לבוא אליו בדרישות בעניין.

 

למוסדיים נוח להסתפק בתמצית הדו"ח המכובסת שהפיצה פוקס ולטאטא את האירוע מתחת לשולחן כלא היה. אך אם יתברר בהמשך כי יש דברים בגו, אם מתלוננות יגישו לבסוף תלונה במשטרה ויתניעו הליך משפטי, הדבר עלול להשפיע לרעה גם על המוניטין של פוקס ועל תוצאותיה, ולכן ראוי שהמוסדיים ידרשו לחתור לגילוי האמת כולה, שממילא תצוף בסופו של דבר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x