$
דעות

פרשנות

הקפאת המינוי של שטרק ונגל: האם נתניהו יבין את הרמז של בג"ץ?

בית המשפט העליון דחה, אחת לאחת, את כל טענות פרקליטות המדינה, שניסתה להגן על מינויים של שני מקורבים לנתניהו לוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג; לתבוסה הממתינה מעבר לפינה יש אחראי אחד - ראש הממשלה

אדריאן פילוט 20:5707.09.18

1. זה היה די מהיר, קולע ואפילו קצת אכזרי: שופט בית משפט העליון, מני מזוז, שכיהן כיועץ המשפטי של ממשלת נתניהו השנייה (ממש בתחילת הקדנציה) ומכיר היטב את ה"בוס" שלו לשעבר, פירק אתמול, אחד אחרי השני, את כלל הטיעונים שהגישה פרקליטות המדינה להגנת מועמדותם של איריס שטרק ויעקב נגל לחברים בוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג.

  

ועדת גולדברג היא הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, ומיועדת "להבטיח את טוהר המידות במינויים הבכירים, ולבחון שמא דבקו פגם או דופי כלשהם במינויים" של שבעת התפקידים החשובים במדינה: הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראש המוסד, ראש השב"כ, נציב בתי הסוהר, נגיד בנק ישראל והמשנה לנגיד בנק ישראל.

 

21 פגמים מצאו ד''ר רפי נץ צנגוט ויובל יועז מהתנועה לטוהר המידות במינויים של שטרק ונגל, המקורבים לראש הממשלה. לא מדובר בטעות או במעידה בודדת. יש כאן מאסה קריטית. "השאלה כאן היא הצטברות הדברים בסוף...ההתמודדות שלכם (הפרקליטות) היא עם ה'עצים' ולא עם ה'יער'", הטיח מזוז בפשטות תוך שהוא מפרק את הקונסטרוקציה המשפטית שיועדה להגן על נתניהו. לבסוף, הוא מסכם וקובע כי "ועדה שהתפקיד שלה היא לבדוק טוהר מידות ואתיקה של מועמדים לתפקידים הכי רגישים של מדינת ישראל - זה לא תפקיד ריק מתוכן. אנשים עם עיוות לאורך שנים, זה לא דברים שעבר זמנם והתיישנו. האם ניתן לקרוא להם נציגי ציבור?".

 

דבריו של מזוז ברורים. הוא קיבל את כלל טענות העותרים, ודחה את אלה של הפרקליטות ושל היועמ"ש אביחי מנדלבליט. זאת ועוד, כפי שמזוז עצמו ציין, מדובר בראש ממשלה שנחקר בפלילים, ואחד המינויים שעומד על הפרק הוא זה של המפכ''ל. "שתיקה רועמת", הטיח מזוז בפרקליטים רוזנברג ושמואלי כאשר התייחס להתעלמותם מהתייחסות לאירוע הזה.

 

2. מנדלבליט היה ראשון הטועים, כשהחליט לצדד בנתניהו ולנסות להגן על החרפה הזו בפני שופטי בג''ץ. המופע שהרים מזוז היה די צפוי. מי ששמע או קרא את הטיעונים שעלו בתגובה של הממשלה לבג''ץ היה כבר יכול להתרשם מחולשתם ולצפות לכישלון מהדהד. היו גם טיעונים די פתטיים כמו הניסיון של הפרקליט רוזנברג לשכנע את מזוז כי מי שבחר את נגל ושטרק היה מזכיר הממשלה ולא ראש הממשלה.

 

עם זאת, התוצאה היתה הרבה פחות צפויה: גם צו ביניים וגם צו על תנאי. זו מכה כפולה. פעם אחת הוועדה בראשות גולדברג תמשיך להיות מנוטרלת ולא תוכל להתכנס, ופעם שנייה פרקליטות המדינה צריכה להציג בפני שופטי בג''ץ טיעונים חדשים שמצדיקים את פסילת בקשת העותרים - אחרת, היא תתקבל.

 

כלל חשוב וידוע במשפטים: אם קיבלת גם צו על תנאי וגם צו ביניים - מצבך בכי רע. ההסתברות שהממשלה תצא מזה עם ידה על העליונה - נמוכה עד קלושה. לכן, הציפייה מהיועץ המשפטי לממשלה, אם עדיין לא עשה זאת, היא שיואיל בטובו להרים טלפון לנתניהו ויודיע לו כי עליו למצוא נציגי ציבור, ולא חברים אישיים, קל חומר, כאלה עם עבר מפוקפק.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: איי פי

 

נזכיר כי הפרקליטות השכילה להבין זאת כאשר אותו עותר - נץ צנגוט - פסל את הוועדה המייעצת לבחינת מועמד לנציב שירות המדינה וסילק ממנה את חבריה נגה קינן ואריה בר. אז, לא נטען שום דבר נגד קינן ובר עצמם - אלא נגד התהליך. הפעם, הטענות הן אישיות. הכי אישיות שיש. שטרק, שזכתה שלשום בנשיאות לשכת רואי החשבון, העדיפה אתמול לשתוק ולא להגיב. אם היא לא תתבקש להיעלם מהסצנה, כדאי לה מאוד להדיר במהירות את רגליה כי היא עוד יכולה לאבד גם את הנשיאות. "דווקא משטרק, שישבה בוועדת מינויים, ראתה ומילאה עשרות שאלונים, ממנה קשה לקבל טענה ש'לא הבנתי'", פסק מזוז, שלא קנה את ההסברים של הנשיאה החדשה.

 

3. ואם גם מנדלבליט וגם שטרק ונגל לא הבינו את הרמז ואת התבוסה המבישה הממתינה מעבר לפינה - כדאי לנתניהו להבין זאת, ובמהרה. בסופו של דבר, הוא ורק הוא אב התבוסה והמבוכה. כל השאר הם קורבנות או עוברי אורח. אחרי המינוי הכושל של קינן ובר - נתניהו לא הבין את הרמז. כדאי, לטובתו שלו, להתחיל להפנים את המסר. הן מערכת המשפט, הן התקשורת והן הציבור, התחילו להבין את האסטרטגיה של ראש הממשלה: לבחור לא רק מועמדים בעייתיים, אלא גם "מכשירים" מטעמו כדי שיכשירו את המועמדים שהוא בחר. האסטרטגיה הזו, שפוגעת בעיקר בו ובתדמיתו, קרסה אתמול סופית. אם הוא באמת מתכוון לקדם את מינויים של מפכ''ל, רמטכ''ל ונגיד בנק ישראל, כדאי לו להחליף חברים, ולשים קץ לפארסה החדשה מבית מדרשו. ובעיקר, כדא לו להחליף דיסקט ולהתעשת. השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא האם באמת הוא מעוניין לזרז מינויים של פקידים בכירים אחרי שהוא הפך אותם למטרד ולאויבי העם, כאשר הם מעיזים להתנגד למהלכיו או לחקור אותו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x