$
דעות

פרשנות

תנובה עתרה לבג"ץ - ויש לה עוד כלים בארסנל

בתנובה בחנו בחודשים האחרונים את התרחישים האפשריים ואת סל הכלים שעומד לרשותם והחליטו לתקוף

נורית קדוש 08:1204.07.18

העתירה של תנובה לבג"ץ בבקשה להורות לשר האוצר משה כחלון להעלות את מחיר החלב המפוקח יצאה לדרך אחרי התלבטות ממושכת, ונראה כי נעשה בעיקר כדי להניע את כחלון לפעולה. העתירה מהווה איתות ממשי לכחלון שתנובה לא תהסס להשתמש בכלים נוספים שבידיה, אם לא יימצא פתרון כלשהו למשבר שנוצר בשל סירובו להעלות מחירים לצרכן.

 

בתנובה בחנו בחודשים האחרונים את התרחישים האפשריים ואת סל הכלים שעומד לרשותם. בשלב הראשון הכשירו ראשי החברה את הקרקע באמצעות שכנוע הציבור בצדקת דרכם. אלא שהדבר לא סייע להזיז את כחלון מעמדתו, והדוגמה הבוטה ביותר היתה התעלמותו מהנושא בדיון שהתקיים השבוע בוועדת הכספים. בתנובה הבינו שמאחורי שתיקתו מסתתר ניסיון לחתום בדיסקרטיות על הסכם רב־שנתי עם הרפתנים.

 

מקרר חלב של תנובה מקרר חלב של תנובה צילום: אריאל בשור

 

כחלון זיהה את הלחץ של נציגי הרפתנים להשיג הסכם שיבטיח את המשך הסדרת התכנון הענפי עד שנת 2025, וגרם להם להביע נכונות למיני פתרונות יצירתיים שיאפשרו לו להימנע מהעלאת מחירים לצרכן, בלי להתעמת עם תנובה. הפתרון הראשון היה הפחתה מיידית במחיר המטרה, אלא שזו באה על חשבון ההפחתה העתידית המעוגנת בהסכם, ואשר נועדה לאפשר למחלבות להתמודד בעתיד עם פתיחת השוק ליבוא. האפשרות השנייה היתה מתן מענק חד־פעמי לרפתנים, שיחליף את העלאת מחיר המטרה שנרשמה השבוע.

 

בתנובה הבינו שפתרונות אלו אמנם נותנים מענה מיידי לחלק מהבעיה, אולם הם מחסלים הלכה למעשה את הסדרת הענף. עוד הבינו בתנובה שאם יתמהמהו, ההסכם עם הרפתנים ייחתם והיא תישאר לבד במערכה. הבנה זו הובילה אותה לעתור לבג"ץ. ההחלטה מבוססת על ההבנה שגם אם בג"ץ לא יתערב, הדבר לא ירע את מצבה, אלא רק יחייב אותה להסלים את המאבק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x