$
משפט

פרסום ראשון

חושף פרשת השוחד בשיכון ובינוי מושך התביעה נגד החברה: "החשיפה הובילה לטלטלה בחיי"

שי סקף, איש הכספים לשעבר בסניף קניה של שיכון ובינוי, שמסר למשטרה הקלטות ומסמכים במסגרת החקירה הפלילית, החליט במפתיע למשוך את תביעתו האזרחית על סך 5.9 מיליון שקל שהגיש נגד החברה; "רוצה להחזיר את חיי למסלולם"

תומר גנון 18:4907.09.18

פרשת השוחד בשיכון ובינוי: איש הכספים לשעבר בסניף קניה שי סקף, מי שמשמש כעד מרכזי בחקירה הפלילית ומסר לרשויות האכיפה הקלטות ומסמכים רבים, הודיע אתמול (ה') במפתיע לבית הדין האזורי לעבודה בת"א כי הוא מושך את התביעה האזרחית שהגישה נגד החברה הבת SBI שוויץ על סך 5.9 מיליון שקל.

 

"החשיפה התקשורתית שהתלוותה לניהול התביעה עד כה הובילה לטלטלה בחייו האישיים והמקצועיים של התובע", נכתב בהודעה שהגיש לבית המשפט סקף שהגיש את תביעתו ביולי 2017. "בסבירות גבוהה המשך ניהול התביעה בעיתוי הנוכחי יביא להתמשכות מצב זה. כמו כן, ניהול התביעה כרוך בהשקעת משאבים רבים, הן כלכליים והן משאבי זמן, בפרט כשניהול הליך זה צפוי להיות ממושך. מסיבות אלה החליט התובע להחזיר את חייו למסלולם ולמשוך את תביעתו".

 

רק לפני כחודש הודיע סקף לבית המשפט כי בעקבות כישלון המגעים בין הצדדים להגיע לפשרה, החברות בקבוצת שיכון ובינוי, המיוצגות על ידי משרד גורניציקי ושות', נדרשות להגיש כתב הגנה.

 

עם זאת, ולאור העבודה שבמקביל לתביעה מתנהלת חקירה פלילית של המשטרה ורשות ני"ע, ייתכן שהפרקליטות היתה מבקשת בכל מקרה לעכב את בירור התביעה עד סיום החקירה. זאת על מנת למנוע את שיבושה.

 

הקלטות וחומרים חשבונאיים

 

סקף חשף בתביעה אזרחית שהגיש לפני כשנה נגד שיכון ובינוי ראיות לכאורה למנגנון התשלומים האסורים לפקידי ציבור במזרח אפריקה, וזאת כדי שהחברה תקבל הקלות בפרויקטים. הראיות נאספו בעת שישמש כחשב הסניף בקניה.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", תביעתו של סקף נתמכת בין היתר בהקלטות רגישות של בכירים בחברה, שאותן הוא העביר עם פתיחת החקירה לידי היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה (יאח"ה) לאחר שזומן למתן עדות.

 

בנוסף העביר סקף לידי המשטרה חומרים חשבונאיים ששמר לאחר שנדרש לכאורה להשמידם על ידי מנהל הסניף בקניה, דן שחם, שאף נחקר כחשוד על ידי המשטרה.

 

סקף השתמש בשירותי השליחויות של החברה בקניה כדי להעביר לישראל את המסמכים ולשמור עליהם.

 

פרויקט של שיכון ובינוי בניגריה פרויקט של שיכון ובינוי בניגריה צילום: יוטיוב

 

כפי שפורסם בנוסף ב"כלכליסט", סקף טען שקיבל איומים על חייו לאחר ששב לארץ והגיש את התביעה נגד שיכון ובינוי. בסוף פברואר הגיש תלונה למרחב איילון במשטרה, בה טען כי עוקבים אחריו ומטרידים אותו בטלפון.

 

במשטרה פתחו בחקירה בחשד לפגיעה בפרטיות והטרדות טלפוניות. במשטרה לא הצליחו לבסס חשד נגד מעורבים כלשהם והתיק נסגר.

 

"נותנים שוחד כי ככה העולם עובד"

 

לטענת סקף, שהחל לעבוד בקבוצה ב-2011, הוא חשף מעשי שחיתות חמורים לאורך שנים רבות ובהיקף רחב. בתביעה נטען כי בפברואר 2016 נדרש סקף לוודא שתשלומים חריגים במזומן תועדו כהלכה, ובהמשך התברר לו שאלה תשלומי שוחד בסכומי עתק לעובדי ציבור ולנבחרי ציבור בכירים בכמה מדינות במזרח אפריקה.

 

המשימה שהוטלה עליו על ידי מנהליו הייתה לדאוג שיהיה תיעוד מסודר של תשלומי שוחד ב"מחברת של בנו" - בנימין ארביט, מנהל אזור מזרח אפריקה בשיכון ובינוי, שתיעד במחברת את התשלומים במזומן. זאת כדי שיהיה אפשר להשמיד את יתר המסמכים המעידים על העברת התשלומים במקרה של ביקורת של הבנק העולמי. כלומר, להוציא חשבוניות פיקטיביות שיסוו את הכספים שהוצאו במזומן. ארביט נעצר ונחקר עם הגעתו לישראל.

 

סקף טוען כי סירב לשתף פעולה עם הפעולות, שלדבריו אינן ראויות ונוגדות את ערכיו ואת צו מצפונו. בתגובה לכך כינה אותו מנהל הסניף בקניה שחם, "סיסי" ו"אפס חסר עמוד שדרה". בכתב התביעה נטען כי שחם ניסה להצדיק את מעשיו באמירה "באפריקה תהיה אפריקאי - כל האפריקאים לוקחים ונותנים שוחד, כולם פה עושים עסקים, אם זו לא החברה (הכוונה ל-SBI) אז זו חברה סינית". עוד נטען שהוא אמר, "למה אתה חושב ששיעור הרווחים פה מגיע ל-40% ובניגריה ל-65%, ואילו בישראל בלחץ מגיעים ל-4%? כי נותנים שוחד, ככה העולם עובד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x