משפט

אחרי 48 שעות של שביתה בנמלים, השר כץ נזכר להתייחס: "רואה בחומרה, הנחיתי להפסיקה"

בית הדין לעבודה דן היום בבקשת נמלי חיפה ואשדוד לפתוח בהליך ביזוי בית הדין נגד ראשי הוועדים - בעקבות הפרת הצווים להפסקת השביתה שהוצאו נגדם שלשום. הדיון התקיים במעמד צד אחד - מאחר שהמשטרה לא איתרה מאז אתמול בערב את ראשי הוועדים. במוצ"ש יתקיים דיון נוסף

ליאור גוטמן 14:4811.05.18

48 שעות אחרי ששערי הכניסה הימיים לישראל הושבתו, שר התחבורה ישראל כץ מתייחס לראשונה ובאופן רשמי למצב.

 

 

"אני רואה בחומרה רבה את התנהגות ועדי ועובדי הנמלים שפתחו בשביתה פראית ומסרבים לציית להחלטות בתי המשפט ולחזור לעבודה", מסר כץ. "הימים בהם הוועדים הכוחניים בנמלים סחטו הטבות חריגות ושכר מופרז תוך איומים לפגוע בשירותים חיוניים חלפו ללא שוב".

 

כץ מזכיר שהרפורמה בנמלים נמצאת בעיצומה והיא אמורה להביא בתוך שנים ספורות להקמת נמלים חדשים ולתחרות, ביטול המונופול והוזלת יוקר המחיה לכלל אזרחי ישראל. "מתוך השקפתי ותפיסת עולמי התחייבתי שהנמלים הקיימים ישודרגו כדי לאפשר תחרות הוגנת, וכך אכן קורה, בדיוק כפי שעשיתי במהפכת התשתיות הגדולה, ברפורמת השמיים הפתוחים, ברפורמה ברכבת ישראל ובתחומים נוספים. הנחתי לזרז את העבודות להקמת הנמלים החדשים ולנקוט בכל האמצעים כדי להפסיק את הפגיעה החמורה במשתמשי התובלה הימית ובכלל אזרחי ישראל", מסכם השר.

 

הנמלים החדשים כבר נמצאים בשלבי בנייה. זה שבדרום נבנה על ידי צ'יינה הארבור הסינית, והוא מקדים את לוח הזמנים לפתיחה בכמה חודשים, כלומר, הפועלים שם כבר התקדמו בלי לחכות להנחייה של השר עם מועד פתיחה משוער של אמצע 2020. בחיפה הנמל נבנה על ידי אשטרום ושפיר, והוא עתיד להיפתח כחצי שנה עד שנה אחרי הנמל באשדוד.

 

שר התחבורה ישראל כץ שר התחבורה ישראל כץ צילום: אוראל כהן

 

 

לפני שעה קלה הסתיים הדיון בבית הדין הארצי לעבודה בבקשת נמלי חיפה ואשדוד לפתוח בהליך ביזוי בית הדין נגד ראשי הוועדים - בעקבות הפרת הצווים להפסקת השביתה שהוצאו נגדם שלשום. הדיון התקיים במעמד צד אחד - מאחר שהמשטרה לא איתרה, מאז אתמול בערב, את ראשי הוועדים. במוצ"ש יקיים ביה"ד דיון נוסף.

 

הנהלת נמל חיפה, שהגישה את הבקשה הבוקר, לא הסתפקה בבקשה לייחס ביזיון רק לעובדי הנמל, וצירפה גם את בכירי ההסתדרות שאחראים על ענף התחבורה הימית. ביה"ד הוציא צווי הבאה באמצעות המשטרה לחברי הוועדים בחיפה. אם ייתפסו ישוחררו רק בהפקדת ערובה בסך 20 אלף שקל כל אחד. הם יובאו לדיון שיתקיים במוצ"ש.

  

 

 צילום: אוראל כהן

 

 

שלשום בצהרים פתחו עובדי נמלי אשדוד וחיפה בשביתה כוללת בכל הרציפים; זאת, על רקע הסחבת שנרשמת שם בכל הקשור למשא ומתן שיש לוועדי הנמלים מול המדינה בנושא הרפורמה. בהודעה ששלח נמל אשדוד לכל הלקוחות שלו הוא כתב כי "בשעה זו החלה שביתה פראית בנמל ולא ניתן שירות לאוניות ומשאיות בכל סוגי המטענים".

 

יצוין שרק השבוע פסק ביה"ד לעבודה בבאר שבע שעל עובדי הנמל אסור לשבות או לשבש את העבודה עד לסיומו של מו"מ בין המדינה להסתדרות על אופי הרפורמה. גם בנמל חיפה כינסו העובדים אסיפות חירום והרציפים שם הושבתו.

 

מחברת נמל אשדוד נמסר: "אנו ממשיכים לפעול בכל דרך חוקית בכדי להשיב את העבודה בנמל לסדרה בביצוע תפוקות תפעוליות גבוהות ומתן שירות מעולה ללקוחות. נמל אשדוד, המהווה את שער הכניסה הכלכלי לישראל, הוא מפעל חיוני והשבתתו פוגעת באופן אנוש במשק, בתעשיינים, ביבואנים והייצואנים. ההסתדרות והוועדים חייבים לשאת באחריות למצב הקיצוני שנוצר השבוע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x