$
דעות

החקלאי של כחלון כבר זורק עליו עגבניות

מזכ"ל תנועת המושבים ששר האוצר הבטיח לו את תיק החקלאות, תומך במגדלי העגבניות שעתרו לבג"ץ נגד האוצר, כדי לעצור יבוא מטורקיה

צבי זרחיה 06:5229.08.18

בטקס חגיגי בשבוע שעבר הכריז שר האוצר משה כחלון על הצטרפותו למפלגת כולנו של מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור. ועל כך שצור יהיה מועמד המפלגה לתפקיד שר החקלאות.

 

לא עברו ימים ספורים וצור יצא נגד כחלון ומשרדי האוצר והחקלאות שהתירו יבוא מוגבר של עגבניות בפיקוח חלקי. בתגובה להיתר היבוא, מגדלי העגבניות עתרו בימים האחרונים לבג"ץ נגד יבוא עגבניות מטורקיה.

 

צור שיגר בעניין זה מכתב אל החקלאים שבו כתב כי "אנו רואים בחומרה רבה את פתיחת יבוא העגבניות ופתיחת היבוא בכלל אשר פוגע בחקלאים המקומיים ובתוצרתם. בהתאם לזאת, אנו קוראים לעצור לאלתר את יבוא העגבניות. נמשיך להוביל יחד איתכם את המאבק הצודק". עותק נשלח גם אל כחלון ואל שר החקלאות אורי אריאל.

 

ל"כלכליסט" אמר אתמול צור כי "התמיכה שלי בכחלון לא קשורה להתנגדותי ליבוא העגבניות. לא מכרתי את נשמתי בהצטרפותי לכולנו. אנו נבקש מכחלון שישנה את המדיניות. בשבוע שעבר אמר כחלון בסיור איתי ברמת נגב שהתרת יבוא מחו"ל עם מכס מופחת היא למצב שבו יש חוסר בירקות".

 

גורמים במשרד האוצר מסבירים כי עם כניסתו לתפקיד זיהה כחלון שלקראת חגי תשרי ופסח נרשמת עלייה במחירי הפירות והירקות, ועל כן הוסכם עם החקלאים על יבוא מוגבר של מכסות פטורות ממכס. לדברי גורם במשרד, "המדיניות בעולם היא להפחית מכסים, להסיר מכסות ולעבור לתמיכות ישירות בחקלאים. עדיף לפצות את החקלאים על היבוא מחו"ל כדי שמשפחה בישראל תוכל לרכוש סל ירקות ופירות במחיר מופחת".

 

אין זה העימות היחיד בין כחלון לחקלאים. שר האוצר מסרב לחתום על העלאת מחירי החלב המפוקחים. מנכ"ל משרדו שי באב"ד שיגר בשבוע שעבר מכתב אל שר החקלאות אורי אריאל שבו מחה על ההחלטה לחזור מסיכומים בין המשרדים בנושא הפיקוח על מחירי החלב. בינתיים, תנובה עתרה לבג"ץ כדי שיורה לכחלון להעלות את מחיר החלב המפוקח.

 

 

מימין: שר האוצר כחלון ומזכ"ל תנועת המושבים צור, בשבוע שעבר מימין: שר האוצר כחלון ומזכ"ל תנועת המושבים צור, בשבוע שעבר צילום: אלעד מלכה

 

פגיעה בשדולה החקלאית

 

הצטרפותו של צור לכולנו לאחר שעזב את מפלגת העבודה זכתה לביקורת קשה בקרב חלק מהחקלאים החברים בהתאחדות חקלאי ישראל. ההתאחדות מייצגת את כל המפלגות ופועלת כשדולה רחבה בכנסת לסייע לחקלאות. תמיכה מוצהרת בכולנו יכולה לפגוע בחקלאים בקרב מפלגות אחרות.

 

יותר מכך, לנוכח חילוקי הדעות בין כחלון לבין שר החקלאות אריאל מהבית היהודי יש גורמים הסבורים כי אסור לחקלאים לתמוך בשר האוצר מאחר שעליהם לעבוד עם שני המשרדים.

 

צור מגן על צעדו ואומר כי "החלטתי לעזוב את מפלגת העבודה ולתמוך בכחלון בעקבות העובדה ששר האוצר הכריז פומבית שהוא רוצה לקדם את החקלאות בצורה משמעותית. הוא הציע לי את תיק החקלאות. חשוב לנו להחזיק בתיק החקלאות ששולט על ענף החקלאות ועל המרחב הכפרי. עבורנו זה המשרד החשוב ביותר".

צור משבח אך גם מותח ביקורת על כחלון: "שר האוצר עשה בקדנציה הזו דברים טובים. הורדת מס מעסיקים לחקלאים, מתן סובסידיות במסגרת חוק הגליל, פיצויים לחקלאים, ולצערנו גם פתיחת השוק ליבוא של פירות וירקות".

 

לדברי צור, כחלון מבין את הערך של החקלאות בהקשר ציוני ובהקשר להורדת יוקר המחיה. "אם יעזרו לחקלאים להוריד את עלויות הגידול ולהיות חקלאים שמתפרנסים בכבוד, אז גם החקלאים ירוויחו וגם הציבור ירוויח", אומר צור. "כשכחלון הבין את זה, הוא החליט לקחת אליו את החקלאות".

 

נקמה מתוקה באבי גבאי

 

התאחדות חקלאי ישראל שבראשה עומד צור מונה כ־12 אלף חקלאים במושבים ובקיבוצים. יחד עם בני משפחותיהם, מדובר בכ־50 אלף קולות שאותם יבקש כחלון בקלפי. לאלה אפשר להוסיף מעגל השפעה נרחב יותר של אוכלוסיית 354 המושבים ובהם פוטנציאל של עשרות אלפי קולות.

 

עזיבתו של צור את העבודה מהווה מבחינתו של כחלון נקמה מתוקה ביו"ר המפלגה אבי גבאי שעזב את כולנו בטריקת דלת לפני שנתיים ושלושה חודשים, עם צירופו של אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) לקואליציה. העזיבה של גבאי גרמה לנתק בין כחלון לגבאי.

 

בקבוצות הווטסאפ של פעילי מפלגת העבודה והח"כים הושמעה הדעה שעזיבת צור היא פגיעה מורלית במפלגת העבודה שנהנתה במשך עשרות שנים מתמיכת ההתיישבות העובדת - המושבים והקיבוצים. גורמים בעבודה אמרו כי לא משנה מהו כוחם האלקטורלי של החקלאים - השליפה של כחלון את צור היא זריקת עגבניות רקובות בפרצופו של גבאי.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x