$
משפט

פרשנות

חידה ושמה שי סקף

יותר שאלות מתשובות סביב החלטת החשב לשעבר בקבוצת שיכון ובינוי, שמשמש עד מרכזי בחקירה הפלילית נגדה בחשד ששילמה שוחד בחו"ל, לבטל את תביעת המיליונים שהגיש נגדה

תומר גנון 11:3408.09.18

החלטתו של אחד העדים המרכזיים בחקירת פרשת השוחד בשיכון ובינוי, חשב סניף קניה לשעבר שי סקף, למשוך את התביעה האזרחית שהגיש נגד החברה ובה חשף לכאורה חלק ממעלליה בחו"ל, תפסה בהפתעה גורמים ברשויות האכיפה. התיק המקיף שבונים במשטרה וברשות ני"ע אמנם לא בנוי רק עליו, אבל בהחלט קשה להמעיט בחשיבותו.

 

 

 

סקף מסר לידי המשטרה, עם פתיחת החקירה, ראיות שהחזיק בידו - קלטות ומסמכים חשבונאיים שהטיס לישראל ושמר בביתו. קשה שלא להתנתק מהמחשבה מה יקרה עכשיו אם יצטרך לחזור על העדות שמסר במשטרה לגבי הראיות על דוכן העדים בבית המשפט, במידה שיוגש כתב אישום בפרשה. האם הוא ישנה משהו מהטענות החמורות שהעלה?

בעלת השליטה לשעבר, שרי אריסון בעלת השליטה לשעבר, שרי אריסון צילום: יח"צ

 

סקף לא היה זה שגרם לפתיחת החקירה. מי שלחץ וסיפק את הראיות הראשוניות לרשויות האכיפה בישראל היה הבנק העולמי, שמחלקת ה-INT שלו, המחלקה הבוחנת טענות לשחיתות, החלה לבצע כבר בשנים 2014-2015 ביקורת (audit) לגבי הפעילות הקבלנית של זרועות החברה באפריקה ובדרום אמריקה.

 

למעשה, במשטרה למדו על התביעה של סקף רק ביום פתיחת החקירה הגלויה בחודש פברואר. סקף זומן למתן עדות, ולאחריה הוא מסר בביתו לאחד החוקרים את החומרים ששמר – יומנים וקלסרים, ובהמשך גם הקלטות.

 

המידע שמסר סקף הוביל להתפתחות משמעותית בחקירה. בעקבותיו הגיעה גם פשיטה נוספת על משרדי החברה באיירפורט סיטי, וכן גלי מעצרים נוספים. המידע גם סייע לחוקרים לבסס חשדות לכאורה נגד בעלת השליטה לשעבר, שרי אריסון, ויד ימינה, אפרת פלד, וכך להמשיך ולטפס בחקירה למעלה בשרשרת הפיקוד.

 

אז מה גרם לסקף לוותר פתאום על 5.9 מיליון השקלים שתבע, כשעל פניו שיכון ובינוי נמצאת עם הגב לקיר? הוא טען בהודעה לבית המשפט שהפרסומים בתקשורת הכריעו אותו. אבל ההסבר הזה נראה על פניו לא מספיק משכנע. דווקא כשנראה שהכל הולך לטובתו ומחזק את תביעתו הוא נרתע?

 

צריך לזכור שסקף התלונן במשטרה רק בחודש פברואר על הטרדות טלפוניות ואיומים, תיק שנסגר משום שהמשטרה לא הצליחה לאתר מי עמד מאחוריהן. בנוסף לכך רק לפני מספר שבועות הגישור שלו מול החברה, שנערך בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל, התפוצץ ושיכון ובינוי הייתה אמורה להגיש כתב הגנה שיתמודד עם הטענות. האם לדברים יש קשר להחלטתו למשוך את התביעה? סקף לא מתייחס לכך בהודעה לבית המשפט.

 

 

 

יכולה להיות אפשרות נוספת. גורמים בחברה, וסנגוריהם של החשודים, טענו בחודשים האחרונים שהמידע בתביעה של סקף שהעובר גם למשטרה לא היה מדויק, בלשון המעטה. האם יכול להיות שסקף החליט לסגת כי חשש מהרגע שיצטרך להתעמת בבית המשפט עם הטענות? כרגע יש יותר שאלות מתשובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x