משפט

בלעדי לכלכליסט

פרשת השוחד: מנהל סניף קניה ב־SBI נעצר ונחקר

לכלכליסט נודע כי מעצרו של דן שחם מהחברה הנכדה של שיכון ובינוי בוצע בסוף החודש שעבר במסגרת חקירת החשד למתן שוחד באפריקה; זאת לאחר שהיה דרוש לחקירה במשך ארבעה חודשים

תומר גנון 20:0716.06.18
התפתחות נוספת בחקירת פרשת השוחד ששילמה לכאורה שיכון ובינוי במזרח אפריקה כדי לזכות במכרזי תשתיות. ל"כלכליסט" נודע כי אחד החשודים המרכזיים בפרשה, מנהל סניף קניה בחברה־הנכדה SBI עד לאחרונה דן שחם, נעצר ונחקר על ידי המשטרה לאחר ששב לישראל בסוף חודש מאי.

 

 

 

שחם היה דרוש לחקירה במשך כארבעה חודשים לפני ששב לישראל. מיד עם הגעתו, הוא נסע מנמל התעופה בן גוריון למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלוד, שמנהלת את החקירה, ושם נעצר ונחקר. בית משפט השלום בראשל"צ שיחרר אותו למעצר בית של יותר משבועיים, שהיה אמור להסתיים אתמול (שבת).

 

 

הארכת המעצר של מנכ"ל שיכון ובינוי, עופר קוטלר הארכת המעצר של מנכ"ל שיכון ובינוי, עופר קוטלר צילום: צביקה טישלר

 

במהלך תקופת מעצר הבית, שאותה העביר בבית אחותו ביישוב מתן, הוא זומן לכמה חקירות נוספות באזהרה בחשד למתן שוחד לעובדי ציבור זרים ורישום כוזב במסמכים תאגיד. ביום חמישי, בעקבות הסכמות בין המשטרה לסנגוריו עוה"ד איתן מעוז ודניאל עינב, שוחרר שחם ממעצר הבית וטס בחזרה למשפחתו המתגוררת באפריקה.

 

במסגרת התנאים המגבילים שהוטלו על שחם, הוא הורחק ל־90 יום ממשרדי קבוצת שיכון ובינוי בארץ ובעולם, ממשרד חברת SBI ומכל חברה אחרת בקבוצה - למעט סניף SBI טנזניה שבו יורשה לעבוד. שחם הפקיד ערבות של 750 אלף שקל.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בידי המשטרה הקלטות רגישות שבהן מתועדים בכירים בחברה, בהם שחם, דנים לכאורה במנגנון תשלומי שוחד במזומן לעובדי ציבור זרים בקניה במספר הזדמנויות. לפי ההקלטות, השוחד לכאורה ניתן כדי לקדם פרויקטים בתחום התשתיות באפריקה, ובהם בניית כבישים. את ההקלטות ביצע שי סקף, עובד לשעבר בקבוצה ששימש איש כספים בסניף בקניה של SBI.

 

סקף, שהחל לעבוד בקבוצה ב־2011, טען בתביעה אזרחית שהגיש כי חשף בשיכון ובינוי מעשי שחיתות חמורים, שבוצעו לאורך שנים רבות ובהיקף רחב. בתביעה נטען כי בפברואר 2016 נדרש סקף לוודא כי תשלומים חריגים במזומן תועדו כהלכה, ובהמשך התברר לו שאלה תשלומי שוחד לעובדי ציבור ולנבחרי ציבור בכירים בכמה מדינות במזרח אפריקה.

 

סקף טוען כי סירב לשתף פעולה עם הפעולות, שלדבריו אינן ראויות ונוגדות את ערכיו ואת צו מצפונו. בתגובה לכך כינה אותו שחם "סיסי" ו"אפס חסר עמוד שדרה". בכתב התביעה נטען כי שחם ניסה להצדיק את מעשיו באמירה: "באפריקה תהיה אפריקאי - כל האפריקאים לוקחים ונותנים שוחד, כולם פה עושים עסקים, אם זו לא החברה אז זו חברה סינית". עוד נטען כי שחם אמר, "למה אתה חושב ששיעור הרווחים פה מגיע ל־40% ובניגריה ל־65%, ואילו בישראל בלחץ מגיעים ל־4%? כי נותנים שוחד, ככה העולם עובד".

 

במשטרה טוענים כי בכירים בשיכון ובינוי, ובהם היו"ר לשעבר רוית ברניב, המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר ומנכ"ל SBI שוויץ לשעבר רוני פאלוך, קיבלו מענקים ובונוסים שהיו קשורים בקשר ישיר לזכייה במכרזים בזכות תשלומי שוחד.

 

לאור זאת, עם תחילת החקירה הקפיאה המשטרה נדל"ן וכספים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים השייכים לשלושה, לצורכי חילוט עתידיים. באחרונה הסכימה המשטרה במסגרת הסדרים לשחרר חלק מהנכסים בחזרה לידיהם.

 

 

 

לאור החשדות, החברה הודיעה בדו"חות הכספיים של 2017 כי היא מקפיאה מענק של 803 אלף שקל ותשלום מבוסס מניות של 734 אלף שקל לפאלוך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x