$
משפט

7 שנות מאסר ליו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר דאוד גודובסקי: "היטיב ללא בושה עם מקורבים"

המחוזי ת"א גזר עונש כבד על גודובסקי, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד והלבנת הון. הוא נעצר כדמות מרכזית בפרשת ישראל ביתנו והועמד לדין יחד עם סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום

תומר גנון 13:2727.06.18
פרשת הכספים הקואליציוניים: שופט בית המשפט המחוזי ת"א ירון לוי, גזר היום עונש חמור של 7 שנות מאסר על יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר דאוד גודובסקי, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד והלבנת הון.

 

גודבוסקי נעצר ונחקר כדמות מרכזית בפרשה עם תחילתה בדצמבר 2014. באוגוסט האחרון הוא הועמד לדין ביחד עם סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, ששימש כיד ימינה, ומספר מעורבים נוספים. כתב האישום כולל בתוכו כמה וכמה פרשיות וכמה סעיפי אישום בשלל עבירות של שוחד ומרמה.

 

במסגרת ההסדר, שבו לא נקבע עונש, הודה גודובסקי בעבירות השוחד, אך כמה מסעיפי האישום ירדו והוגש כתב אישום מתוקן, שבו הובהר שלא לקח כסף לכיסו. עוד נקבע במסגרת ההסכם כי גודובסקי לא יעיד נגד קירשנבאום.

 

גודובסקי הורשע שלקח שוחד וביקש שוחד בכך שהתנה כספים קואליציוניים בהיקפים של מיליונים בתמורה לסכומים שונים, בהם מימון יח"צ לקירשנבאום, מימון טיסות לעצמו ולאחרים, מינוי מקורבים ועוד. לפי כתב האישום המקורי, בין 2001 ל-2014 שימש גודובסקי עובד ציבור והיה אמון בין היתר על קשר עם גורמי השטח של ישראל ביתנו, לרבות ראשי רשויות, חברי מועצות, מרכזי סניפים ופעילים. הוא עמד בקשר עם גופים שונים שביקשו שהמפלגה תפעל להעביר להם כספים מתקציב המדינה, ובין היתר תעביר לשימושם כספים קואליציוניים. גודובסקי, נטען, היווה ערוץ להעברת בקשות מסוג זה אל קירשנבאום. באישום המקורי נטען כי גודובסקי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה אל הפועל של חלק משמעותי מן המעשים הפליליים שבוצעו על ידי סגנית השר וביצע אותם יחד עמה.

 

דאוד גודובסקי היום בביהמ"ש דאוד גודובסקי היום בביהמ"ש צילום: יריב כץ

 

השופט לוי קבע כי "במעשיו יש לתת משקל לכך שעשה שימוש פסול ומושחת בכספי ציבור, שימוש נלוז בכספי ציבור כדי להיטיב באופן חסר בושה עם מקורבים. הענישה חייבת להיות מחמירה. יש בה מסר חד וברור להרתיע כל עובד ציבור באשר הוא. עוצמת פגיעת הנאשם בערכים המוגנים חמורה ביותר. הנאשם היה אמון על נושאים מהותיים בפעילות המפלגה, הוענק לו כוח שלטוני רב ושררה. הוא שימש כפני המפלגה ובחר לנצל כוחו זה להתנות הקצאת כספים ציבוריים בניכוי עמלה המיועדת לטובה אישית או לטובת המפלגה". 

 

"הנאשם נותן את הדין על כך שבהיותו מנהל אגף הארגון במפלגת "ישראל ביתנו", ועוזרה של פאינה קירשנבאום – מזכ"לית המפלגה, ובהמשך גם חברת כנסת וסגנית שר, שהייתה אחראית על הקצאת הכספים הקואליציוניים של המפלגה – לקח שוחד בסכום כולל של לפחות 425 אלף שקלים, וביקש שוחד בסכום כולל של 880 אלף שקלים", נכתב בפתח גזר הדין.

 

"הנאשם לקח שוחד, וביקש שוחד בכך שהתנה העברת כספי מדינה, וביניהם כספים קואליציוניים של מפלגת "ישראל ביתנו", בהיקף של מיליוני שקלים, לגופים שונים, בכך שאותם גופים ישלמו, לנאשם, מתוך הכספים שהועברו, סכומי שוחד ששימשו את קירשנבאום או את מפלגת "ישראל ביתנו" וביניהן: מימון יחסי ציבור של קירשנבאום; תשלום למקורבים למפלגת "ישראל ביתנו", מבלי שביצעו עבודה כלשהי בתמורה; ומימון טיסות הנאשם ואחר לחו"ל".

 

"אמנם כתוצאה ממעשיו, לא צמחה לנאשם טובת הנאה כלכלית ישירה", נכתב בגזר הדין. "עם זאת, לא ניתן להתעלם מהאינטרס האישי שהיה לנאשם, בביסוס מעמדו במפלגה, במילוי משימותיו כפעיל במפלגה וכיד ימינה של קירשנבאום, ובשימור עמדת הכוח ממנה נהנה במפלגה.

 

"בקשת כספי השוחד – בסך של חצי מליון שקלים, במזומן, על המשמעויות הנלוות לכך, כתנאי להעברת תקציבים שהובטחו זה מכבר – מלמדת על תעוזתו של הנאשם, שפעל להשגת כספי השוחד באופן חסר בושה ונטול מעצורים. הענישה הפלילית, נועדה לשקף את מידת סטיית הנאשם מהנורמה החברתית, תוך מתן ביטוי לעוצמת הפגם המוסרי והערכי שבמעשי הנאשם, ולכן, הזרקור בבחינת מאפיין חומרה ספציפי זה הוא על העקביות והנחישות במעשי השחיתות: העובדה שהסירוב לא מנע מהנאשם לחזור ולדרוש את אותה דרישה פגומה, באופן המבטא את הרקב המוסרי ביחס של הנאשם לכסף הציבורי, שהנאשם נתן ידו לתיעולו למטרות פסולות ומושחתות".

 

ד"ר יונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטת המדינה מסר בתום הדיון: "בית המשפט קיבל את עמדתנו. הנאשם לקח שוחד באופן שיטתי בשלוש פרשות שונות על מנת לקדם את מטרות המפלגה. גזר הדין מידתי וראוי וממחיש את החומרה שבנטילת שוחד על ידי עובדי ציבור בכלל ובמעשיו של הנאשם במקרה זה בפרט". את התיק מנהלים עורכי הדין ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, נטלי קוקוי ומשה עקירב.

 

מסנגוריו של גודובסקי, עוה"ד מאור ברדיצ'בסקי ולירון זילברמן, לא נמסרה תגובה.

 

ליברמן: הוא לא ביקש כלום לעצמו 

 

הפרקליטות דרשה עונש מאסר של לפחות 7 שנים. כך ציין נציג הפרקליטות במסגרת שלב הטיעונים לעונש. הוא אמר  כי "בצע כסף שהוביל את הנאשם לבצע את המעשים".

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב במכתב לבית המשפט המחוזי כי "אינני זוכר שדוד ביקש דבר לעצמו או למשפחתו, וככל שידוע לי הוא מעולם לא השתמש בקשריו האישיים לקידום מטרותיו האישיות, אלא אך ורק על מנת לסייע לנזקקים ולקדם פרוייקטים ציוניים". זאת במסגרת הטיעונים לעונשו של גודובסקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x