$
משפט

הפרקליטות דורשת 7 שנות מאסר לפחות ליו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר

דאוד גודובסקי הורשע במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד. נציג הפרקליטות בשלב הטיעונים לעונש: "לקיחת שוחד עבור מפלגה פוגעת באמון הציבור"

זוהר שחר לוי 11:4916.05.18

המדינה מבקשת לגזור על דאוד גודובסקי, לשעבר יו"ר מטה ישראל ביתנו, עונש מאסר של לפחות 7 שנים, כך אמר היום (ד') נציג הפרקליטות במסגרת שלב הטיעונים לעונש וציין כי "בצע כסף שהוביל את הנאשם לבצע את המעשים".

 

גודובסקי, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד במסגרת פרשת "ישראל ביתנו" (המוכרת גם כתיק 242), צפוי לקבל עדות אופי תומכת בשבועות הקרובים משר הביטחון אביגדור ליברמן. ליברמן, שלו היכרות ארוכת שנים עם גודובסקי, אמור היה להגיע כבר היום לתת עדות אופי תומכת, אולם לאור המצב הביטחוני לא יכול היה להתייצב בבית המשפט.

 

 

 

גודובסקי לביהמ"ש: "טעיתי, שגיתי ואיבדתי גבולות"

 

גודובסקי עצמו דיבר בפני בית המשפט והביע חרטה על מעשיו: "טעיתי שגיתי, ואיבדתי גבולות, אני מבין את זה היטב אני מתחרט על זה".

 

גודובסקי סיפר על פעילותו הציונית בברית המועצות המתפרקת של סוף שנות ה-80 ועל העלייה לישראל. עוד סיפר כי בשנת 1999 עבר מכרז וקיבל קביעות במשרד הקליטה אך התפטר כבר למחרת כדי לעבור למפלגת ישראל ביתנו שבדיוק הוקמה.

 

"חשבתי", כך לדבריו, "שבפעילות הציבורית במפלגה אצליח לעזור יותר לאנשים, למטרות ציבוריות וציונות. כל מה שאני עושה גם היום זו ציונות פרקטית. זה מה שאני עושה כל חיי. במפלגה לא אומרים לך מה אתה צריך לעשות באופן גורף, אתה מספיק משכיל לבנות לעצמך תפקיד ראיתי עשרות ומאות פניות. כך למשל ניגש אליי אדם לחץ לי יד ואמר תודה, הוא ראה שאני לא מזהה אותו, הוא אמר שהוא מהנדס בזכותי כי עזרתי לו עם בעיה שהייתה לו בוועדת עליה וקליטה בכנסת בשנת 2012. זה אולי פתטי אבל בשביל רגעים כאלו כדאי לחיות. 16 שנים עבדתי במפלגה בכל מיני תפקידים, הייתי בקשר עם הפלג המוניציפאלי של המפלגה, ארגנתי אירועים ותמיד רציתי לעשות הכי טוב הכי יעיל ולהגיע להצלחה. היום אני מדלג על שלב סיום העבודה במפלגה".

 

בהמשך סיפר גודובסקי על סיום עבודתו במפלגה, לאחר שנחשפה החקירה המשטרתית בפרשת ישראל ביתנו ולאחר מעצרו כחשוד בה. "כשסיימתי עם המפלגה עברתי תקופה קשה, היה ברור לי שזה עונש על הטעויות שעשיתי. רציתי לעזור לאנשים, להגיע לתוצאות ולא כדי להתקדם אלא כדי לעזור להם. טעיתי שגיתי, ואיבדתי גבולות אני מבין את זה היטב ואני מתחרט על זה".

 

כשהשופט ירון לוי החל לשאול את גודובסקי על אירועים שיוחסו לו בכתב האישום, כמו קבלת כספים מעמותת איילים, זה השיב לו כי כדי להיכנס לפרטים הללו צריך לנהל משפט ולברר את הדברים. "החלטתי לשפוט את עצמי על הטעויות שלי וכך חתמתי על ההסכם הזה. חסכתי לבית המשפט הרבה ימי שיפוט אבל זה לא העניין העיקרי בעיני. אלא זה שאני מפנים את הטעויות שעשיתי. כואב לי הלב. אם הייתי מחפש דרך אחרת... רציתי לעזור לארגונים ציבוריים שסבלו שנים מול משרדי ממשלה. אני לא נאיבי, מגזר דיני לא ייחרב עולם, יחרבו אולי חיי משפחה אחת. אני מבקש בכל לשון של בקשה לא להרוס את החיים שלי ובעיקר של המשפחה ולקחת בחשבון את כל הנסיבות שלא לקחתי שום דבר לכיסי, לנו אין קרנות וחסכונות. השוטרים שבאו לחפש בביתי עם פרוץ החקירה בשנת 2014 - אחד מהם אמר 'תספר אח"כ בבית המשפט שאין לך כלום חוץ מ-10 ארונות ספרים' זה מה שאני מבקש".

 

לבית המשפט הגיעו קודם לכן כמה וכמה עדי אופי שהעידו על תרומתו הרבה של גודובסקי, על נכונותו לסייע ועל התגייסותו לטובת עולים חודשים. בין היתר הגיע גדי אריאלי, בעבר מנכ"ל הליכוד והיום מנכ"ל מכון היצוא שסיפר על היכרותו עם גודובסקי במהלך התנדבותם בקונגרס היהודי העולמי. "אנחנו מכירים כ-15 שנה", העיד בבית המשפט. "אני חבר שלו ובגלל זה ביקשתי לבוא לפה וביקשתי להעיד על אופיו. הוא איש משפחה, לוקח משימה מהתחלה ועד הסוף, בסך הכול אנחנו עושים עבודה בהתנדבות, במבחן התוצאה כל פעולה שלקח על עצמו, לא שאל שאלות, לקח אחריות ועשה אותה. בעיקר לטובת קהילות יהודיות בעולם, גם בליכוד עבדנו במקביל".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן. ימסור עדות אופי שר הביטחון אביגדור ליברמן. ימסור עדות אופי צילום: אוראל כהן

 

 

גם מקסים פייטרסון, עולה חדש שמכיר את גודובסקי מזה כשנה הגיע להעיד בבית המשפט. לדבריו, הוא עלה לארץ בשנים האחרונות ביחד עם משפחתו, שעוכבה בשדה התעופה עם נחיתתם לארץ. לדבריו, גודובסקי ראה הודעה שכתב בפייסבוק, יצר איתו קשר וסייע בשחרור משפחתו ותשלום לעוה"ד. "הוא נתן את המקסימום", אמר.

 

עולה נוסף, איגור סלצקי, סיפר שקיבל רק לפני כשבוע את תעודת הזהות הישראלית שלו. לדבריו הוא עלה מאוקראינה לפני כשנתיים לקורס רופאים ונתקל בבעיות מול משרד הפנים ואף עמד בפני גירוש. "מישהו נתן לי את הטלפון של דאוד, דיברתי איתו ותוך חודשיים קיבלנו ויזה ולא היינו צריכים לצאת מהארץ. קיבלתי עבודה ובהמשך גם קיבלנו אזרחות. הוא ממש עזר לנו, בלי עזרה שלו לא היינו יכולים להישאר כאן".

 

 

דאוד גודובסקי דאוד גודובסקי צילום: עמית שעל

 

 

גם אשתו ובנו של גודובסקי הגיעו כדי לתמוך בו. בנו ויקטור, חייל בנח"ל, תיאר: "אבא מקסים וחכם שלימד אותי מה זה מוסר עבודה". אשתו עלתה נרגשת לדוכן העדים וסיפרה כי היא נעזרת בו רבות בשל מצבה הרפואי וכי "אני לא יודעת מה יקרה אם הוא ילך לכלא, הוא מחזיק את המשפחה - הוא כל המשפחה".

 

ד"ר יונתן קרמר, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, דרש מבית המשפט להשית על גודובסקי עונש מאסר בפועל של לפחות 7 שנים וכן שיחלטו רכוש וכספים בגובה העבירות המיוחסות לו.

 

לדבריו מדובר במי ששימש בתפקיד בכיר במפלגת ישראל ביתנו, שהיה אמון על נושאים מהותיים במפלגה והיה אחראי על הקשר בין המפלגה לשטח. "יש פה פגיעה במנהל התקין, וגם השוויון בין המפלגות נפגע. לקיחת שוחד עבור מפלגה פוגעת באמון הציבור. הציבור צריך לדעת שהמפלגות נוהגות בתקציב המדינה באחריות וביושר, מי שלוקח עבורה שוחד פוגע באמון הציבור ובמוסדות השלטון. קרמר ציין עוד את מדיניות ההחמרה של בתי המשפט בעבירות של שוחד והלבנת הון בהם הורשע גודובסקי. "מדובר בבצע כסף שהוביל את הנאשם לבצע את המעשים", כך לדבריו.

 

לפי הפרקליטות, נלקחו בחשבון הודאתו של גודובסקי ואת פעילותו ותרומתו לחברה "אלמלא נסיבות אלה היינו מבקשים עונש גבוה יותר". עו"ד קרמר הוסיף: ,אנחנו דורשים שבית המשפט ישית ענישה שתעביר מסר ברור לפיו עובד שפועל להפקת טובות הנאה פסולות יענש. מדובר בעובד ציבור שלקח שוחד בכמה וכמה אירועים".

 

סנגוריו של גודובסקי, עוה"ד מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן ביקשו כי עונשו יעמוד על 6 חודשי עבודות שירות ועד 24 חודשי מאסר. "אין ספק שהוא לא לקח טובת הנאה לעצמו, אמר עו"ד ברדיצ'בסקי. "הוא לא פעל על דעת עצמו, אלא שימש כצינור. היה תפקיד משני בפרשה הזו ומי שסייע לסגנית השר לשעבר, פאינה קירשנבאום. הוא פעל לטובת צרכי הארגון ובמובן הזה לא מעל בתפקידו".

 

ברדיצ'בסקי הוסיף כי ספק אם ניתן להגדיר את גודובסקי כעובד ציבור. "הוא עובד פעיל פוליטית", כך לדבריו. "לכן הערך החברתי כאן נפגע במידה פחותה. לא רק שהוא לא מעל באמון הציבור אלא הפרויקטים שעומדים במרכז כתב האישום הם פרויקטים ציבוריים שהציבור נהנה מהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x