$
דעות

יש אלטרנטיבה להשקעה: תשואה עם ערך מוסף

גופים מוסדיים המנהלים את כספנו ומשווקים לנו ביטוחי בריאות לא היססו להשקיע לאחרונה בחברת סיגריות. אפשר גם אחרת: קרנות ענק ומשקיעים רבים בעולם עוברים להשקעות ערכיות, שעושות טוב לחברה ולסביבה

ירון נוידרפר 11:0310.06.18

בשבועות האחרונים היינו עדים להנפקת חברת גלוברנדס, שעיקר עיסוקה בהפצת סיגריות. ההנפקה, לא גדולה מדי במונחי הבורסה המקומית, עוררה עניין וביקושים. מה שעורר את סקרנותי, ולאו דווקא לטובה, היתה העובדה שבהנפקה השתתפו גם גופים מוסדיים ישראליים שמנהלים את הכסף של כולנו ומשווקים לנו ביטוחי בריאות מחד, אבל לא היססו להשקיע בחברה התורמת להגברת העישון ולהגדלת נזקיו והתחלואה שבגינו, מאידך.

 

אפשר גם אחרת. יש מדינות, והן דווקא מהמתקדמות ביותר בתחומי ההשקעות והפיננסים, שהשקעות מסוג זה הופכות בהן בעייתיות יותר ויותר.

 

תהליך חשוב מתרחש בעולם הפיננסי העולמי בשנים האחרונות ואנו עדים לשינוי בדפוסי ההשקעה של המשקיעים. משקיעים, בעיקר בני הדור הצעיר שבהם, אינם מסתפקים עוד במודל הישן של "נעשה כמה שיותר כסף, לא משנה איך..." ויותר ויותר מהם מעדיפים להשקיע את כספם כדי להשיג תשואה, אך גם בהתאם לערכים בהם הם מאמינים. כך נולד למעשה סקטור ההשקעות הנקרא "השקעות אימפקט" או "השקעות חברתיות". דמיינו לעצמכם ספקטרום שבקצה האחד שלו משקיעים פיננסיים המתמקדים בתשואה בלבד, ובקצהו השני פילנתרופים התורמים למטרות חברתיות ללא תשואה (פיננסית) כלל. בין לבין צמח לו פלח של משקיעים שמבקשים לקבל תשואה עבור השקעתם, אבל מבקשים שהשקעתם תעשה טוב לחברה ולסביבה.

 

מנכ"ל בלאקרוק לארי פינק. "הלקוחות שלנו מבקשים מכם להפגין את המנהיגות ואת הבהירות שיניעו לא רק את תשואות ההשקעות שלהם, אלא גם את השגשוג והביטחון של עמיתיהם האזרחים" מנכ"ל בלאקרוק לארי פינק. "הלקוחות שלנו מבקשים מכם להפגין את המנהיגות ואת הבהירות שיניעו לא רק את תשואות ההשקעות שלהם, אלא גם את השגשוג והביטחון של עמיתיהם האזרחים" צילום: בלומברג

 

כאמור, התופעה הזו הפכה בעולם למגמה. מגה משקיעים עוברים להשקעות ערכיות ואחראיות ואף מגייסים לצורך כך קרנות ענק. די אם נזכיר את קרן פורד מארה"ב, שהקצתה מיליארד דולר מנכסיה המושקעים (לא מהתרומות של הקרן) להשקעות אימפקט, או את KKR – ענקית הפרייבט אקוויטי האמריקאית, אשר גייסה קרן חדשה של מיליארד דולר שכל כולה תושקע בהשקעות אימפקט.

 

הצעד המשמעותי מכולם בהקשר זה, הוא ככל הנראה הצהרתו של לארי פינק, מנכ"ל בלאקרוק – חברת ניהול הכספים הגדולה בעולם (המנהלת כ-6.3 טריליון דולר): הוא ביקש ממנהלי החברות בהם משקיעה בלאקרוק, להתאים את מטרותיהן ליצירת ערך חברתי וסביבתי ולא רק ליצירת רווח לבעלי המניות.

 

"בלאקרוק להוטה להשתתף בדיונים על יצירת ערך לטווח הארוך ולעבוד כדי לבנות מסגרת טובה יותר לשירות כל בעלי העניין שלכם. היום, הלקוחות שלנו - שהם הבעלים של החברות שלכם - מבקשים מכם להפגין את המנהיגות ואת הבהירות שיניעו לא רק את תשואות ההשקעות שלהם, אלא גם את השגשוג והביטחון של עמיתיהם האזרחים. אנחנו מביטים קדימה בציפייה לעסוק אתכם בנושאים הללו", כתב פינק. כך, גדל בקצב גבוה מספר המשקיעים בעולם, שלא ישקיעו בחברות נשק, סיגריות, הימורים, פורנו וכדומה. כל אחד לפי התפיסות והערכים בהם הוא מאמין.

 

ומה בישראל? הנושא של השקעות אימפקט נמצא בפיגור לא קטן ביחס לנעשה בעולם. הראשונה לטפל בנושא באופן מובהק היא מנהלת רשות שוק ההון, דורית סלינגר, שפרסמה לפני חודשים אחדים חוזר לגופים המוסדיים, המחייב אותם לפרסם אם בקביעת מדיניות ההשקעה שלהם, הם מתייחסים להיבטים של השקעות אחראיות. זהו צעד ראשון וחשוב ביותר, שעשוי לעודד את הגופים המוסדיים להיכנס לתחום השקעות האינפקט, אולם הדרך לכך עדיין ארוכה. הנפקת גלוברנדס ופרופיל המשקיעים בה, ממחישים עד כמה אנחנו מפגרים בעניין זה אחרי המדינות המפותחות בעולם.

 

למי שאכפת שהכסף שלו יעשה טוב, יש דרך להשפיע. כל אחת ואחד מאתנו יכול לשאול את מנהל ההשקעות שלו, את קרן הפנסיה שלו מדוע השקיעו בסיגריות, ולעודד אותם לפתוח מסלולי השקעה ייחודיים, שההשקעות בהם יעשו טוב גם לחברה ולסביבה, או לפחות לא יזיקו.

 

ראוי וחשוב לציין: השקעת האימפקט אינן בהכרח מילה נרדפת לוויתור של המשקיעים על תשואה. למעשה, ההיפך הוא הנכון. מדובר בהשקעות הנושאות תשואה למשקיע, אך נותנות לו גם ערך מוסף על השקעתו. המשקיע הסביר יכול גם להניח שמי שמתייחס בהוגנות לעובדיו, לספקיו וללקוחותיו, ישיא ערך כלכלי עודף גם לבעלי מניותיו, ומאידך, מי שמזהם את הסביבה ייפגע כלכלית בסופו של דבר וביצועיו יהיו נמוכים יותר.

 

כדי לשפר ולהגדיל את תחום השקעות האימפקט בישראל, להביאו לרמות המקובלות בעולם, ולסייע גם לחברה הישראלית וגם למשקיעים, צריכים המתווכים הפיננסיים בסקטור השקעות האימפקט לחבר בין אותם יזמים חברתיים שיש להם רעיונות טובים בעלי פוטנציאל לשנות את העולם, לבין אותם המשקיעים המחפשים השקעות מניבות עם ערך חברתי מוסף. זה רווחי למשקיעים וזה גם יניב להם תשואה נוספת על התשואה הפיננסית: התשואה החברתית סביבתית.

 

הכותב הוא מנכ"ל חברת Social Finance Israel (חל״צ) המתמחה בהשקעות אימפקט ובייעוץ להשקעות אימפקט

בטל שלח
    לכל התגובות
    x