$
דעות

פרשנות

רשות שוק ההון נשארת בלי מבוגר עצמאי

העיכוב בבחירת ממונה חדש על שוק ההון מסוכן, והשאננות של היועמ"ש מנדלבליט תמוהה: אם גוף פיננסי ייקלע למצוקה, מי יחליט אם להעניק לו חילוץ? כחלון או באב"ד?

אדריאן פילוט 08:1404.09.18

שני תרחישים יספיקו כדי להמחיש את את גודל הסכנה בניסוי החדש שעורך מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ‑ הותרת רשות שוק ההון בלי מנהל קבוע ובלי ממלא מקום זמני.

 

תרחיש ראשון: מנהל הסיכונים של אחד הגופים המוסדיים הגדולים מתקשר לאחד הסגנים ברשות ומודיע שהחברה נקלעה למחסור מסוכן בהון. למי אמורים לפנות הסגנים של המנהל הבלתי־קיים של רשות שוק ההון? לשר האוצר משה כחלון? הלוא הפיכת הרשות לעצמאית לפני שנה וחצי נועדה בדיוק להרחיק את הפוליטיקאים מחסכונות הציבור. שר לא אמור לאשר חילוץ לאיש עסקים פרטי כמו יצחק תשובה או יאיר המבורגר.

 

תרחיש שני: מנכ"ל האוצר באב"ד ‑ שכבר השתלט על אגפי הכלכלן הראשי, ההסכמים הבינלאומיים ומינהל הכנסות המדינה ‑ יסביר לאסף מיכאלי, יואב גפני והראל שערבי שכל עוד אין לרשות מנהל, הם מוזמנים לפנות אליו בכל נושא. בימים כתיקונם הם היו זורקים אותו מכל המדרגות, שהרי אין לו כל סמכות ברשות והוא אף פעל ללא הרף להחלישה. אבל הפעם הם בפלונטר רציני: שלושתם הגישו מועמדות לניהול הרשות, ומי שיחרוץ את גורלם הוא לא אחר מבאב"ד, ראש ועדת האיתור.

 

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט ומנכ"ל האוצר שי באב”ד היועמ"ש אביחי מנדלבליט ומנכ"ל האוצר שי באב”ד צילום: אלעד גרשגורן, אוהד צויגנברג

 

רשות שוק ההון אמורה לפקח על ניהול 1.6 טריליון שקל ששייכים לציבור, ובניגוד לרוב התפקידים הבכירים באוצר, הסמכויות של העומד בראש קבועות בחוק. לכן תמוהה השאננות של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שלא מימש את איומו להתערב אם לא ימונה לדורית סלינגר ממלא מקום. הוא אמנם הסביר שאפשר לחיות עם ואקום בתקופת החגים, שכן מדובר בימי עבודה בודדים, אבל הסבר זה אומר דרשני. ראשית, ריבוי החופשות אומר שגם חברי ועדת האיתור יתקשו להיפגש. שנית, האם באב"ד יכול להבטיח שיידרשו לוועדה רק חמישה שבועות להשלמת המלאכה? כמה פעמים ועדות איתור התברברו והתקשו לבחור מועמד?

 

תמוהה לא פחות היא התנהלותו של יועמ"ש משרד האוצר אסי מסינג. בכירים באוצר מספרים ששמעו אותו אומר בקול רם שמשרת מנהל הרשות לא יכולה להיות ריקה "אפילו דקה אחת", ותוהים מדוע הוא לא מאיים בהתפטרות.

 

ריבוי המועמדים לניהול רשות שוק ההון הוא מכה לבאב"ד, שמבקש למנות לתפקיד את עורכת הדין המנוסה מיה ליקוורניק. ככל שמצטרפים למירוץ שמות מפוצצים, כך סיכוייה של ליקוורניק פוחתים. ליקוורניק לא מתמחה בתחומי הליבה של התפקיד ואין לה כל ניסיון במגזר הציבורי. אם יבחר בה, באב"ד יצטרך לספק הסברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x