$
משפט

הסניגורית של דנקנר: "אנחנו מסבירים הכל ומתייחסים אלינו כשקופים"

הבוקר נמשכים הדיונים בערעורים בפרשת אי.ד.בי בביהמ"ש העליון. התובעים צפויים להתמקד בדרישת הפרקליטות להחמיר את העונשים, ולקבוע מתחמי ענישה של 5-3 שנות מאסר לנוחי דנקנר ושל 4.5-2.5 שנות מאסר לאיתי שטרום

תומר גנון 13:0125.04.18

 

 
הבוקר (ד') נמשכים בבית המשפט העליון בירושלים הדיונים בערעורים שהוגשו בפרשת הרצת מניות אי.די.בי אחזקות. פרשה שבמסגרתה הורשעו ביולי 2016 בעל השליטה והיו"ר לשעבר, נוחי דנקנר, ובנקאי ההשקעות, איתי שטרום, בהרצת מניות החברה ובהלבנת הון בסמוך להנפקה בפברואר 2012. דנקנר הורשע בנוסף גם בעבירות דיווח לפי חוק ני"ע. 
 
12:42
 
הסניגורית של דנקנר, מיכל רוזן, סיכמה את דבריה: "דנקנר הפסיד את הזכות להיות זכאי, וזה לא כדין. יש פה הרבה מעבר לספק סביר. אנחנו מבקשים להפוך את הכרעת הדין".
 
הסניגורית של איתי שטרום, איריס ניב-סבאג פתחה את דבריה: "כשהמדינה אומרת שיש לה מצבור ראיות בלי עד המדינה, אני מבקשת מבית המשפט לקרוא את סיכומנו, ולא להתעלם מהסבירם שנתנו והראיות שהובאו. גם כשמרכיבים פאזל במשפט פלילי, צריך להיות זהירים. יש כאן חלקים שלא משתלבים. יש מאסה של ראיות שנשארו מחוץ לפאזל".
 
עוד הוסיפה ניב-סבאג: ניב-סבאג: "אין פה קונספירציה. זה שדנקנר יודע על הפעילות של שטרום זה לא אומר כלום".
 
12:13
 
הסנגורית של דנקנר מיכל רוזן פותחת וחוזרת על התזה שלו: "בלי עד המדינה אין תיק. העדות שלו קרסה, ולכן לא הוכחה כוונה פלילית".
 

בדיון התגלעה מחלוקת על משפט שאמר דנקנר בחקירה: חלק אומרים שדנקנר אמר כי סמך על שטרום וחלק טוענים שהוא אמר ששמח משטרום. 

 

התובעת קורין אומרת שהקשיבה להקלטה לפני הדיון ושזה סמך. הסנגורית רוזן טוענת שהיא ועורכי הדין במשרדה הקשיבו ושמעו שמח. הנדל מעיר בחיוך: "אנחנו לא נסמוך על אף אחד בזה".

 

רוזן טענה שוב: "הכל היה אקראי. דנקנר לא עשה כלום. הוא לא יזם כלום. היה לו שיח עם מאות משקיעים. הוא הפנה לשטרום כי הוא ביקש ממנו, ואין עם זה בעיה. הוא מפנה לשטרום כי הוא לא האמין שישקיעו בהפניה והוא שמח שיקנו משטרום".

 

על מסרוני יוסי ויליגר אמרה רוזן כי, "התביעה מטעה את בית המשפט. דנקנר לא יגיד לו 'יוסי ידידי אני לא מאמין לך'. הוא עודד אותו לקנות ואין בעיה שזה יהיה מחוץ לבורסה. דנקנר היה עסוק באותו יום בהנפקה. אז להגיד לכל מילה ככה או ככה?"

 

בהמשך לכך אמרה רוזן: "דנקנר מסביר הכל ומתייחסים אלינו כשקופים".

 

10:57
 

לבני מתמודד עם הקביעה של כבוב שדנקנר לא פעל כדי "לעקוץ" את שוק ההון. "אתה לא יכול להתנהג ככה כשאתה נוחי דנקנר. זה לא היה פיתוי של רגע. זה היה אולי ספונטני, אבל זה כלל הרבה שלבים: פנייה לבנק, מחלצים, הלוואה. בכל רגע היה ניתן להתעשת. הוא לא עצר. הסתיר מכולם את הקשר עם שטרום".

 

לבני: "אנחנו לא מזלזלים בתרומה החברתית של דנקנר ולא חולקים עליה. אבל אם ניתן כל פעם שיקול מוגבר לשיקולים אישיים, לא ניתן להחמיר בענישה. תמיד יש שיקולים אישיים. דנקנר זלזל במחיר שאנשים שרוכשים בשוק יכולים לשלם בגלל הפעילות המרמתית. אני בטוח שגם המחלצים לא היו שמחים לדעת את זה"
 
10:40 "דנקנר רימה כדי לשמור על השליטה באי.די.בי, צריך תג מחיר גבוה לזה"
 
התובע לבני מקפץ בזמן הטיעון קדימה ואחורה: "האינטרס של דנקנר היה לשמור על השליטה שלו באי.די.בי. אומרים: 'זה מפעל חייו ואפשר להבין'. אז אי אפשר להבין. יש שיקול של הרתעה. עבירות כלכליות הן רציונליות. אדם שוקל תועלת והפסד. אנחנו רוצים שיבינו שיש תג מחיר גבוה לדברים כאלה".
 
הנדל מבקש מהתביעה להתמודד עם הטענה שלא היה נזק בפעילות. התובע ליבני: "היקפי התרמית גדולים. דנקנר, האיש שכולם יודעים מיהו, יוצר מצג שווא בשוק ההון. זה חמור".
 
התובע לבני על הנסיבות המחמירות של הפרשה: "אנשים יכלו להפסיד את המכנסיים. רגע אחרי שהופסקה הפעילות התרמתית, שיצרה מצג שווא של התעניינות, השער קרס. בתיק ה'גבולי' הזה שמדברים עליו גויסו 321 מיליון שקלים".
 
10:20
 
קורין: "אנחנו לא נטען שעד המדינה שיקר ואין לנו בעיה להגיד את זה כשצריך" שמישהו משקר". קרא: "אין לנו אמירה לגבי העניין הזה של כבוב. יש אמירת אמינות לגבי חלקים אחרים של עדות. אבל אין לנו משהו לגבי זה. מה ההסבר שלכם?"
 
קורין מקריאה מה שאמר כבוב: "לעדות שלג יש משקל מוגבל, אבל מצאתי אותה אמינה". היא מוסיפה: "הוא לא קבע ששיקר בנקודה הזאת של הפגישה. הוא לא קבע שלא אמר אמת. שלג העיד שהייתה פגישה גם לפני שהיה עד מדינה".
 
 
10:00
 
התובעת קורין מפנה לראיה שהיא מגדירה כ"מוחצת": "המסרונים שחוקרי רשות ני"ע שיחזרו מהטלפון של ויליגר, הם כמעט כל התיק". קורין מזכירה שדנקנר טען במשפט שהוא לא האמין שוילגר ישקיע בכלל. קורין: "המסרון הזה מוכיח שזה ממש לא היה ככה. ומה שהוא רצה זה חילוץ לשטרום שעזר לו".
 
(במסרון כותב דנקנר לויליגר: "יוסי, תודה על הבוקר. אתה יכול להגדיל דרך איתי?"
ויליגר כותב בתשובה: "הזמנו 5,6 בהנפקה. אתה מעדיף שאקנה ממנו בשוק?"
דנקנר: "אם אפשר. מאוד יעזור"
ויליגר: "אוקי. יטופל") 
 
9:30

 

התובעת חנה קורין תקפה את הטענה ששטרום האמין באי.די.בי: "למה אדם פתאום סוחר ככה? זורק סכומי כסף אדירים לשוק ולא קונה לאט ובסבלנות ומחפש מחיר טוב? מה קרה שאדם כמה ימים לפני מתחייב לתת 2 מיליון לדנקנר, ופתאום ביום לפני ההנפקה משתולל? השוק הגיב למצג השווא הזה, וכך העידו הרכושים שם".

 

קורין חוזרת לשלג: "המסרונים שלו עם שטרום מספרים סיפור אחר מזה של שטרום. שלג שאל אותו למה לסחור ככה? למה לא למצע? אמר שההנפקה הולכת לא טוב יהיו הפסדים. שטרום אמר לו: כל מה שתקנה אני מוכר. תקנה הכל יש לי קונים".

 

קורין חזרה על התזה המרכזית של התביעה: "אם שטרום מאמין בחברה, למה הוא לא שם כסף בהנפקה ביותר זול? שם היו לו גם סוכריות בתוך החבילה - אופציות. אבל הוא רץ וקונה בשוק ביוקר, וזורק החוצה מהשוק. זה לא מיצוע. וזה גם אנשי המקצוע העידו"

 

התובעת קורין מתמודדת עם הטענה של שטרום שהוא בכלל לא מבין מסחר, ששלג הוא זה שידע הכל. "מניפולציה במסחר לא הייתה זרה לשטרום, ואנחנו שמענו את זה בהאזנות סתר בתיק. הוא הנחה שם סוחר למכור ולקנות ואיך. הוא הבין יופי מה הוא עושה שם". 

 
 
נוחי דנקנר בדיון הקודם בביהמ"ש העליון נוחי דנקנר בדיון הקודם בביהמ"ש העליון צילום: תומר גנון
 

9:15

 

התובעת חנה קורין פתחה את דבריה עם מטאפורה מתחום הביגוד המסבירה מדוע בחרו בעד המדינה עדי שלג: "חיפשנו שלייקס, וזה היה שלג. אמרו שחיפשנו את הראש של דנקנר, ואני מוחה. באישום של מי שהיה יו"ר חברה חזקה במשק, צריך חוץ מהראיות גם שלייקס שהמכנסיים לא יפלו".

 

השופט הנדל ביקש לשמוע איך התביעה מתמודדת עם טענות ההגנה שכל ההחלטות בהנפקה היו כלכליות - החלטת ההשקעה, החברים שנתנו כתף.

 

התובעת קורין השיבה על כך: "שטרום התחייב להשקיע 2 מיליון בהנפקה, ופתאום בבוקר ה-21 זורק 15 מיליון שקל לשוק. סכום אדיר. בחברה בלי הון עצמי, שסגר כי הייתה ספקולטיבית, ככה לדבריו פתאום מהבטן. הימור. הוא לא נתן הסבר מניח את הדעת למהפך הזה פתאום. אי אפשר לקבל את זה בהיגיון ובשכל הישר"

 

   

דנקנר צפוי לקבל 3-5 שנות מאסר

 

בגזר הדין, שניתן כבר בדצמבר 2016, הטיל שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, עונש מאסר של שנתיים בפועל על דנקנר ושנת מאסר בפועל על שטרום. כמו כן גזר עליהם כבוב עונש של שנת מאסר על תנאי וקנס של 800 אלף שקלים (דנקנר) ו-500 אלף שקלים (שטרום). על אי.די.בי אחזקות הוטל קנס של 250 אלף שקל, ועל קלוז טריידינג (לשעבר ISP) הטיל 150 אלף שקל.

 

נוחי דנקנר בבית המשפט נוחי דנקנר בבית המשפט צילום: אוהד צויגנברג

 

לאחר שביום שני נשמעו טענות ההגנה לבטל את ההרשעה, או לחלופין להקל בעונש, הדיון הבוקר ייפתח בהמשך טענות התביעה. השופטים ניל הנדל, ג'ורג' קרא ודוד מינץ, שמעו ביום שני את טענות התובעים, עו"ד חנה קורין, סגנית מנהלת מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ויוני לבני, סגן בכיר במחלקה, לעניין ההרשעה ועבירת הלבנת ההון. היום הם צפויים להתמקד בדרישת הפרקליטות להחמיר את העונשים, ולקבוע מתחמי ענישה של 5-3 שנות מאסר לדנקנר ושל 4.5-2.5 שנות מאסר לשטרום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x