$
משפט

פרשת המרמה באורתם סהר: הפרקליטות תכריע אם להעמיד לדין את אמיר נחום

עפ"י החשד המרכזי בפרשה נגד המנכ"ל נחום, ספקים שעבדו עם חברת הבנייה והתשתיות העבירו במקביל מאות אלפי שקלים נגד חשבוניות על "דמי תיווך וייעוץ" לחברה פרטית בבעלותו - אורתם הנדסה

תומר גנון 16:2726.06.18

פרשת המרמה באורתם סהר: למעלה משנתיים לאחר שרשות ני"ע ורשות המסים פתחו בחקירה נגד בעל השליטה ומנכ"ל החברה, אמיר נחום, בחשד לעבירות מרמה ומס, תיק החקירה עובר להכרעת הפרקליטות. כך עולה מהודעה שפרסמה היום (ג') רשות ני"ע. החקירה נפתחה בחודש מאי 2016 על ידי צוות משותף למחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ני"ע, ופקיד שומה חקירות מס הכנסה ת"א.

 

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" על פי החשד המרכזי בפרשה נגד נחום, ספקים שעבדו עם חברת הבנייה והתשתיות העבירו במקביל מאות אלפי שקלים נגד חשבוניות על "דמי תיווך וייעוץ" לחברה פרטית בבעלות נחום — אורתם הנדסה. תשלומים אלה, כך החשד, היו בתמורה לכך שנחום פעל להעסיק את אותם ספקים מתחום האלומיניום, תשתיות הביוב, המנופים ועוד בחברה הציבורית.

 

 

אמיר נחום בדיון הקפאת ההליכים באורתם סהר ב-2016 אמיר נחום בדיון הקפאת ההליכים באורתם סהר ב-2016 צילום: אוראל כהן

 

נחום, כך טענה הרשות במסגרת בקשת המעצר, פעל להסתיר ממוסדות החברה הציבורית את מכלול קשריו העסקיים הפרטיים וזיקותיו הפרטיות ביחס לספקים. בכך הוא גרם בין היתר להצגת פרטים כוזבים בדיווחי החברה ובדוחותיה הכספיים במהלך השנים 2012-2015. בנוסף, על פי החשד, באמצעות יצירת מצגי שווא אלה גרף נחום לכיסו סכומי כסף משמעותיים בהיקף של מיליוני שקלים, תוך שימוש בחשבונות חברת אורתם הנדסה הפרטית ועל חשבונה של אורתם סהר הציבורית.

 

כפי שנחשף בנוסף ב"כלכליסט", עם התפתחות החקירה, ובין היתר אודות לראיות שנאספו בחקירה פנימית שביצע עבור אורתם סהר משרד החקירות ויצמן-יער, עלו ממצאים נוספים נגד שני עובדי החברה – יד ימינו של נחום, אליק גריידי,ומנהלת החשבונות, אשרת מוסינדי. על פי החשד, השניים משכו מהחברה במרמה ובאופן שיטתי מיליוני שקלים לכיסם, תוך הסתרת משיכות אלה בכרטסות הנהלת חשבונות של החברה.

 

גריידי ומוסינדי, שנתבעו על ידי אורתם והגישו בעצמם תביעות נגדה, טענו בחקירתם כי מי שהורה להם לבצע את המשיכות האסורות היה נחום – טענה שהוא הכחיש בתוקף.

 

מעו"ד ירון ליפשס ממשרד כספי ושות', המיצג את אמיר נחום, נמסר בתגובה: "קיבלנו בסיפוק את הודעת הרשות, אשר מאשרת את דברי אמיר, שנזעקו על ידו לכל אורך הדרך, כי נפל קורבן לעלילה וכי המעילה בכספי החברה בוצעה אך ורק על ידי שני עובדי החברה, לכיסם הפרטי, ותוך הסתרתה מהחברה וממנו עצמו. באשר לסוגיית הגילוי הלקוי בדוחות החברה בנוגע לקשריו עם ספקים, אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר בחינת התיק בפרקליטות יתברר כי מר נחום פעל לכל אורך הדרך בתום לב, כשרק טובת החברה עמדה לנגד עיניו".

 

דן נתיב, סנגורם של גריידי ומוסינדי מסר בתגובה: "אנו סומכים ידינו על הפרקליטות ומאמינים כי כבר בשלב זה תשכיל להסיק כי לא נפל כל פגם במעשיהם של מרשיי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x