שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קריירה

רוצים להיות עצמאים? תתחילו להתכונן שנה לפני

מדוע כולנו חייבים לפתח את היכולת להיות עצמאים? כי ככל הנראה, מקום העבודה שלנו אינו מספק ערובה לחיים של נוחות וחוסר דאגות. מצד שני, היציאה אל העצמאות נראית לנו כמעשה אמיץ, או אפילו פזיז. תכנון מוקדם בשנה שלפני היציאה לדרך עשוי להיות ההבדל בין הצלחה לכישלון. כתבה שנייה בסדרה

אייל לינור 15:0213.04.18

השנה הראשונה היא שנה ללא שינה

 

כעצמאיים, הדבר הכי חשוב זה לישון. שינה שומרת על המוח שלנו חד ומפוקס, היא שומרת עלינו רגועים אל מול הקשיים, היא המפתח להצלחה. הסוד הגדול בשנת לילה טובה כעצמאי, הוא לא להיזרק בבת אחת אל עולם זר, אלא להכין לעצמכם מצע נוח שיאפשר לכם לעבור בשלום את שלב ההישרדות. השנה האחרונה שלכם כשכירים, היא הזמן הטוב ביותר לבנות את התשתיות לשנים המאתגרות שיגיעו ולהיות מוכנים לכל.

 

למאמר הראשון בסדרה: למה אתם חייבים להיות עצמאים – ועכשיו - לחצו כאן

 

למה חייבים להתכונן שנה קודם?

 

בואו נגיד שאתם מתכננים טיול של חודש לצפון וייטנאם. האם חשבתם פשוט להגיע לנתב"ג עם הבגדים שעליכם, לחפש כרטיס פנוי, לעלות על מטוס ומשם כבר להסתדר? ברור שלא. אז ממש כמו שמתכננים נסיעה גדולה לחו"ל, תתחילו לתכנן כבר עכשיו, כשעדין יש לכם מקום עבודה מסודר: ערכו רשימת לקוחות פוטנציאליים, בחנו את השוק, דברו עם רואה חשבון, למדו איך עושים גביה, למדו איך פותחים עוסק מורשה, מי יבנה לכם אתר, איפה מדפיסים כרטיסי ביקור, איך כותבים הצעת מחיר וכו. יציאה לעצמאות היא מסע מורכב, חבל שתוציאו אנרגיה מיותרת על ביורוקרטיות כשיש לכם מטרות הרבה יותר גדולות בחיים.

 

כרטיס ביקור כרטיס ביקור צילום: שאטרסטוק

 

 

התייעצו עם האנשים הנכונים

 

כשתספרו לחברים על התכניות, תגלו שכולם אוהבים לתת עצות. חבריכם השכירים, ימצאו כל סיבה שבעולם מדוע אתם עומדים להיכשל. הם לא נגדכם, הם בסך הכול מעניקים לכם חינם את רשימת הפחדים והחששות שצברו עם השנים. הם יצננו את ההתלהבות שלכם, ובשורה התחתונה אין להם הרבה מה לתרום. אז עם מי להתייעץ? חפשו כאלה שעברו את המסלול שאתם שואפים אליו. חפשו שכירים לשעבר שיצאו מארגון גדול והצליחו לפלס לעצמם דרך ובהצלחה. רק הם ידעו להעניק לכם את הידע הנדרש אבל חשוב מזה, את האנרגיה והאמונה שכל זה אפשרי.

 

בנו את ארגז הכלים הייחודי שלכם

 

גם אם הייתם המומחים הגדולים בתחומכם, הרי שבעצם עבדתם עם הכלים שקיבלתם במקום העבודה שלכם. בעולם העצמאיים לא תוכלו לצאת ולשווק את כלי העבודה והשיטות של הארגון בו עבדתם. העולם שבחוץ יצפה מכם לאמירה ייחודית וסט כלים שאתם פיתחתם. נצלו את השנה הזו כדי לבחון מהו הערך הייחודי שאתם יכולים להביא, גם ללא קשר לעבודתכם הקודמת. התחילו לפתח אותם כבר עכשיו. 

 

כעצמאיים, הדבר הכי חשוב זה לישון כעצמאיים, הדבר הכי חשוב זה לישון צילום: shutterstock

 

תיפגשו תיפגשו תיפגשו

 

עם כל הכבוד לפייסבוק, לינקדאין ושאר הירקות, לקוחות אמתיים מגיעים מפגישות פנים אל פנים. מלאו את היומן: לקוחות לשעבר, עובדים לשעבר, קולגות, יועצים בתחומים מקבילים, חברים עם קשרים, אנשים שאתם מעריכים את דעתם. אולי אין להם משהו קונקרטי עבורכם כרגע. אבל עכשיו הם יודעים שאתם עומדים לצאת לשוק. זה מאד יעזור להתחיל את השנה הראשונה עם מאגר לקוחות פוטנציאלים..

 

כדאי שתדעו להיות קצת מהכול 

 

כעצמאיים תגלו שאתם מתבקשים לתת פתרונות בתחומים שמעולם לא עסקתם בעבר. לכן חשוב ביותר שתלמדו כבר עכשיו, שפות חדשות ותחומים חדשים שלא מתחום התמחותכם הישיר. כעצמאיים תצטרכו להיות סוג של "לדרמן" – כדאי שתדעו להיות קצת מהכול. כדי שלא תאלצו לסרב להצעה לפרויקט שאינו בתחום ההתמחות הישיר שלכם – נסו למצוא דרך שבה תוכלו לייצר פתרון בכלים חדשים שתביאו לשולחן.

 

גבשו את החבורה שלכם

 

השנה הזו, היא זמן מעולה לייצר קואליציית עצמאיים שאיתם תתחילו לשתף פעולה. צרו חבורת מומחים, בתחומים מקבילים שתלך יחד אתכם לכל מקום. ייעוץ הוא מקצוע בודד – חבורת אנשים טובים שילכו אתכם יחד מהווה קבוצת תמיכה חמה שעונה גם על הצורך בחום אנושי. וזה לא פחות חשוב. החבורה שתגבשו סביבכם תהיה גם מנוע לידים מעולה, שהרי כמו שאתם מביאים אותם לפרויקטים שלך – הם יביאו אתכם לפרויקטים שלהם. אל תהיו לבד.

 

חשוב להתייעץ חשוב להתייעץ צילום: שאטרסטוק

 

הכירו היטב את התחרות שלכם

 

אחד הצדדים שתאלצו לפגוש כעצמאיים יהיה התחרות הישירה. כמה טובים שלא תהיו, יהיו פעמים שבמקומכם יבחר מישהו אחר המעוניין באותו פרויקט בדיוק. כדי להצליח כעצמאיים אתם חייבים לדעת מי מגיע לאותם חדרים אליהם אתם שואפים להיכנס. מה הם מציעים, כמה הם מחייבים, אל מי הם מחוברים. רוצים "טריק מלוכלך?" נסו להשיג הצעת מחיר שלהם, שימו יד על מצגות שלהם – כך תוכלו לדעת בדיוק מה הם מציעים ואיך להתחרות כבר ביומכם הראשון מחוץ לחממה.

 

חפשו רק לקוח אחד

 

שכירים רבים מתקשים לצאת החוצה בגלל המחשבה המטרידה של "איך אוכל להביא לקוחות?" ההמלצה שלי היא: אל תחשבו "לקוחות" תחשבו "לקוח". במקום לעמוד מבולבלים אל מול שאלה מופשטת התמקדו בקונקרטי והממשי. חפשו רק את המקום הראשון שייתן לכם להיכנס כעצמאיים ויעניק לכם את הביטחון ביכולת שלכם לעמוד בזכות עצמכם. הלקוח הראשון האחד הזה ילמד אתכם את כל מה שתצטרכו לדעת כדי להמשיך הלאה.

 

 

גרמו לעובדים לחייך גרמו לעובדים לחייך צילום: shutterstock

 

עזבתם כעובדים? חזרו כספקים

 

תתפלאו, אבל הלקוח הגדול הראשון והטוב שלכם יכול בהחלט להיות דווקא הארגון שזה עתה עזבתם. זו עסקה מעולה לכולם: הם מקבלים אדם בכיר לפרויקטים מיוחדים בעלות משתלמת. אתם מקבלים ביטחון וכרית לריכוך הנחיתה. כך אתם יכולים להעביר תקופה של ללכת בלי ולהרגיש עם. זו דרך נפלאה גם לשמור על קשר עם הלקוחות לשעבר ולהמשיך לעבוד איתם במסגרת אחרת ובאישור הארגון. בשנה האחרונה שלכם בארגון, נסו לשים לב לאזורים בהם תוכלו להשתלב כספק והתחילו לפתח אותם.

 

תהיו בני אדם כבר מעכשיו

 

ואת זה תמיד כדאי לזכור. העולם הוא גלגל. הדרך בה נהגתם עם בני אדם כשכירים בכירים תקבע את היכולת שלכם להצליח כעצמאיים בשוק החופשי. האופן בו התנהגתם והתייחסתם לאנשים ישפיע במישרין על הסיכוי שלכם להשיג לקוחות: ספקים של אתמול יהיו הלקוחות של מחר. זה שפיטרתם לפני שנתיים יהיה זה שממנו תרצו עזרה. אז בבקשה תהיו נחמדים אל העובדת החדשה שרק התחילה לעבוד היום. היא תזכור לכם את זה היטב עוד שנה, כשאתם תבקשו לעבוד עבורה.

 

אז בואו נסכם. השנה הראשונה היא שנת המבחן. הדרך הטובה ביותר להצליח בה היא פשוט לנהל אותה שנה קודם. בשבוע הבא ארצה לדבר אתכם על העניין המביך אך ההכרחי הזה של להשיג לקוחות, לדרוש כסף. נדבר על תמחורים, מודלים של התקשרות וגם על איך לגבות את הכסף במציאות הישראלית שאינה בדיוק עומדת לצדם של העצמאיים. להתראות בפרק הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x