שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

ההימור הגדול של אינטל בסיכון

אם עבודה עם אפל היא חותם איכות, החלטתה להחליף ספק היא תמרור אזהרה - והיא עשויה להשפיע גם על לקוחות פוטנציאליים

עומר כביר 08:1805.07.18

השותפות בין אפל לאינטל היתה מקור לא מבוטל לגאווה עבור ענקית השבבים. אפשר היה להרגיש את זה היטב בכל שיחה עם בכיר באינטל. החזה ממש התנפח בגאווה בכל פעם שהזכירו את הדיווחים בתקשורת שלפיהם אינטל מספקת לצד קוואלקום את שבבי התקשורת בדור הנוכחי של האייפון, ואת הדיווחים המחמיאים עוד יותר שלפיהם בדגמים הבאים היא תהפוך לספקית בלעדית.

 

זה הישג לא מבוטל, באמת סיבה לגאווה. אינטל נכנסה לתחום שבבי התקשורת באיחור, ואפל היא הלקוח הגדול והמשמעותי הראשון שלה. העבודה איתה היתה חותם איכות למוצר שלה. זה גם היה אחד ההישגים המוחשיים ביותר שבריאן קרזניץ', מנכ"ל אינטל עד לאחרונה, יכול היה לרשום לזכותו.

 

מימין בוב סוואן וטים קוק מימין בוב סוואן וטים קוק צילום: בלומברג

 

אבל כגודל הגאווה גודל האכזבה. אם עבודה עם אפל היא חותם איכות, החלטת החברה להחליף ספק היא תמרור אזהרה והיא עשויה להשפיע גם על ההחלטות של לקוחות פוטנציאליים אחרים.

 

ההחלטה של אפל קשה במיוחד מכיוון שהיא קשורה ליכולות הדור החמישי של השבבים. הכניסה של אינטל לפיתוח מוצרים לדור חמישי היתה אחד משני המהלכים האסטרטגיים המשמעותיים ביותר של קרזניץ' - השני הוא ההימור הגדול על מכוניות אוטונומיות. אינטל השקיעה משאבים ניכרים כדי להתכונן לדור החמישי. החברה ציינה בכמה הזדמנויות שיש לה פתרון מלא לאינטרנט סלולרי בדור חמישי. אם עכשיו אומרת אפל שלפחות חלק אחד בפתרון הזה לא טוב מספיק, הדבר עלול לעורר שאלות גם לגבי החלקים האחרים.

 

וגם כך היו כמה שאלות לגבי איכות השבבים של אינטל: כשדגמי האייפון העדכניים יצאו לשוק, בדיקות עצמאיות שנערכו הראו שמהירות הגלישה המרבית במכשירים עם שבבי תקשורת של אינטל קטנה בהשוואה למכשירים עם שבבים מתוצרת קוואלקום.

 

העובדה שאפל בחרה, לפי דיווחים, להמשיך עם אינטל בדור האייפונים שישווק השנה סייע להשתיק את השאלות האלו. המהלך הנוכחי של החברה צפוי לעורר אותן מחדש, ובעוצמה יתרה. אינטל עכשיו צריכה לעבוד קשה מאוד כדי להוכיח לאפל ולשאר עולם הטכנולוגיה שמדובר רק במעידה רגעית ושההשקעה הנרחבת שלה בשבבי תקשורת היא לא סתם הימור מופרע.

 

בהחלט אפשרי שהיא תצליח. אפל כבר נטשה ספקים בעבר ואז חזרה אליהם בהמשך. לאפל אין סנטימנטים לספק זה או אחר. זה לא משנה אם מדובר בספק קטן או גדול, זה לא חשוב אם היא תגרום למשבר עסקי או פשיטת רגל של הספק. במקרה ידוע לשמצה, אפל החליטה ברגע האחרון לא לעבוד עם חברה שפיתחה זכוכית מיוחדת עבור האייפון, אחרי שזו כבר השקיעה מיליונים בהקמת מפעל. התוצאה: החברה סגרה את המפעל, פיטרה מאות עובדים ונכנסה לפשיטת רגל.

 

במובן מסוים, העובדה שלאפל אין סנטימנטים היא נהדרת עבור אינטל. אם השבבים העתידיים של החברה יהיו איכותיים דיים, אפל תקבל אותה בזרועות פתוחות ולנפילה הנוכחית לא תהיה שום חשיבות. כל מה שאינטל צריכה לעשות זה פשוט להיות הכי טובה בסביבה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x