$
משפט

תקדים: גבייה מנהלית לא עוצרת התיישנות בהליך אזרחי

על פי פסק דין תקדימי בעליון, אם עירייה בחרה לגבות חוב ארנונה על ידי פתיחה בהליכי גבייה מנהליים ובמקביל להגיש תביעה אזרחית, ההליכים המנהליים (כמו קנסות ועיקולים) אינם עוצרים את מרוץ ההתיישנות של עילת התביעה האזרחית שלה

זוהר שחר לוי 08:1523.04.18
פסק דין תקדימי של העליון שם סוף לפסיקות הסותרות של בתי המשפט המחוזיים בשאלה אם הליכי גבייה מנהליים עוצרים את מרוץ ההתיישנות בהליך אזרחי. על פי פסק הדין, אם עירייה בחרה לגבות חוב ארנונה על ידי פתיחה בהליכי גבייה מנהליים ובמקביל להגיש תביעה אזרחית, ההליכים המנהליים (כמו קנסות ועיקולים) אינם עוצרים את מרוץ ההתיישנות של עילת התביעה האזרחית שלה.

 

פסק דין תקדימי פסק דין תקדימי צילום: שאטרסטוק

 

 

פסק הדין ניתן בסכסוך בין עיריית ירושלים לתושב העיר צבי פרידמן על חוב ארנונה של כ־106 אלף שקל שנוצר בשנים 2008-2000. ב־2015 הגישה העירייה לבית משפט השלום תביעה נגד החייב. התושב טען להתיישנות החוב, שכן חלפו יותר מ־15 שנה מיום התגבשות החוב ויותר משבע שנים מאז השנה האחרונה של החוב. העירייה טענה בתגובה כי התביעה לא התיישנה מפני שלאורך השנים ננקטו הליכי גבייה מנהליים שלשיטתה עצרו את מרוץ ההתיישנות.

 

על פי “הלכת פרידמן”, שקבע העליון, “הליכי גבייה מנהליים אינם עוצרים או מאפסים את מרוץ ההתיישנות”. השופט ניל הנדל קיבל את עמדת היועמ”ש, שיוצג על ידי עו”ד חגית שפיצר. הנדל גם הבהיר שהמחוקק העניק לרשות המקומית אפיק גבייה מיוחד בדמות גבייה מנהלית, שבו אינה מסוגלת להשתמש כבעל דין רגיל בהליך אזרחי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x