$
משפט

קרטל הגיזום: עונשי מאסר של עד 11 חודשים למורשעים המרכזיים

בית-המשפט המחוזי ירושלים גזר היום את עונשם של 17 מורשעי קרטל גיזום העצים, שתיאם 18 מכרזים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מול חברת החשמל ורשויות מקומיות. על החברות שהורשעו הוטלו קנסות של מאות אלפי שקלים

תומר גנון 17:5513.06.18

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, נאווה בן אור, גזרה היום (ד') עונשי מאסר בפועל של בין חודש וחצי ל-11 חודשים, עבודות שירות וקנסות כספיים שנעים בין עשרות למאות אלפי שקלים, על 17 מורשעי פרשת קרטל גיזום העצים.

 

 

המעורבים הורשעו בחודש ינואר השנה בעבירות של הסדר כובל בנסיבות מחמירות ובעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. זאת בקשר לתיאום 18 מכרזים של חברת החשמל והעיריות ת"א, פ"ת, חיפה ואור עקיבא. רוב התיאומים נעשו בשנים 2009-2010. חלק מהנאשמים הורשעו גם בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד ובעבירות על חוק איסור הלבנת הון בהיקף מצטבר של כ-15 מיליון שקל.

 

המורשעים המרכזיים בארגון הקרטל שנשלחו למאסר בפועל הם ירון בלווא (11 חודשים), ארז מיארה (8 חודשים), רמי ברזילאי (7 חודשים), אסא קופר (חודשיים), ופרץ קופר (חודש וחצי). על יתר הנאשמים בפרשה נגזרו עונשים של עבודות שירות וקנסות בסך מאות אלפי שקלים.

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

 

בית המשפט הטיל גם קנסות על החברות המעורבות בקרטל. על ש.ו.ת ורד בר כבישים ופיתוח, שבבעלות האחים אסא ופרץ קופר, גזר בית המשפט קנס של חצי מיליון שקל, ובנוסף הורה על חילוט רכושה בסך 350 אלף שקל. על חברת השביל הירוק גזר בית המשפט קנס של 175 אלף שקל, ובנוסף הורה על חילוט רכושה בסך 150 אלף שקל.

 

הפרשה נחקרה על ידי צוות משותף לרשות ההגבלים העסקיים וליחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה. ביולי 2013 הוגשו כתבי-אישום נגד יותר מ-40 נאשמים בפרשה, בגין תיאום המכרזים שהיקפם הכספי המצטבר הגיע לעשרות מיליוני שקלים. יותר מחצי מהנאשמים בפרשה הודו בביצוע העבירות במסגרת הסדרי טיעון.

 

על פי חומרי החקירה שנחשפו בעבר ב"כלכליסט", החקירה העלתה גם שעובדים בחברת החשמל קיבלו טובות הנאה מהגוזמים כדי לקדם את האינטרסים שלהם, אולם בפרקליטות החליטו לא להגיש כתבי אישום נגד כל המעורבים.

 

את התיק ניהלו עוה"ד אשר גושן, אייל פרזון ויצחק שפיגלר מרשות ההגבלים העסקיים, ועוה"ד גלעד סוקולובר, עמרי קופלר ונועה עזרא מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x