$
משפט

נאמני מגה יסייעו לביתן לגייס את הסכום להשלמת הרכישה

נחום ביתן בוחן כמעט שנה אפשרות להקדים את תשלום החוב שלו, 243 מיליון שקל, במטרה להתנתק מנאמני מגה. אם המהלך יצליח, הנושים הרגילים יקבלו את ההחזר שהובטח להם מוקדם יותר והנאמנים ינסו לגרוף לכיסם את ההפרש ‑ כ־59 מיליון שקל

ענת רואה 07:0707.10.18

שלושת נאמני מגה, עו"ד אודי גינדס, עו"ד אמיר ברטוב ורו"ח גבי טרבלסי, מנסים לסייע לנחום ביתן, הבעלים של יינות ביתן ושל רשת מגה, להשיג מימון שיאפשר לו לפרוע את החוב שנותר עבור רכישת מגה כשנתיים מוקדם מהצפוי, ולהשתחרר בפועל מהנאמנים והמגבלות שחלות עליו כיום ‑ בעיקר חוסר היכולת להוציא כסף מהקופה ומגבלות שכר שונות.

 

 

 

הרצון מצד ביתן להקדים תשלומים ולהתנתק מהנאמנים נחשף ב"כלכליסט" כבר בינואר 2018, אך הנאמנים טענו אז כי המהלך "חיובי אך עדיין לא בשל". כעת מסתבר כי גם לדעתם המהלך הבשיל לצאת לדרך. הנאמן עו"ד גינדס מסר ל"כלכליסט": "מימון מחדש הוא מהלך עסקי חיובי הן לחברה והן לנושי מגה. הוא יאפשר להשלים את ההסדר מוקדם מהצפוי ולשים את האתגר של השיקום מאחורינו. אנחנו מעריכים את ההתקדמות של החברה והעבודה של ביתן ונסייע במהלך".

 

 

 צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

 

לפי הערכות, מהלך של גיוס מימון מהגופים המוסדיים בהיקף של כ־300 מיליון שקל ייארך כשלושה עד ארבעה חודשים והשאיפה היא להצליח לבצעו בחצי השנה הקרובה. מבחינת ביתן האינטרס ברור: כיום הוא כפוף למגבלות בניהול מגה ואינו יכול לפעול כרצונו בכספי התזרים של החברה. זאת מאחר שרשת מגה עצמה משמשת בטוחה להבטחת התשלומים שצריכה לשלם תמורתה יינות ביתן.

 

הנושים הרגילים של מגה ייהנו ממהלך כזה שיאפשר להקדים את פירעון החוב כלפיהם, מבלי שיצטרכו להמתין עד יוני 2021. היקף החובות הכולל של מגה מסתכם בכ־1.3 מיליארד שקל, מתוכם נפרעו כבר החובות לנושים בעלי ערבויות ולעובדי מגה והיחידים שעוד מחכים לכספם הם הנושים הרגילים שקיבלו עד כה החזר חלקי בלבד. עד כה קיבלו הנושים הרגילים, שמורכבים בעיקר מהספקים הקטנים שלה, החזר בהיקף של 30% בלבד ‑ 213 מיליון שקל.

 

לאור ההתקדמות בחלוקות הכספים החלו הנאמנים להגיש בשנה האחרונה דו"ח אחת לשלושה חודשים ובו הם מפרטים כמה כסף חילקו לנושים. לפי הדו"ח האחרון שהוגש בספטמבר, הנושים הרגילים קיבלו עד כה 213 מיליון שקל מתוך החוב הכולל כלפיהם שעומד על 710 מיליון שקל. הנאמנים התחייבו ששיעור ההחזר יעמוד על 55%, כלומר הנושים הרגילים יקבלו בשנתיים וחצי הקרובות 177 מיליון שקל נוספים שישלימו את ההחזר ל־390 מיליון שקל.

 

הנתונים החסרים

אלא שהנתונים המעניינים באמת הם אלו שדווקא לא מופיעים בדו"חות התקופתיים. מסיבה לא ברורה הנאמנים נמנעים מלפרט בדו"חות כמה שילמה עד כה יינות ביתן תמורת רכישת מגה וכמה כסף יש בקופה שלהם. הנתון כמה שילמה עד כה יינות ביתן נחוץ בכדי שניתן יהיה לדעת האם התשלומים נפרעים כסדרם. הנתון כמה כסף יש בקופה נחוץ בכדי שניתן יהיה לחשב מה יהיה שיעור ההחזר הסופי לנושים הרגילים.

 

עם זאת, כשפנינו לנאמני מגה הם הסכימו למסור את המידע. עו"ד גינדס מסר כי נכון לתחילת החודש, יינות ביתן שילמה 243 מיליון שקל מתוך עלות הרכישה שהסתכמה ב־485 מיליון שקל. כלומר הסכום ששולם הוא בדיוק מחצית מסכום העסקה, ועד יוני 2021 על יינות ביתן לשלם 242 מיליון שקל נוספים. עוד מסר גינדס כי בקופת הנאמנים יש כרגע 6 מיליון שקל בלבד, ובכל פעם שיינות ביתן מעבירה תשלומים, הם מבצעים חלוקות לנושים ולא שומרים את הכסף בידיהם.

 

הנתונים הללו מאפשרים לחשב כמה כסף צפוי להישאר בקופה ומה עשוי להיות שיעור ההחזר לנושים: הנושים הרגילים אמורים לקבל 177 מיליון שקל והעודף בקופה והתשלום הצפוי מיינות ביתן מסתכמים ב־249 מיליון שקל, כך שבקופה יישארו 72 מיליון שקל. מתוכם, 13 מיליון שקל שייכים לנאמני מגה - בתור המחצית השנייה של שכר הטרחה שנפסק להם בהיקף 26 מיליון שקל.

 

 

מימין: נחום ביתן, אמיר ברטוב, גבי טרבלסי ואודי גינדס מימין: נחום ביתן, אמיר ברטוב, גבי טרבלסי ואודי גינדס צילום: אוראל כהן, עמית שעל

 

מנסים להגדיל את השכ"ט

לאחר שמפחיתים את יתרת שכר הטרחה מהעודף הצפוי בקופה, אנו עדיין נותרים עם 59 מיליון שקל. את הסכום הזה, או לפחות את רובו, מצפים כנראה הנאמנים לקבל לכיסם, אם הערעור שהגישו לבית המשפט העליון יתקבל, כתוספת ל־26 מיליון השקלים שנפסקו להם.

 

בנקודה זו יש לנאמנים אינטרס ברור לסייע לביתן באיתור מימון שיאפשר את השלמת ההסדר מוקדם יותר, פירעון 55% מהחוב לנושים הרגילים וסיום התיק. אם זה יקרה לפני הדיון בביהמ"ש העליון בשכר הטרחה, הנאמנים יטענו שהשלימו את המשימה, החזירו סכום נאה לנושים הרגילים ואין סיבה שלא להעלות את שכרם, בפרט שבקופה יש לכאורה עודף. שיעור החזר זה הוא אכן גבוה מאוד ונדיר, ומשקף הבראה ותהליך שיקום מוצלח.

 

 

 

אבל העובדה שנאמני מגה הבטיחו לנושים להחזיר להם 55% מהחוב, אין פירושה שכל עודף שנותר בקופה מעבר לסכום זה שייך לנאמנים. ההיפך הוא הנכון: העודף בקופה שייך לנושים ואמור לאפשר להגדיל את ההחזר לנושים הרגילים. בקבוצה זו מצויים הספקים של מגה, בעיקר הקטנים יותר ביניהם, מאחר שהספקים הגדולים היו מבוטחים בביטוחי אשראי וכך קיבלו במהירות וביעילות החזר כספי לאחר הקריסה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", קופת הנושים של מגה אף מימנה הסדר שנוי במחלוקת במסגרתו 50 מיליון שקל מהקופה שולמו למבטחות האשראי הללו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x