$
משפט

סנגוריו של דנקנר: "הוא איש חזק. יעבור גם את זה"

לדברי עורכות דינו של שטרום: "ההחמרה בעונש אינה במקומה, במיוחד אחרי שבית המשפט העליון לא קיבל את עדות עד המדינה". לדברי יו"ר רשות ני"ע, "אנחנו אומרים שוב בקול ברור: פסק הדין יהדהד בכל השוק. שוק ההון צריך להיות מקום בטוח". הפרקליטות: "העליון אימץ את עמדתנו שרף הענישה בעבירות אלו מחייב עונש מחמיר של שנות מאסר בפועל"

צלי גרינברג וצבי זרחיה 11:5529.08.18

בעקבות החלטת בית המשפט העליון הבוקר (ד') להחמיר בעונשם את נוחי דנקנר ואיתי שטרום שהורשעו בהרצת מניות אי.די.בי, אמרו עורכי הדין של נוחי דנקנר, גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי: "לא ציפינו לזה, נוחי איש חזק. יעבור גם את זה". חברו של דנקנר, דן טהורי, אמר עם בואו לבית המשפחה: "לא מגיע לו. אני מרגיש שיש לי מועקה בלב".

 

 

 

באות כוחו של איתי שטרום, עו"ד איריס ניב סבאג ועו"ד נוית נגב מסרו: "אנחנו מצרים על ההחלטה וחושבים שההחמרה בעונש אינה במקומה, במיוחד אחרי שבית המשפט העליון לא קיבל את עדות עד המדינה, היה לכל הפחות מקום להקל בעונש ולא להחמיר.

 

"אנחנו טענו בפני בית המשפט העליון שללא עדות עד המדינה אין בסיס להרשעה, ולחלופין - טענו להקלה בעונש של שנה שהוטל על איתי שטרום. טענו שבית המשפט המחוזי טעה כשפירש את הפעילות של שטרום פרשנות פלילית".

 

איתי שטרום, היום איתי שטרום, היום צילום: יאיר שגיא

 

 

עוד הן מסרו: "נזכיר, שהתביעה התבססה בטענותיה על עדות עד המדינה, עדי שלג. אותה עדות שהוכחנו בחקירה נגדית את שקריותה בממצא מדעי באיכוני טלפון. מדובר בעד שלא היתה מחלוקת שאף "עקץ" את איתי שטרום וגנב ממנו מאות אלפי שקלים, כחלק מאותה פעילות. בית המשפט העליון קיבל שעדות שלג כעד מדינה נפלה - ועדיין, לצערנו, דחה את ערעורינו.

 

"במהלך המשפט נחשף אופיו המיוחד של שטרום, אדם רב פעלים, ערכי ומוסרי, אשר פועל בנתינה אין סופית שאינה תלויה בדבר ותרם בסתר מכיסו הפרטי ברוחב לב שאין שני לו. אדם עליו העידו כי השאיר חותם בליבם של כל מי שפגש. עוד נחשפה בפני בית המשפט פעילותו הרחבה של שטרום במסגרת שירותו הצבאי ושירות המילואים שפעל לטובת ביטחון המדינה".

 

 


 

 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, הגיבה להחלטת העליון ואמר כי כי "בית המשפט העליון קיבל את טענות רשות ניירות ערך, שקיימה חקירה מעמיקה ומקיפה מאד בנושא. אנחנו אומרים שוב בקול ברור: פסק הדין יהדהד בכל השוק. שוק ההון צריך להיות מקום בטוח". 

נוחי דנקנר הבוקר ליד ביתו נוחי דנקנר הבוקר ליד ביתו צילום: אוראל כהן

 

לדברי גואטה, "המשקיעים צריכים להיות בטוחים שבעלי ההון ובעלי התפקידים עושים את עבודתם נאמנה. רשות ניירות ערך תמשיך במדיניות ברורה - אור ירוק לשחקנים הפועלים בצורה תקינה ואחראית ופעולה תקיפה וחסרת פשרות נגד אלו הפועלים בניגוד לכללי החוק. חוקרי רשות ניירות ערך וכל העוסקים במלאכה ימשיכו בעבודתם המקצועית והעניינית למען שמירת עניינו של ציבור המשקיעים ותקינות המסחר בשוק ההון.

 

״פסק הדין הזה הוא דרמטי ומטלטל עבור שוק ההון הישראלי כולו. אני מחזקת את צוות החוקרים וצוות הפרקליטים שפעלו ללא ליאות. אני מייחלת לכך שהשיעור יילמד ושהלקח יופק כך שאמון ציבור המשקיעים בשוק ההון ישתקם ויביא לביטחון רב יותר בזירת המסחר הציבורית ובתשתיות השוק".

 

הפרקליטות: "חיזוק משמעותי לחשיבות תקינות המסחר"

 

מצד הפרקליטות הערעור נוהל בידי עוה"ד חנה קורין ויוני לבני ממחלקת ני"ע. בתגובה להחלטת העליון אומרים בפרקליטות מיסוי וכלכלה: "בית המשפט העליון העניק היום חיזוק משמעותי לחשיבות תקינות המסחר ולשמירה על שוק ההון הישראלי, בו מושקעים כספי הציבור כולו. במקרה זה, בעל שליטה בחברת האחזקות הגדולה במשק באותו זמן, ביד אחת פנה והזמין את הציבור להשקיע מאות מיליונים במניות החברה, וביד השנייה, מאחורי הקלעים ובהסתר, חולל מהלך מרמתי שנועד לצייר תמונת מסחר אטרקטיבית למשקיעים. העבירות בהן הורשעו שני הנאשמים הן חמורות ביותר – מניפולציה בהיקף עצום ודיווח תרמיתי אגב הנפקה לציבור.

 

"העבירות בוצעו מתוך משבר אליו נקלעה החברה, וביהמ"ש הבהיר כי דווקא בנסיבות בהן האפשרות לפנות למסלול העברייני נושאת אפקט מפתה, חשיבות ההרתעה מתעצמת. בית המשפט העליון אימץ את עמדת הפרקליטות וקבע כי רף הענישה בעבירות אלו מחייב ענישה מחמירה ומכבידה של שנות מאסר בפועל. ההחלטה היום מבהירה חד משמעית לכל פעילי שוק ההון - בעלי שליטה ומשקיעים - בשוק ההון יש לנקוט ביושר, בשקיפות ובהגינות".

 

 

עו"ד גיורא אדרת ליד ביתו של דנקנר הבוקר עו"ד גיורא אדרת ליד ביתו של דנקנר הבוקר צילום: אוראל כהן

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ אמרה, כי "החלטתו של בית המשפט העליון היא איתות חד וברור לא רק לנוחי דנקנר עצמו, אלא לרשימה ארוכה של אשמים ששיתפו עם מעשיו הפגומים והנצלניים פעולה, גיבו אותו, והפכו אותו לגיבור. שרים וח"כים שרתו אותו, רגולטורים רופסים העלימו עין, ראשי בנקים שהזרמו לו כספים בלי בטחונות ראויים, תקשורת שברובה שימנה וטיפחה אותו והפכה אותו לאלוהים, משקיעים מוסדיים ששרפו את כספו של הציבור, ועוד. יש לזכור כי נוחי דנקנר אמנם קרס והיום שב ונענש, אבל דומיו עדיין קיימים, עדיין זוכים למעטפת הגנה מושחתת על חשבון הציבור כולו, ומי שנאבק בהם הופך להיות יעד למתקפות מכוערות."

  

יו״ר ועדת הכלכלה וועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי לטייקונים, ח"כ איתן כבל, אמר בתגובה לפסק הדין: "בית המשפט העליון קבע תג מחיר לא זול למי שהפקיר וזלזל בכספי ציבור. אלו הכספים של כולנו שירדו לטמיון בקריסתו עקב ההתנהלות הרשלנית והפושעת של דנקנר. בהחמרת עונשו מאותתים השופטים למערכת הבנקאית, לשוק ההון, לרגולטורים ולמערכת הפיננסית כולה כי מציאות כמו שהייתה אצל נוחי דנקנר לא יכולה להתקיים בשום אופן ומי שימשיך להתנהל בצורה כזו ייענש".

 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) אמרה כי "החלטת בית המשפט העליון להחמיר בעונשו של נוחי דנקנר היא אמירה חדה וברורה לטייקונים. נגמרו הימים בהם הם יכולים לעשות בכספי הציבור כרצונם. הרצת מניות הוא מעשה חמור ממש שהעונש בגינו לא חמור דיו והצעת החוק שלי להחמרתו תעלה להצבעה במושב הקרוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x