$
משפט

עתירה לבג"ץ: המדינה מעכבת השבתו לישראל של איש עסקים שנכלא בארה"ב

יובל מרשק, מבעלי השליטה לשעבר ביצרנית כלי הרכב המשוריינים "התכוף", מרצה עונש מאסר של 30 חודשים בארה"ב לאחר שהורשע בהונאה של מערכת הסיוע הצבאית. שרת המשפטים והשר לביטחון פנים אישרו את העברתו לישראל כבר לפני שלושה חודשים, אך זו מתעכבת

נעמי צורף ותומר גנון 12:3605.07.18

יובל מרשק, מבעלי השליטה לשעבר ביצרנית כלי הרכב המשוריינים "התכוף" (כיום כארמור), המרצה עונש מאסר של 30 חודשים בארה"ב לאחר שהורשע בהונאה של מערכת הסיוע הצבאית האמריקאית, מחכה למעלה מ-3 חודשים להעברתו לישראל לריצוי יתרת עונשו. זאת למרות ששרת המשפטים איילת שקד, ושר הפנים גלעד ארדן, אישרו את הבקשה. כך עולה מעתירה לבג"ץ שהגיש אתמול מרשק.

 

 

 

בעתירה מבקש מרשק מהשרים, הפרקליטות ושירות בתי הסוהר לנמק מדוע העברתו לישראל מתעכבת זמן כה רב. בנוסף העתירה, שהוגשה על ידי עוה"ד אירית באומהורן וסתיו סער, מבקשת מבג"ץ לקבוע כי התנהלותה של המדינה בקשר לתיאום העברתו וביצועה "איננה סבירה באופן קיצוני", וכן להתערב על מנת לקדם את תהליך ההעברה ללא כל דיחוי נוסף. מרשק אמור להשתחרר מהכלא בחודש ספטמבר.

 

השופטת עינת ברון הורתה למשיבים להגיב לעתירה עד יום רביעי.

 

בית סוהר בארה"ב בית סוהר בארה"ב צילום: גטי אימג'ס

 

 

כתב אישום נגד מרשק הוגש לבית משפט פדראלי בקונטיקט כבר בינואר 2016, בעקבותיו הוסגר מבולגריה באוקטובר. מרשק הודה במסגרת הסדר טיעון בהונאת תוכנית הסיוע הזר אמריקאי (FMF), דרכה משקיעה ארה"ב מיליארדי דולרים לסיוע לממשלות זרות, ביניהן ישראל, במימון תחמושת ושירותים צבאיים אמריקאים בלבד. כמו כן הוא הורשע בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים בארה"ב. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם בין הצדדים כי רשויות ארה"ב לא יתנגדו להעברתו להמשך ריצוי מאסר בישראל.

 

לפי הודאתו בבית משפט בקונטיקט מרשק ביצע  מספר עבירות הונאה בין השנים 2013-2009, ביניהן עבירה באמצעות דואר, שתי הונאות באמצעי תקשורת דיגיטלית והונאה משמעותית נוספת נגד ארה"ב.

 

בין היתר זייף מסמכים למכרז יחד עם שותפים נוספים שקשרו יחדיו על מנת לקדם את הצעתו, על ידי יצירת מצג שווא כי המכרז תחרותי כשלמעשה אינו. בנוסף, מסר תצהיר כוזב למשרד ההגנה האמריקאי (DOD), בו הצהיר כי אינו מקבל עמלות וכי אינו עושה שימוש ברכיבים שאינם אמריקאים, כשלמעשה קיבל מרשק עמלות וביצע חלק מהשירותים מחוץ לארה"ב.

 

בעתירתו לבג"ץ מתואר כי עוד לפני גזר הדין, בחודש מרץ 2017, פנה מרשק אל שרת המשפטים בבקשה לקידום העברתו לישראל לצורך המשך ריצוי תקופת מאסרו, וזאת על פי החוק ועל בסיס הסכמת הצדדים. ביוני 2017 פנה מרשק אל פרקליטות המדינה וביקש לקדם ככל הניתן את הליך העברתו לישראל. לאחר תהליך בדיקה שביצעה הפרקליטות לגבי זיקתו לישראל ועמידתו בתנאים הקבועים בחוק, במרץ האחרון הודיעה הפרקליטות כי בקשת ההעברה אושרה.

 

"עתה, למעלה משלושה חודשים לאחר אישור בקשתו (הליך שארך כשלעצמו פרק זמן ממושך) הוא ממתין במדינה זרה ליישום - הטכני - של העברתו, אשר משום מה אינה יוצאת מן הכוח אל הפועל", נכתב בעתירה. לטענתו, מדובר בפרק זמן ממושך לתיאום וביצוע תהליך טכני בלבד של העברת אסיר על ידי אנשי שב"ס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x