$
דעות

פרשנות

הירושה הבעייתית של קרנית פלוג

נגידת בנק ישראל תעזוב את תפקידה בנובמבר, לאחר קדנציה כמעט נטולת משברים, וכשהמשק נמצא בתקופה מצוינת; יורשה ייאלץ להתמודד עם המשבר הבא ללא הנשק הכי חזק של הבנק - הורדת ריבית

שי סלינס 11:3207.07.18

קרנית פלוג תעזוב את המשרדים בבנק ישראל בנובמבר הקרוב אחרי כמעט 62 חודשים בתפקיד. במכתב בו בישרה לראש הממשלה על סיום תפקידה כתבה פלוג כי "לבנק ישראל יש חלק נכבד במצב האיתן וביציבות שהפגינה כלכלת ישראל בשנים האחרונות". ואין ספק כי אמת בדבריה.

 

אחוז אבטלה בשפל היסטורי, צמיחה מרשימה, צריכה פרטית חזקה ויציבה, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ברמת שיא ויצוא שמתמודד בגאווה עם התחזקות השקל - הן רק חלק מנקודות האור בכלכלה שלנו. ומה לגבי השקל החזק? התחזקותו נבלמה בעיקר בזכות מדיניות רכישת הדולרים של הבנק, כך לפחות טוענים בבנק. למעשה, הכלכלה הישראלית מצאה את עצמה בתקופה אולי הכי פוריה בתולדותיה, וכל זה קרה בזמן המשמרת של פלוג.

 

עם זאת, חשוב לזכור כי פלוג לא באמת עמדה במהלך כהונתה במבחן אמיתי בדמות משבר כלכלי עולמי. לפחות לא בהשוואה לקודמה בתפקיד, סטנלי פישר, ששרד את המשבר החמור ביותר שהיה בכלכלה העולמית ב-80 השנים האחרונות. עד כדי כך פישר הבריק, שהמהלכים שלו בבנק ישראל הביאו אותו לאחד משלושת התפקידים הבכירים ביותר בכלכלה האמריקאית - סגן יו"ר הפד.

 

בחמש שנות כהונתה של פלוג, מצב הכלכלה העולמי היה טוב מתמיד. הצמיחה ברוב המדינות המפותחות עמדה ביעד, כמעט שאין כלכלות העומדות בפני משברים חמורים, ולראשונה זה חמש שנים - האינפלציה מתחילה להרים ראש בכלכלות החזקות בעולם.

 

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: בלומברג

 

במכתב העזיבה שלה, הדגישה הנגידה את החשיבות שבשמירה על עצמאות בנק ישראל. בתרגום חופשי, פלוג ביקשה למעשה מנתניהו שיעשה חיים קלים לנגיד הבא. שיתן לו חופש פעולה לנהל את המשק בכל הכלים העומדים לרשותו. נאה דורש, נאה מקיים? לא בטוח.

 

פלוג תצא מבנק ישראל עם ריבית שככל הנראה תעמוד על 0.25% - אחרי יותר מ-3 שנים בהן הריבית עמדה על רמה מינימלית של 0.1%. ריבית נמוכה מאוד היסטורית, במיוחד בהתחשב במצב הכלכלי הטוב שהיה בכהונתה.

 

לא מעט הזדמנויות היו לבנק ישראל להעלות את הריבית, אך בבנק בחרו לתמוך במדיניות השמרנית והעדיפו לדחות את מועד ההעלאה כמה שיותר רחוק. כל פעם מסיבה אחרת - פעם דיור, פעם שקל חזק ופעם חששות ממיני משברים בכלכלה העולמית.

 

נכון לעכשיו אף אחד לא יכול לנבא מי יהיה הנגיד הבא של בנק ישראל. אבל דבר אחד בטוח - עם המשבר הבא, הוא ייאלץ להתמודד ללא הנשק הכי חזק של הבנק - היכולת להוריד ריבית. וזה, קשור במידה רבה למדיניות השמרנית של בנק ישראל במהלך כהונתה של פלוג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x