$
משפט

פרשת ישראל ביתנו: קנס ומאסר על תנאי לאשתו של מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר

בתיה כהן, שבעלה נאשם גם הוא במסגרת הפרשה, הורשעה במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של שיבוש מהלכי משפט, בכך שהעבירה מסמכים כוזבים שהכין בעלה, לידי חוקרי המשטרה

זוהר שחר לוי 15:1815.04.18

פרשת ישראל ביתנו: בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (א') קנס של 35 אלף שקל ומאסר על תנאי על בתיה כהן, אשתו של מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, רמי כהן, הנאשם גם הוא במסגרת הפרשה. כהן הורשעה, במסגרת הסדר טיעון שהושג בהליך גישור, בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

 

 

 

במסגרת ההסדר, שקיבל את אישורו של שופט המחוזי בתל אביב, גלעד נויטל, נידונה כהן ל-6 חודשי מאסר על תנאי והיא תשלם קנס של 35 אלף שקל.

 

כתב האישום המתוקן בעניינה של כהן מייחס לה שיבוש מהלכי חקירה לאחר שלטענת הפרקליטות העבירה מסמכים כוזבים שהכין בעלה, לידי חוקרי המשטרה – והציגה אותם כמסמכים אותנטיים למרות שידעה שאינם כאלה.

 

מימין: בתיה כהן, אשתו של רמי כהן לשעבר מנכ"ל משרד החקלאות מימין: בתיה כהן, אשתו של רמי כהן לשעבר מנכ"ל משרד החקלאות צילום: שאול גולן

 

על פי כתב האישום המתוקן שבו הורשעה, ביולי 2013 יצר רמי כהן, ארבעה מסמכים אשר נועדו להציג מצג כוזב באשר למהות הקשר שבינו לבין איגוד הכדורסל, ולהסתיר את הטעם האמיתי שבגינו קיבל כספים מן האיגוד. בין השאר יצר מסמך שאישר בדיעבד את ההתקשרות בין איגוד הכדורסל לבין החברה שבבעלותו ובבעלות אשתו – "ב.כ. עומר". מסמך זה אישר עבורו למעשה שכר טרחה של 17 אלף שקל בחודש למשך מספר חודשים זאת למרות שהוא עצמו קיבל עמלה על העברת התקציב לאיגוד ממפלגת ישראל ביתנו. בהצעת ההתקשרות הוצגה הנאשמת כמי שעמדה בקשר מול האיגוד למרות שרק בעלה עמד בקשר מולו. למסמך הוספה גם חתימתה.

 

במסמך נוסף שנוצר באותו הזמן, הכין כהן מכתב, כביכול מאשתו, למכרה שניהלה חברת הנעלה. במסמך זה פונה כביכול הנאשמת למכרה ומבקשת ממנה כי חברת ההנהלה תתרום ציוד לאיגוד הכדורסל. המכתב הוכן כאמור ביולי 2013 אך תוארך ליוני 2012. המכרה סירבה לקחת חלק בדבר והשיבה את המכתב לידיו של כהן.

 

רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר צילום: אוראל כהן

 

בינואר 2014, כך לפי כתב האישום המתוקן, זומנה כהן למסור עדות, שלא באזהרה במשטרה, במסגרת הפרשה ובמסגרת בירור התלונה ביחס לאי סדרים באיגוד הכדורסל. בני הזוג כהן העבירו את המסמכים הכוזבים לידי השוטרים והנאשמת הציגה אותם בעדותה כמסמכים אותנטיים "זאת בשעה רמי כהן והנאשמת היו מודעים לכך שהעבירו לידי חוקרי המשטרה, במסגרת חקירה משטרתית, מסמכים שמציגים מצגים כוזבים ושעתידים להטעותם", לשון כתב האישום.

 

"מדובר במקרה מיוחד בנסיבות ייחודיו"

 

במסגרת הליך גישור הוגש לבית המשפט הסדר טיעון בעניינה של כהן, על ידי סנגורה עו"ד אבי חימי ונציג הפרקליטות דר' מאור אבן חן.

 

"אין חולק שעבירה זו של שיבוש מהלכי משפט היא עבירה שיש למגר", כתב השופט נויטל בגזר הדין. "היא עבירה שגם היא חותרת תחת שלטון החוק. בעבירה זו יש בענישה בדרך כלל, צורך ליצוק גם מסר של הרתעה".

 

בית המשפט קיבל את ההסדר בעניינה וציין כי מדובר במקרה מיוחד בנסיבות ייחודיות וכי בין השאר יש להקל בעניינה לאור הודאתה ולאור נסיבות מקלות בהן מצבה הרפואי.

 

"שני הצדדים", הוסיף השופט בגזר הדין, "ביקשו מבית המשפט לאמץ את הסדר הטיעון. על פי פסיקת העליון, למעט מקרים נדירים ויוצאי דופן במיוחד, בתי המשפט יאמצו הסדרי טיעון, זאת לא כל שכן כאשר שיקולי התביעה לעריכת ההסדר סבירים ועולים בקנה אחד עם האינטרס הציבורי. כך הוא המקרה שבפני".

 

פרשה 242 מנוהלת על ידי עוה"ד ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, נטלי קוקוי ומשה עקירב מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x