שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
רכב

תחזית מדאיגה: השנה ייהרגו 22 איש בתאונות אופניים חשמליים

בדיון בוועדה לביקורת המדינה אמר קובי פלג מהמרכז לחקר הטראומה כי מתחילת השנה נהרגו 10 אנשים בתאונות כאלה. משרד התחבורה: מתכננים 8 שבילים בין עירוניים בעלות של 550 מיליון שקל

תומר הדר 17:4213.06.18

בשנת 2018 ייהרגו 22 רוכבים בתאונות אופניים בישראל. תחזית קודרת זו נמסרה היום (ד') במהלך דיון של הוועדה לביקורת המדינה בנושא מחדל האופניים החשמליים, בה, כך נדמה, היו הצדדים עסוקים בעיקר במתן הסברים המפנים את האחריות לגורמים אחרים.

 

 

לדברי פרופסור קובי פלג מהמרכז הלאומי לחקר הטראומה: "כרגע יש 10 הרוגים, רק מהשנה, מתאונות אופניים חשמליים. אם זה יימשך ככה יהיו פי 3 הרוגים השנה מבשנה שעברה. לגבי העברת הנתונים למשטרה אמר פלג: "יש לי בעיה אתית להעביר נתונים שמיים לגורמים שאינם רפואיים. המשטרה צריכה למצוא דרך לעבוד עם הנתונים הסטטיסטיים הקיימים".

זירת תאונה של אופניים חשמליים זירת תאונה של אופניים חשמליים צילום: יאיר שגיא

 

 

על פי הנתונים שהוצגו במהלך הדיון שהתקיים בוועדה, בכבישי ישראל נוסעים כיום לא פחות מ-210 אלף זוגות אופניים חשמליים. לדברי חן כהן, נציג משרד התחבורה, המשרד נמצא בימים אלה במהלך תכנון של 8 שבילי אופניים בין עירוניים בעלות של 550 מיליון שקל - אך דווקא בתוך הערים הבעיה מחמירה. "אין לנו סמכות לתכנן שבילי אופניים בתוך הערים, אלה נמצאות בסמכות של כל עיריה בנפרד. אחוזי הניצול של תקציבי העיריות לנושא - העומדים על כ100 מיליון שקלים הם נמוכים ביותר".

 

לדברי אבנר פלור, סמנכ"ל תנועה בכיר במשרד התחבורה: "אנחנו רוצים רגולציה מינימלית על האופניים החשמליים. ללא חובת רישום ורישוי. הבעיה היא בעיית אכיפה: בני נוער שרוכבים מתחת לגיל המותר, ורוכבים שלא מצייתים לכללי התנועה. בתוך 3 חודשים נסדיר את סמכויות הפיקוח בין משרד התחבורה ומשרד הכלכלה בכל הנוגע ליבוא הכלים ופיקוח עמידתם בתקן הישראלי. אין מחלוקת לגבי האחריות על מתן התקן עצמו - הנושא באחריות משרד הכלכלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x