$
משפט

מפרק ג'נרל טרייד: "פרשה חמורה ביותר של פשיעה כלכלית בשיטת הפירמידה"

עו"ד עדי פיגל הגיש לבית המשפט המחוזי דו"ח שלישי ומטריד שבו מופנית אצבע מאשימה כלפי בעלי השליטה בפלטפורמת המסחר שקרסה, דוד רוזנצוויג ושגיא קדם, שעבדו לפי "נוהל קרב" סדור לשימוש בכספי לקוחותיהם, בהם חולי סרטן וקשישים שנותרו חסרי כל

זוהר שחר לוי ותומר גנון 11:3923.05.18

"מדובר בפרשה חמורה ביותר של פשיעה כלכלית בשיטת הפירמידה, וזאת - בין אם בעלי השליטה התכוונו מראש לגנוב כספי לקוחות (טענה המוכחשת על ידם) ובין אם לגרסת בעלי השליטה 'נעשו טעויות עסקיות, משיקולים לא נכונים: ערבוביה בין הכספים של לקוחות לרווחים של החברות, ושימוש בחלק מהכספים כדי לממן את הפעילות של החברות". זאת השורה התחתונה בדו"ח השלישי, והמטריד, שהגיש הבוקר (ד') המפרק הזמני של פלטפורמת המסחר בבורסה בארה"ב ג'נרל טרייד, עו"ד עדי פיגל, לבית המשפט המחוזי בת"א.

 

 

 

ג'נרל טרייד, שפעלה באופן דומה לזה של שורט טרייד שקרסה גם היא, חייבת כ-30 מיליון שקל לכ-400 סוחרים. על פי הדו"ח, בעלי השליטה בה, דוד רוזנצוויג (רוז) ושגיא קדם, הודו בחקירתם בפני המפרק הזמני כי כספי הלקוחות מעולם לא הופקדו בחשבונות נפרדים, וכן שהם עשו שימשו בכ-5 מיליון דולר להשקעות שבוצעו בחו"ל ונרשמו על שם בעלי השליטה באופן אישי. כספים אלה אינם קיימים יותר, לצערם של המשקיעים.

 

"מדובר עדיין בממצאים מקדמיים", סייג עו"ד פיגל בדו"ח, "אך דומה שיש בדברים שכבר נבחנו עד כה כדי להבהיר מספר סוגיות מהותיות. מדובר בפרשה מורכבת וחובקת עולם (לרבות: ישראל, אנגליה, בליז, ארה"ב הונגריה, בולגריה, גיאורגיה ומלטה), אך באירוע פשוט (וחמור ביותר)".

 

 

דודו רוז דודו רוז צילום מסך יוטיוב

 

 

"עיקרי העובדות שאינן במחלוקת: פעילות ג'נרל טרייד התנהלה תוך עירוב תאגידים שונים; ג'נרל טרייד נוהלה בפועל על ידי בעלי השליטה - דוד רוזנצוויג (הידוע בכינויו דודו רוז) ושגיא קדם - שהכתיבו כל מהלך מהותי בה, ובכלל זה רק לבעלי השליטה הייתה גישה לחשבונות הבנק ויכולת לבצע פעולות (אפילו למנכ"ל החברה לא הייתה גישה לחשבונות הבנק).

 

"עקרון היסוד שהוצג בפני כלל הלקוחות היה כי כל הכספים המועברים על ידם מוחזקים 'בחשבונות בנק הנפרדים מכספי החברה'. כספי הלקוחות לא הופקדו מעולם בחשבונות בנק 'נפרדים', ובעלי השליטה העבירו ועשו בהם שימוש (ברובם ככולם) לצרכים אחרים שנקבעו והוכתבו על ידם (כולל הקמת תאגידים חדשים שנרשמו על שמם).

 

"לכל המאוחר בשלהי שנת 2017 החלו לקוחות רבים לדרוש לקבל את כספם חזרה, אך מאחר ונעשה בהם שימוש כאמור על ידי בעלי השליטה לא ניתן היה להשיב ללקוחות את כספם, ובשלב זה יישמו בעלי השליטה במודע 'נוהל קרב' סדור ומתוכנן היטב במסגרתו הם:

 

א. המשיכו לעשות שימוש בכספי לקוחות

ב. המשיכו להציג בפני הלקוחות "יתרות זכות" שלא קיימות

ג. עיכבו במכוון דרישות מצד לקוחות להשבת כספים (שהיו אמורים להיות מוחזרים תוך 14 יום), תוך שלקוחות ספציפיים כן קיבלו את כספם חזרה (סוגיה זו עוד תיבדק לעומקה).

ד. ולצד כל זאת, ביצעו מהלך מסיבי ביותר לגיוס לקוחות חדשים (שהצטרפו למעגל הנפגעים הנוכחי)".

 

"לא יכולה להיות כל מחלוקת שבעלי השליטה נטלו כספים שלא כדין וכי הם אחראים באופן אישי בגין כל הנזקים הכבדים שנגרמו למאות לקוחות, וקל וחומר אמורים הדברים לאור אותו 'נוהל קרב' שיושם על ידם (לשיטתם) משלהי שנת 2017.

 

"בהקשר זה נזכיר", כתב עו"ד פיגל, "כי בדיון שהתקיים ב-13 במאי, בעזות מצח יוצאת דופן, בעלי השליטה (באמצעות ב"כ) הציגו כי לחברה יש רק "שני נכסים (בעלי השליטה)", וכי צריך לנצל את היכולת והכישורים שלהם על מנת לאפשר להם להמשיך להפעיל את "העסק" ולגייס לקוחות חדשים על מנת לאפשר להם להשיב את כספי הלקוחות שנלקחו. כך, גם לאחר שקרסה "הפירמידה" והתברר כי למעלה מ-400 משפחות איבדו את כספם (חלקם את כל כספם), ביקשו בעלי השליטה, בדיון בפני ביהמ"ש, לאפשר להם להמשיך ליישם את אותו "נוהל קרב" על מנת לגייס לקוחות חדשים שיאפשרו להם להקים את "הפירמידה" מחדש, וכאילו לא היה די בדברים חמורים אלו שנאמרו בדיון, גם לאחר מכן, בפני המפרק הזמני, שבו וטענו בעלי השליטה כי היה זה משגה שלא לאפשר להם להמשיך ולהפעיל את 'העסק'".

 

הנפגעים: חולי סרטן וקשישים

 

המפרק הזמני מוסיף וכותב בדו"ח כי: "היו פרשות חמורות יותר מבחינת היקף הכספים שהועלמו, אך אין ספק שמדובר באחת הפרשות החמורות ביותר בהיבט כמות הנפגעים והיקף הפגיעה (כגון חולי סרטן וקשישים שנותרו חסרי כל, פשוטו כמשמעו) ובפני המפרק הזמני נחשפו מקרים קורעי לב.

 

 

דוד רוזנצוויג בדיון בבית המשפט לפני שבועיים דוד רוזנצוויג בדיון בבית המשפט לפני שבועיים צילום: עמית שעל

 

"היקף וחומרת הפגיעה נובע בראש ובראשונה לאור 'קהל המטרה' אליו כוון מערך השיווק האגרסיבי בהובלת רוז. חלק ניכר מלקוחות החברה שגויסו על בסיס מצגי כזב אינו נמנה על בעלי ממון או גורמים מתוחכמים בשוק ההון אלא על אנשים פשוטים מהיישוב שלא הבינו (וספק רב אם היו יכולים להבין) את הסיכון העצום הכרוך בפעילות, שנעשתה לעיני כל, תוך הפקרה, זלזול ואדישות שאינם מתקבלים על הדעת מצד הרשויות השונות, שלא מנעו (ואף לא פעלו לצמצום) כל אותם נזקים כבדים שנגרמו לבעלי השליטה למאות משפחות.

 

"הרשויות ישבו בחוסר מעש"

 

"'דגל שחור' התנוסס מעל פעילות בעלי השליטה, שנעשתה לעיני כל, אך הרשויות השונות ישבו בחוסר מעש, לא עשו דבר, והפקירו את "הזירה" למסע השיווק האגרסיבי אותו הוביל רוז (בסיוע עובדים רבים, ובהם גם עורכי דין). התנהלות הרשויות בפרשה זו משולה למצב בו בעלי השליטה היו מפיצים לציבור סם מסוכן חדש, והרשויות היו יושבות בחוסר מעש ולא עושות דבר מיוזמתן. גם כאשר היו מבצועות אליהן פניות על ידי אלו שכבר נפגעו, היו הרשויות ממשיכות לשבת בחוסר מעש מוחלט בטענה שאין להן סמכות מאחר והרכבו הכימי של אותו סם אינו נכלל בפקודת הסמים, או כי אין עניין לציבור. כפי שיוצג להלם, המציאות הייתה חמורה בהרבה מהדוגמא הנ"ל.

 

 

עו"ד עדי פיגל, המפרק של חברת ג'נרל טרייד עו"ד עדי פיגל, המפרק של חברת ג'נרל טרייד

 

 

"בנסיבות אלו, המפרק הזמני סבור שיש מקום להעמיק ולבחון (בעתיד) את התנהלותם (ובהתאם האם קיימת להם אחריות) של גורמים נוספים בפרשה (בנוסף על בעלי השליטה וגורמים שהועסקו על ידי ג'נרל), לרבות: בנקים שניהלו את חשבונות הלקוחות, הרשויות השונות, עובדים שונים שהיו מעורבים בפעילות (גיוסי הכספים, כמו גם יישום 'נוהל הקרב' שהוכתב על ידי בעלי השליטה), וראה למשל את תמליל הקלטת השיחה שהתקיימה ב-6 במאי (ימים ספורים לפני תחילת הליכי חדלות הפירעון) בין לקוח לבין עובד של החברה.

 

החברה קורסת, רוז מבקש לצאת לחופשה משפחתית

 

למרות הדו"ח "השחור משחור" עו"ד פיגל מסביר לביהמ"ש מה לדעתו עוד ניתן לעשות. "בשלב זה עיקר המאמצים מוקדשים לצמצום עלויות ואיתור ותפיסה של זכויות ונכסים, שיאפשרו לצמצם את הנזקים הכבדים שנגרמו למאות משפחות, שחלקן נותרו חסרות כל. לצורך כך, ולצורך בחינה מעמיקה יותר שתבוצע בהמשך הדרך לגבי פעילות בעלי השליטה וגורמים מעורבים נוספים, מוקדשים משאבים רבים לצורך בדיקות, איתור וקבלת מידע, ובכלל זה באמצעות חקירות פרונטאליות (המפרק הזמני חקר 15 מעורבים, ז.ש.ל ות.ג).

 

"המפרק הזמני מודע היטב למצוקה העצומה בה מצויים הנפגעים (הרבים), וכאמור המפרק הזמני גם שוחח באופן אישי עם עשרות מהם, אך יש להבין כי איתור ותפיסת הזכויות והנכסים (ככל שאלו קיימים עדיין ולא הושמדו בהרפתקאות כאלו ואחרות ונדרש מיצוי של זכויות תביעה (ככל שקיימות) כלפי גורמים נוספים (מעבר לבעלי השליטה שאחריותם לא מוטלת בספק).

 

"בשולי הדברים, אך לא בשולי חשיבותם במישור האנושי, מוטב יהיה אם בעלי השליטה יפנימו את חומרת הדברים ויצניעו לכת. ההתרשמות הראשונית של המפרק הזמני הינה שקדם מבין זאת לכאורה, אך לא כך הם פני הדברים לגבי רוז, אשר מעבר לדברים המופרכים שהציג בחקירות בפני המפרק הזמני, מצא לנכון לפרסם בפייסבוק "פוסט" בו הוא מציג את "השבוע הנוראי" שעבר עליו ועל אנשים רבים אחרים (לפי הסדר הזה), ואשר הגדיל לעשות שעה שפנה למפרק הזמני בסיום החקירה השנייה (מתוך 3 שהתקיימו עד כה) על מנת לבחון האם המפרק הזמני יהיה מוכן להסכים ליציאתו מהארץ של רוז בעוד מספר שבועות 'לחופשה משפחתית' שתוכננה מראש (מיותר לציין, כי המפרק הזמני מתנגד לכך בכל תוקף). דומה כי הדברים מדברים בעד עצמם וכל המוסיף גורע.

 

"המפרק מבקש: א. להורות לדיסקונט לבנק אגוד להעביר למפרק הזמני את כל הסכום המצוי בחשבונות החברות. ב. לאסור על אשתו של רוז, יעל רוזנצוויג או מי מטעמה לבצע כל דיספוזציה בזכויות/נכסים הרשומים על שמה. ג. לאשר למפרק להתקשר עם יפעת חשבונאות חקירתית לצורך ביצוע חקירה חשבונאית ראשונית ובמיוחד התחקות אחר כספי הלקוחות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שהועלמו על ידי בעלי השליטה. ד. לאשר למפרק להתקשר עם רו"ח גיל סולטן לצורך ניהל הנהלת חשבונות והגשת דיווחים נדרשים לרשויות המס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x