$
דעות

פרשנות

מלחמת הכוכבים של כחלון: מצייר עצמו כגיבור שנלחם מול רבים - האם הוא צודק?

שר האוצר מנסה ליצור רושם של מנהיג חברתי כמו לוק סקייווקר שצמח מלמטה, ומתהדר בהישגים רבים - אבל ניתוח שלהם מעלה שבין הסרט למציאות יש פער לא קטן

עמרי מילמן 15:0112.08.18

ברקע התייקרות המוצרים בשבועות האחרונים, יחד עם החשש כי הגירעון יעלה מעבר למתוכנן, כחלון מנסה לשפר עמדות לקראת הבחירות הבאות. אחרי שבחר לפרסם בעמוד הראשי של עיתון רשימה עם 76 "הישגים" שונים, לפני מספר ימים חלק כחלון את אותם הישגים עם משתמשי פייסבוק.

 

אותם הישגים מוצגים כמלחמת מעטים מול רבים, כמו זו של לוחמי המחתרת ואבירי הג'דיי ממלחמת הכוכבים נגד האימפריה והלוחמים של דארת' ויידר. כחלון, אם נמשיך במשל שלו, הוא כנראה מנהיג המרד לוק סקייווקר, הגיבור הראשי - מי שהתחיל מלמטה וצמח להיות גיבור המחתרת וכוכב הסרטים.

 

אבל בין הסרט למציאות יש פער לא קטן. אמנם בבליל ההישגים שרצים על המסך יש כמה שבאמת שייכים לכחלון - כמו למשל סגירת מכונות הפיס, הגדלת שכר המינימום לחיילים, העלאת שכר המורים או הארכת חופשת הלידה בשבוע - אולם לצד אלו יש הישגים שהם לא יותר מניפוח מוגזם. כך למשל, כחלון מתפאר ב-50 אלף דירות במחיר למשתכן - כאשר בפועל רק שליש עם היתרי בנייה ולחצי מהן לא הוגשה אפילו בקשה, בתוכנית למיגון הצפון - שאין לה מקור תקציבי (או תוכנית ממשית, לפי הגורמים המעורבים בכך) או יצירת אלפי מקומות עבודה בתעשייה, בזמן שבפועל יש מחסור חמור בעובדים מיומנים.

 

 

 

 

 

כך גם כחלון מספר לנו על תוכנית לאומית להזנקת התעשייה - שאמנם קיבלה כותרות, אבל לא ראינו צעדים משמעותיים בפועל, בניית תוכנית רב שנתית לצה"ל שהסוגיה המהותית בה - פנסיות אנשי הקבע, למרות כל ההצהרות, כלל לא נסגרה. כחלון מתפאר בהגדלת תקציבים לארגוני להט"ב, כשרק לפני כמה שבועות מפלגתו הצביעה נגד החוק שאפשר פונדקאות לגברים הומוסקסואלים (ותמכה בחוק שהובל בוועדת הבריאות על ידי חבר מפלגתו אלאלוף). קרדיט אחר, על פיצוי מיידי לנפגעי עפיפונים - הוא סתם ניפוח. הרי זו אחריותה של רשות המסים על פי החוק, להתהדר בזה זה כמו להתהדר בכך שבזכות שר האוצר רשות המסים תגבה השבוע מע"מ מעסקים. זה לא הישג.

 

כחלון. מתהדר ב-50 אלף דירות במחיר למשתכן, בעוד שרק לשליש מהן היתרי בנייה כחלון. מתהדר ב-50 אלף דירות במחיר למשתכן, בעוד שרק לשליש מהן היתרי בנייה צילום: עמית שעל, יובל חן

 

חוץ מניפוח חלק מאותה רשימה, כחלון קשר לעצמו לא מעט כתרים לא לו. כך למשל, לקיחת קרדיט על הורדת מחירי המים והתחבורה הציבורית כשזו בכלל הייתה התחייבות לדרעי שהאוצר נדרש לקיים בעל כורחו, היא מעט צינית. גם הגדלת פנסיה לקשישים עולים זו דרישה של ישראל ביתנו שמומשה כאשר לכחלון לא הייתה יכולת להגדיל את תקציב הביטחון עבור ליברמן. הכרה בניצולי שואה מצפון אפריקה ובנפגעי פראות בעיראק נעשתה בכלל בעקבות עתירה לבג"ץ ובניגוד לכוונות המקוריות של האוצר וחוק טוהר מידות - ועברה בלחץ משרד המשפטים.

 

שני ימי חופשה לעובד נקבעו במסגרת הסכם בין ההסתדרות, המעסיקים ושר הכלכלה דאז דרעי, שעוגן בהמשך בחקיקה. מרבית הקרדיטים בכל הנוגע לעולם הבריאות - טיפולי שיניים חינם לקשישים, תוכנית הסיעוד הלאומית וכדומה, היו בעיקר בזכות הלחץ של ליצמן, ודווקא הערך המוסף שהיינו מצפים שיגיע מכיוון האוצר - רפורמות שיישפרו את אותם שירותים, לא הגיעו. אותו דבר קורה כרגע עם קצבאות הנכים" אחרי שכחלון הסיר ידיו מעיסוק בנושא, חולקו 4.3 מיליארד שקל (בהם הוא מתגאה היום) לא בהכרח לחלשים ביותר, ומבלי שנעשה כל צעד לשיפור המערכת.

 

לוק סקייווקר ומשה כחלון לוק סקייווקר ומשה כחלון צילום: ענבל מרמרי

 

 

מעבר לשאלות הקרדיטים והאם קרה או לא קרה, ישנם עוד "הישגים" מורכבים יותר שכדאי לשים אליהם לב. כך למשל ההתהדרות על אחוז האבטלה הנמוך ביותר. האם הוא תודות לכחלון? או שמא הודות למדיניות הפיסקלית שהוא פשוט "לא הרס" והמשיך לקיים (או הודות למדיניות המוניטרית עליה שמרה הנגידה?) מה שבטוח, בתקופתו של כחלון, העלאת הקצבאות לחרדים, המגזר הבעייתי ביותר בתחום התעסוקה, דווקא הוציאה אותם משוק העבודה.

 

עוד הישג שכחלון מדבר עליו הוא הסכמי גג בעשרות ערים, הסכמי גג שלדעת משרד הפנים וגופי תכנון רבים יהיו בכייה לדורות, לאור חוסר התכנון ארוך הטווח והעומס על התשתיות שהם ייצרו.

 

למרות הסרטון המרשים והפרסומת שבאה לפניו, החיים עצמם מורכבים יותר, ובטח ניהול המשק הישראלי. להבדיל מסרטי מלחמת הכוכבים, לא מספיק להאמין בטוב, צריך גם לעשות את הדברים הנכונים - גם אם הם לא תמיד פופולריים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x