$
דעות

פרשנות

ביטוח לאומי: בינתיים חצי רפורמה

עדיף היה להפוך את מועצת ביטוח לאומי לדירקטוריון בעל סמכויות, אלא שהכנסת לא תספיק

שחר אילן 07:5422.04.18
מועצת ביטוח לאומי היא מהגופים החשובים והזניחים ביותר במדינה גם יחד; חשובה בהיותה מוגדרת כרשות העליונה של ביטוח לאומי, וזניחה בביצועיה בפועל. ראוי היה שבראש ביטוח לאומי יעמוד גוף ציבורי חזק שינקוט עמדה במחלוקות חברתיות, ובייחוד במאבק על הלאמת עודפי התקציב של ביטוח לאומי. ראוי היה שלביטוח לאומי יהיה גוף מפקח חזק שידרוש לשפר את השירות. על רקע זה, שר הרווחה חיים כץ צודק. יש צורך ברפורמה מקיפה.

 

אלא שבכלל לא בטוח שהרפורמה שמציע כץ מספיקה. רבים סבורים שהיה עדיף להפוך את המועצה לדירקטוריון בעל סמכויות. בלי תוספת סמכויות, המועצה המצומצמת תהיה יעילה יותר, אבל עדיין קצוצת כנפיים. הבעיה היא שהוספת סמכויות מחייבת שינוי חקיקה, ואין כנראה אפשרות להספיק זאת בקדנציה הנוכחית שצפויה להסתיים בכנס הקיץ של הכנסת שיחל בשבוע הבא.

 

עולה השאלה האם כץ יספיק להעביר את קיצוץ מספר החברים בכנסת. מכיוון שמדובר בתקנות שאישורן דורש רק הצבעה אחת בוועדת העבודה והרווחה ולא שלוש קריאות, יש סיכוי שכן. נטען בעבר נגד כץ שהוא מרבה למנות למועצת ביטוח לאומי את מקורביו. הרפורמה אכן תחזק את עמדת השר במועצה, כיוון שלמינוייו יהיה רוב. אלא שהמועצה הבאה תתמנה רק ב־2020, כך שהרפורמה של כץ תשרת כבר את השר הבא.

 

 

ביטוח לאומי ביטוח לאומי צילום: טל שחר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x