$
משפט

ארבעה זוגות תחתונים ושני ספרים בלבד - זה הציוד שדנקנר יוכל לקחת למאסר

כשבוע לפני מועד ההתייצבות לריצוי מאסרם ב־2 באוקטובר יקבלו נוחי דנקנר ואיתי שטרום הסבר על מה שצפוי להם באותו היום: רשימת ציוד מצומצמת, בדיקות רפואיות, שיחה עם פסיכולוג וראיון קבלה. כמו כן, יוחלט באיזה כלא ירצו את עונשם

נעמי צורף 08:3230.08.18

נוחי דנקנר ואיתי שטרום יחלו לרצות את תקופת מאסרם מיד לאחר חגי תשרי ביום שלישי ה־2 לאוקטובר בשעה 09:00, כפי שקבעו אתמול שופטי בית המשפט העליון. עוד בטרם יתייצבו לריצוי עונשם ‑ שלוש שנות מאסר לדנקנר ושנתיים מאסר לשטרום ‑ הם יגיעו כדי לשמוע הסברים על מה שצפוי להם בכלא.

 

"נהוג, בעיקר בעבירות צווארון לבן, שהאסירים מגיעים כשבוע לפני המועד שנקבע להם לתחילת ריצוי העונש לוועדת מיון טרום מאסר", הסבירה בשיחה עם "כלכליסט" עו"ד רותם טובול שמתמחה בדין פלילי.

 

לדבריה, "בוועדה זו מקבלים האסירים הסבר על הציוד שמותר ואסור להם להביא איתם ליום ההתייצבות, על איך יתנהל התהליך ביום עצמו ומתקבלת ההחלטה היכן ירצו את עונשם". במקרה של דנקנר, ניתן להניח שירצה את עונשו באחד האגפים בכלא מעשיהו, יתכן שבאגף 7 בו ריצו את מאסרם בן דודו דני דנקנר וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, או בכלא חרמון בו החל לאחרונה לרצות את מאסרו אלון קסטיאל. עו"ד טובול הסבירה כי ישנן הגבלות על מספר וכמות החפצים שניתן להכניס לכלא: האסירים יכולים להכניס ארבעה פרטים בלבד מכל פריט לבוש ושני ספרים בלבד. בנוסף נאסר עליהם להכניס כריות, חפצים חדים או מכשירי חשמל.

 

ביום ההתייצבות, יקבל את פניהם של דנקנר ושטרום קצין שב"ס בכיר ויחל תהליך הקבלה שיכלול בדיקות רפואיות, שיחה עם פסיכולוג, וכן ריאיון קבלה בו יצטרכו להצהיר האם הם מודים בעבירות אשר ביצעו ולוקחים עליהן אחריות. במידה וכן, ישובצו בקבוצת טיפול. בבתי הכלא השונים ישנן קבוצות טיפוליות לכל סוג עבירה. הם ישתלבו בקבוצת "מרמה" בה השתתפו גם בן דודו דני דנקנר, אביגדור קלנר ואברהם הירשזון.

 

נוחי דנקנר ואיתי שטרום נוחי דנקנר ואיתי שטרום צילום: אוראל כהן

 

במסגרת תהליך הקליטה יימסר להם גם מספר החדר בו ירצו את מאסרם. באגף 7 במעשיהו חולקים את החדר שלושה אסירים וביתר האגפים בין 6‑8 אסירים. בכלא חרמון חולקים את החדר שני אסירים בלבד. בהמשך, בהתאם למצבם הבריאותי, יוחלט האם לשלבם בעבודות. בדרך כלל האסירים יוצאים לעבוד במפעלי פלסטיק, בניקיון, במטבח או בחינוך כמורה אסיר. בחדרי הכלא יש טלוויזיה שמשדרת ערוצי חדשות.

 

לאחר תהליך הקליטה מתחילים החיים בכלא. בכל יום ישנן כ־5 ספירות כאשר הראשונה שבהן היא ב־6 בבוקר. האסירים בכלא חרמון סועדים את ארוחותיהם בחדר האוכל ובמעשיהו מקבלים חמגשיות או מבשלים באופן עצמאי על פלטות חימום. באגף 7 ישנו מטבחון קטן בו מבשלים האסירים לעצמם. אולמרט סיפר בעבר כי בתקופת מאסרו דני דנקנר היה זה שאהב לבשל ולקח את האחריות על הארוחות.

 

האסירים יכולים לרכוש מוצרי מזון, ביגוד, סרטים וספרים בקנטינה והם מכלכלים את עצמם מהפקדה של עד 1,600 שקל בחודש שיכולה להפקיד להם משפחתם. הם זכאים לביקור משפחה אחת לחודש ויכולים לקבל אישור יציאה לחופשות רק לאחר שריצו רבע מתקופת מאסרם. לאחר שריצו שני שליש מתקופת מאסרם רשאים האסירים להגיש בקשה לקיצור שליש מעונשם בשל התנהגות טובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x