שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הסכסוך הוכרע: רוני מאנה זכה בתביעה נגד האחים כוזהינוף ב"פרויקט בבלי"

ביהמ"ש קבע כי מאנה והיזם גיא בלושינסקי זכאים לאכיפת ההתקשרות בינם לבין האחים כוזהינוף לגבי מגדל בראשית בשכונת בבלי בת"א. מאנה ובלושינסקי יפוצו ב-10 מיליון שקל

גולן חזני 14:1722.07.18
אחד הסכסוכים המתוקשרים בענף הנדל"ן בתל אביב הגיע לסיומו בהכרעה משפטית. איש העסקים רוני מאנה זכה בתביעה נגד יעקב ומרדכי (מוטי) כוזהינוף בפרשת מגדל בראשית. שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לימור ביבי קבעה בפסק דין הצהרתי כי מאנה והיזם גיא בלושינסקי זכאים לאכיפת ההתקשרות בינם לבין חברת מגדלי בראשית דניאל והאחים יקי ומרדכי כוזהינוף.

 

בית המשפט קיבל את גרסת מאנה ובלושינסקי שיוצגו בידי עורכי הדין ישראל שלוי, אריאל לביא וגיל הירשמן, לפיה נחתם הסכם שותפות ב"פרויקט בבלי", ולפיו זכאים מאנה ובלושינסקי להיות שותפים בהיקף 33% בפרויקט, הסכם שהאחים כוזהינוף התכחשו לו ולטענת מאנה השמידו את ההעתקים שלו.

 

בית המשפט יצא נגד האחים כוזהינוף ונגד עו"ד אביב טסה (שמאנה טען כי ערך את ההסכמים בינו לבין כוזהינוף, הנשוי לאחות של יעקב ומרדכי כוזהינוף) וקבע כי "עדותם האחידה התחוורה כשקרית ומלמדת שעדים אלה תאמו גרסאות".

 

 

מימין: רוני מאנה וגיא בלושינסקי מימין: רוני מאנה וגיא בלושינסקי צילום: ענר גרין

 

פסק הדין דוחה את הטענות של משפחת כוזהינוף וקובע כי אכן נחתם הסכם שותפות בפרויקט, שעליו חתומים האחים כוזהינוף, וכי נורית כוזהינוף, אם המשפחה, לא היתה צריכה לאשר את ההסכם ולכן הוא בתוקף. השופטת אף מתחה ביקורת קשה על אם המשפחה נורית: "מתוך עדותה אני למדה כי נורית היא חסרת כל ידע רלוונטי בעסקים בכלל וחסרת כל ידע ומידע באשר לעסקה הרלוונטיות בפרט. ידע ומידע אשר לכאורה צריך שיהיו בידה, ככל שאמנם היא זו שצריכה לאשר את העיסקאות, וחמור מכך, במקרה שבהם אישרה עסקאות בעבר".

 

 

נורית ומוטי כוזהינוף נורית ומוטי כוזהינוף צילום: תומי הרפז

 

מאנה ובלושינסקי הגישו את התביעה לפני שנתיים ובה טענו כי יש בינם לבין כוזהינוף הסכם שותפות לגבי "פרויקט בבלי" שנרכש מבעלי הקרקע אברמוביץ וזיתוני, לאחר שהאופציה של ענבל אור לגבי אותם מקרקעין פקעה.

 

 

השניים טענו כי מערכת הסכמים ביניהם וכוזהינוף נערכה על ידי עו"ד טסה המקורב למשפחת כוזהינוף. בהתאם להסכם שבין הצדדים, במקרה של פירוד, יש לפעול לפי מנגנון BMBY - קנה אותי או אקנה אותך, כאשר מאנה ובלושינסקי מעוניינים להפעיל מנגנון זה ולרכוש את חלקם של משפחת כוזהינוף בפרויקט, ככל שינתן פסק דין לטובתם. טסה וכוזהינוף דחו את הטענות על הסף.

 

השופטת ביבי קיבלה את התביעה נגד חברת בראשית והאחים כוזהינוף, ודחתה כאמור את התביעות נגד אורן ומורן כוזהינוף, ונגד טסה. הנתבעים ישלמו, כך קבעה, למאנה ובלושינסקי 10 מיליון שקל, כשהאחים ישלמו גם שכר טרחה והוצאות בסך כולל של 210 אלף שקל.

 

השופטת לא חסכה ביקורת גם ממאנה ובלושינסקי והעלתה חשד לתיאום עדויות בין השניים: "עדותו הספונטנית של רוני (מאנה), המשנה את תצהירו ואשר היא לאחר עדותו של גיא - יש בה בכדי להעלות מעבר לחשד בדבר תיאום והתאמת הגרסה". השופטת הוסיפה כי "הנני מוצאת לציין כי תאום הגרסה לעניין זה מקבל משמעות חמורה יותר, בשים לב לכך שעת רוני (מאנה) ללכת לביתו ולא להמתין לסיום עדותו של גיא (בלושינסקי) מהשתחוור כי לא יעיד באותו יום, הזהרתי את רוני (מאנה) שחל עליו איסור לשוחח עם מי מהעדים שהעיד באותו יום ואזהרה כאמור, הזהרתי גם את גיא בסוף עדותו".

 

השופטת כתבה עוד כי "עדות נוספת להתנהלות שעל פניו הינה פגומה, ניתן למצוא בהקשר למכרז כוכב הצפון". במקרה זה הסבירה השופטת כי גיא בלושינסקי הוציא חשבונית בסכום של 800 אלף שקל למרות שהודה כי תיאור השירות איננו תואם את מהות השירות.

 

השופטת ציינה כי למעשה בלושינסקי "הוציא חשבונית שתוכנה שיקרי על כל המשתמע מכך". השופטת אף טענה כי אם עדותו של רוני מאנה נכונה הרי שהוא פעל בניגוד לחוק המתווכים כאשר לא סיפר למוכרים בקרקע כי יש לו שותפות בה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x