$
דעות

פרשנות

עולה למתקפה: המהפך של כחלון

קמפיין הבחירות ששר האוצר השיק מעיד שהחשש מהקדמת הבחירות חלף וכעת הוא פועל להקדמתן. כחלון שינה אסטרטגיה בעקבות הדרישות התקציביות הרבות של הח"כים ושואב עידוד מירידת מחירי הדיור. בדרך הוא גם גנב קרדיט לשותפות הקואליציוניות

צבי זרחיה 08:1430.07.18

הציבור הישראלי לא יכול להתחמק מפני שר האוצר משה כחלון. הכוונה היא לא לעובדה שמדובר באדם שהחלטותיו משפיעות על המשק הישראלי ועל הכיס של כל אחד מאיתנו, אלא לקמפיין הבחירות שהוא השיק לאחרונה שבמסגרתו התמלאה הארץ בשלטים הנושאים את דמותו ואת הכיתוב "כחלון - הביטחון שלך".

 

מדובר בקמפיין מתגלגל, שעלותו כעת עומדת על מאות אלפי שקלים, ושאליו יתווספו בקרוב שלטי חוצות נוספים וסרטונים ברשתות החברתיות. מפלגת כולנו מממנת את הקמפיין באמצעות הכספים שהיא מקבלת מהמדינה בשל 10 חברי הכנסת שלה, ובכוונתה להמשיך בו עד לבחירות - יהא מועדן אשר יהא. מטרת הקמפיין היא להאכיל את הציבור בכפית בהישגיו של שר האוצר ולעורר בו עניין מחודש, משום שכיום, לפי הסקרים, כולנו מקבלת 7 מנדטים במקרה הטוב בכנסת הבאה.

הקמפיין נועד גם לספק רוח גבית לכחלון שסובל מנטישת שותפיו לדרך עד כה. לפי ההערכות, לפחות ארבעה מחברי הכנסת של כולנו כיום לא יהיו עם כחלון בקדנציה הבאה: שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שפוזל לליכוד; ח"כ אלי אללוף, שכבר הודיע שלא יתמודד לכנסת הבאה; ח"כ רחל עזריה שמתמודדת לראשות העיר ירושלים - וגם אם לא תזכה סיכויה להשתבץ ברשימה נמוכים; וסגר השר במשרד ראש הממשלה מייקל אורן.

 

שר האוצר משה כחלון. מתגאה בהישגים רבים שר האוצר משה כחלון. מתגאה בהישגים רבים צילום: מוטי קמחי

 

אתמול הגדיל כחלון לעשות ופרסם את רשימת הישגיו בעמוד הראשון של החינמון "ישראל היום" המזוהה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

הקמפיין הזה מעצבן את המפלגות השותפות בקואליציה שטוענות שכחלון מנסה לנכס לעצמו יוזמות שלהן. ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס אמר אתמול ש"שמחנו לקרוא בעיתון שכחלון מתגאה בחלק מרשימת ההישגים הגדולים שמפלגת ש"ס בראשות הרב אריה דרעי השיגה בממשלה הנוכחית כמו הורדת מחירי המים, הורדת מחירי התחבורה הציבורית, הרפורמה ברישוי עסקים, פתיחת רצועות חוף שסגורות לציבור ועוד". מלכיאלי הוסיף פנייה ישירה לשר האוצר: "כחלון, אני שמח שאתה פועל ודואג יחד איתנו לשקופים ולשאר האוכלוסייה. אתה מוזמן להצטרף לש"ס".

 

גם במפלגתו של שר החינוך נפתלי בנט, הבית היהודי, לא ממש אהבו את רשימת ההישגים שכחלון מתגאה בהם, שאת חלקם קידם בנט במשרדו, כמו צמצום מספר התלמידים בכיתה, קיצור ימי החופשה לתלמידים, העלאת שכר המורים והורדת מחירי הצהרונים.

 

מקורביו של כחלון מסרבים להתרגש מהביקורת. לדבריהם, שר האוצר הוא "שר השרים", ושלל היוזמות שכחלון ציין במודעה הן יוזמות שהועלו על ידי כולנו או ששר האוצר היה שותף בקידומן. לטענת המקורבים, בכל הנוגע ליוזמות של מפלגות אחרות - מדובר בדרישות ששכבו שנים במגירות של משרדי הממשלה השונים ושכחלון הוא הראשון שהוציא אותן לפועל באמצעות משרדו הנוכחי.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן. כחלון עשה לו ולנתניהו תרגיל שר הביטחון אביגדור ליברמן. כחלון עשה לו ולנתניהו תרגיל צילום: אוראל כהן

 

מה נשתנה?

הקרב על הקרדיט הוא הקרב הישן, המוכר והצפוי ביותר בפוליטיקה הישראלית. הדבר המעניין יותר הוא העובדה שקמפיין הבחירות של כחלון מלמד על מהפך שעבר שר האוצר: כחלון כבר אינו חושש מבחירות, ולמעשה הוא פועל באופן אקטיבי להקדמתן.

 

במשך זמן רב חשש שר האוצר מהקדמת הבחירות על ידי נתניהו. במרץ 2017, בעת שהמשבר הפוליטי סביב הקמת תאגיד השידור הציבור כאן היה בשיאו, כחלון התקפל בשל החשש שראש הממשלה יקדים את הבחירות.

 

במרץ 2018 אישרה הכנסת את תקציב 2019 מוקדם מהרגיל. כחלון, שדחף לאישור המוקדם, נימק זאת בטענה שיש צורך ביציבות וכי קיים חשש שהאקלים הפוליטי לא יאפשר את אישור התקציב בסוף השנה.

 

מעט לפני כן איימו המפלגות החרדיות לא לתמוך בתקציב אם חוק הגיוס לא יאושר לפניו. כחלון, בתגובה, איים לפרק את הקואליציה. "אם התקציב הזה לא יעבור, אין לי מנדט ציבורי להישאר בממשלה כי אני מפר את ההסכם עם הבוחר. אני לא רואה איך אוכל להמשיך בתפקידי כשר אוצר אם התקציב לא יעבור. במקרה כזה אוכלוסיית הקשישים, הנכים, ניצולי השואה, הזוגות הצעירים ותלמידי בית הספר לא יקבלו את הכספים שהבטחנו להם", אמר כחלון. עוד הסביר שר האוצר כי לא ניתן לכרוך את אישור התקציב עם חוק הגיוס, משום שלתקציב יש השלכות כלל־משקיות. בסופו של דבר, ידו של כחלון היתה על העליונה - תקציב המדינה ל־2019 אושר במרץ ולמעשה כחלון הביא לכך שתקציב המדינה לחמש שנים (2015-2019) אושר בתוך שלוש שנות כהונה.

 

אבל כחלון פוליטיקאי ותיק. הוא הבין שהתקציב אמנם אושר, אך שהוא, כמו עתידה של הקואליציה, נמצא בסכנה. נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן לחצו עליו להיענות לדרישת משרד הביטחון להגדיל את תקציב מערכת הביטחון ביותר מ־8 מיליארד שקל. במסגרת הדיונים נתניהו אף הציע להצמיד את תקציב הביטחון לצמיחה בתמ"ג, אבל כחלון התנגד לכך בתוקף. בסופו של דבר, שר האוצר עשה לליברמן ונתניהו תרגיל של הפוך על הפוך ומיהר להודיע על תוכנית רב־שנתית למיגון מפני טילים בהיקף של 30 מיליארד שקל. מאיפה הכסף? אנשי האוצר ייאלצו לחפש אותו בשנים הבאות. היעדר התקציב לא הפריע לכחלון להשיק את הקמפיין שלו ביום שלמחרת.

 

מה דחף את כחלון לעקוף את ליברמן ונתניהו ולהקצות סכומי עתק לביטחון? שר האוצר הבין שהדרישה להגדלת תקציב הביטחון היא רק פרומו לדרישות רבות נוספות שיגיעו לשולחנו, הן בנושאי ביטחון על רקע ההתחממות בגבול עזה, והן בנושאים אחרים. בנוסף, על שולחן הכנסת מונחות עשרות הצעות חוק של חברי הכנסת שנועדו להיטיב עם הציבור שעלותן מסתכמת במיליארדי שקלים: תוספות תקציביות לנכים קשים, הרחבת מפת הטבות המס ליישובים, תוספות תקציביות למועצות דתיות, תוספות תקציביות לנשים במקצועות שוחקים ועוד. כל ההצעות האלו יעלו לדיון במושב החורף של הכנסת שייפתח ב־15 באוקטובר. במושב הזה, כך מעריכים במערכת הפוליטית, הכנסת הנוכחית גם תגיע לסוף דרכה. לפי ההערכות, ההכרזה על הקדמת הבחירות תתרחש כבר בנובמבר. כחלון עצמו העריך לפני שבועיים שהבחירות ייערכו במרץ 2019. את התירוץ חברי הממשלה כבר ימצאו. ייתכן שהם יבחרו להיתלות במשבר הצפוי סביב חוק הגיוס. את החוק גיבש משרד הביטחון, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מתנגד לו בתוקף ומתריע כי מפלגתו תפרוש מהקואליציה אם הוא יאושר, אך בינתיים ליברמן אינו מוכן לשנות אף פסיק בחוק.

 

אם יהיה צורך, הממשלה גם תוכל להתפרק סביב חוק הפונדקאות. נתניהו הבטיח לקדם את הצעת החוק של ח"כ אמיר אוחנה ממפלגתו וח"כ מירב בן־ארי מכולנו שמחילה את חוק הפונדקאות גם על גברים יחידנים ובמילים אחרות, גם על הומואים. מנגד, המפלגות הדתיות - ש"ס, הבית היהודי ויהדות התורה - מתנגדות בתוקף.

 

קטיף פירות

 

במילים אחרות, כחלון מריח את סוף הממשלה, מעדיף לא לבזבז אנרגיה ומאמצים פוליטיים בניסיונות לבלום את הצעות החוק שיקנו קרדיט לשחקנים פוליטיים אחרים ושמשרדו ייאלץ למצוא את הכסף למימונן, ויצא למתקפה.

 

מעל לכל, הקמפיין של כחלון אומר מפורשות ליתר השחקנים במגרש הפוליטי ששר האוצר כבר לא חושש מהקדמת הבחירות. להפך. הוא מעוניין בהקדמתן. והנה, הוא הראשון להשיק קמפיין בחירות.

 

כחלון לא עבר למתקפה רק משום שהוא מבקש להיחלץ מפינה בעייתית שאליה הוא עתיד להיקלע, אלא גם משום שהוא מרגיש שזה הזמן לנסות ולקטוף את הפירות. כלומר, לנסות לתרגם את הפרסומים מהחודשים האחרונים על ירידת מחירי הדיור למנדטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x