$
משפט

ראשי האוניברסיטאות עתרו לבג"ץ נגד אקוניס על ביטול מינוי פרופ' אמיתי לקרן ישראל-גרמניה

ועד ראשי האוניברסיטאות טוען שהשר קיבל את סמכות מינוי הנגידים לקרן כדי לפעול לפיתוחו של המדע הישראלי אבל עשה בה "שימוש ציני על מנת לקדם אג'נדה פוליטית"

שחר אילן 18:5501.08.18

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) עתר היום לבג"ץ נגד החלטת שר המדע, אופיר אקוניס, לדחות את מנויה של פרופ' יעל אמיתי לקרן המדעית ישראל-גרמניה (GIF) בטענה שהדבר נעשה מסיבות פוליטיות. העתירה הוגשה לאחר שאקוניס לא קיבל את המלצת המשנה יועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר לחזור בו מהחלטתו.

 

אקוניס החליט לפני מספר שבועות לא לאשר את מינויה של פרופ' אמיתי למועצת הנגידים של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית (GIF). זאת בטיעון שהיא חתמה על עצומה ב-2005, שקראה לסרב לשרת בצה"ל מעבר לקו הירוק וש"קריאה לסרבנות היא חציית קו אדום". בשל ההחלטה המועצה החלה לפעול כשלישראל ייצוג חסר.

 

 

השר אופיר אקוניס השר אופיר אקוניס צילום: עטא עוויסאת

 

היועצת המשפטית של ור"ה עו"ד רחל בן-ארי טוענת בעתירה שהשר קיבל את סמכות מינוי הנגידים לקרן כדי לפעול לפיתוחו של המדע הישראלי אבל עשה בה "שימוש ציני על מנת לקדם אג'נדה פוליטית". לטענת ור"ה, "החלטת השר מסכנת את שיתוף הפעולה המדעי עם גרמניה המתקיים באמצעות הקרן, מעיבה על פעולתה התקינה של הקרן, ומסכנת מיליוני יורו שמיועדים לתמיכה במחקר המדעי בישראל".

 

בעתירה נטען עוד ש"מעשהו של השר שומט את הטיעון המרכזי של נציגי האקדמיה בבואם להילחם בחרמות המקודמים ע"י תנועות כגון ה - BDS, והוא שהעשייה המדעית הישראלית נקיה משיקולים פוליטיים. עירוב שיקולים פוליטיים צרים המאפילים על השיקולים האקדמיים, מסבה נזק עצום למוניטין והמעמד של האקדמיה הישראלית בפרט ולדימויה של מדינת ישראל בכלל".

 

השר אקוניס מסר בתגובה: "בניגוד לשקרים המופצים על ידי ועד ראשי האוניברסיטאות, הרקע לאי אישור המינוי של הפרופ' יעל אמיתי לא היה עמדותיה, אלא תמיכתה בסרבנות שירות בצה"ל, דבר שמהווה עבירה על החוק!" לדבריו, "לא ראוי שמי שקראה לסרבנות והודיעה בשבועות האחרונים שאינה חוזרת בה, תייצג את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים". אקוניס טוען ש"ראשי האקדמיה הם שהכניסו היבטים פוליטיים לפעילותם המדעית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x